Ryzen 5 7600: Raphael v najpopulárnejšej sérii AMD nesklamal

Záver

Tentokrát to také dlhé čakanie ako na Ryzen 5 5600 nebolo. Naopak, Ryzen 5 7600 vyšiel veľmi krátko po frekvenčne rýchlejšom modeli s „X“ v názve. AMD sa s týmto úspornejším modelom zrejme poponáhľalo aj z dôvodov nespokojných reakcií, ktoré 7600X vyčítajú horšie chladenie. S výrazne efektívnejším R5 7600 je situácia na kremíku veselšia. K tomu je lacnejší a výkonnostne zase toľko nestráca.

Záver

Hodnotenie začneme kapitolou, ktorá býva u testov procesorov najnavštevovanejšia – súhrnný herný výkon. Ten je u Ryzen 5 7600 iba tesne pod Core i5-13600K. Atraktívnejšie, samozrejme, bude pripravované porovnanie s Ci5-13400(F). Pred Ci5-12400(F) je náskok R5 7600 pomerne výrazný. To najmä pre konzervatívnejšie taktovacie frekvencie (Ci5-12400). Agresívnejšie taktovaný Ryzen 5 7600X je na tom výkonnostne prirodzene lepšie, hoci za cenu vyššej spotreby, a to i v hrách, o zhruba 10–15 W. Herný výkon na jednotku spotreby je u Ryzen 5 7600 (teda úspornejšieho variantu bez X v označení) z otestovaných procesorov doposiaľ najvyšší a tesne, ale predsa, predbieha aj mimoriadne úsporný Comet Lake Core i5-10400F.

Z konkrétnych hier je slabší výkon iba v Assassin’s Creed: Valhalla (kde sa Ryzenom celkovo príliš „nedarí“). V ostaných testovaných tituloch sú výsledky priemerné (Cyberpunk 2077, DOOM Eternal) až nadpriemerné (Borderlands 3, CS:GO, F1 2020, Metro Exodus, Microsoft Flight Simulator, Shadow of the Tomb Raider, Total War Saga: Troy). Pomer cena/herný výkon je o približne 5 % slabší, ale s tým, že Ryzen 5 7600 je do herného počítača z tejto dvojice výrazne výkonnejší procesor.

K hrubému, výpočtového výkonu: R5 7600 je 6 % pod R5 7600X, ale 25 % nad Core i5-12400. Ako obstojí v najrelevantnejšom porovnaní s Ci5-13400(F) sa dozviete až v jednom z nasledujúcich testov. Efektivita R5 7600 je v každom prípade veľmi vysoká, vyššia ako u Ci5-12400, ide o najefektívnejší 6-jadrový procesor, aký sme doposiaľ testovali.

Vďaka zachovaniu vysokých taktovacích frekvencií v jednovláknovej záťaži R5 7600 dosahuje naozaj špičkový výkon (vidieť to aj v kancelárskych úlohách PCMark alebo v aplikačných testoch vo webovom rozhraní). Je približne na úrovni Core i9-12900K, a to pri výrazne vyššej efektivite. Spotreba R5 7600 je takmer polovičná. Ryzen 5 7600X je v jednovláknovej záťaži pre vyššie frekvencie o chlp rýchlejší a má aj o trošičku vyššiu spotrebu.

Pozoruhodné je, že mimo záťaže je R5 7600 oproti R5 7600X úspornejší o relatívne vysokých 5 W (27 %). To môže byť spôsobené z viacerých dôvodov. Jeden z nich sú predsa len vyššie výrobne tolerancie s nižšími kvalitatívnymi nárokmi (u R5 7600) a druhá vyššia frekvencia Uncore, ktorú dosky s pomalšími pamäťami nastavujú. Tu pripomíname stať s metodikou – úspornejšie procesory (bez X/K v označení) testujeme s lačnejšími modulmi DDR5 (5200 MHz/CL40), výkonnejšie s drahšími so 6000 MHz a CL30. Takto je to bližšie k reálnej praxi, ale a daňou za to sú eventuálne skreslenia, ktoré pri priamom porovnaní X a non-X procesorov treba niekedy mať vnímať. Ak medzi sebou porovnávate medzi sebou iba modely procesorov s X a iba modely bez neho, tak sú podmienky úplne rovnocenné.

Pri študovaní a posudzovaní minimálnych rozdielov si dajte pozor aj v cudzích testoch, kde v rôznym konfiguráciám pamätí (naprieč platformami s podporou rôznych štandardov určite) takisto dochádza. My sa snažíme všetko optimalizovať tak, aby to dávalo čo najväčší zmysel. Preto k lacnejším procesorom pomalšie (a lacnejšie) pamäte a k drahším rýchlejšie. Zdôrazniť treba i to, že taký Core i5-12400 máme otestovaný s 3600 MHz pamäťami DDR4 (Gear 1) a prirodzene aj staršie procesory AMD Ryzen 5000 a 3000, ktorých pamäťový radič moduly DDR5 nepodporuje. Všetky tieto detaily sú uvedené aj pri vyskakovanom okne, ktoré sa objaví po nájazde kurzora na pruh príslušného procesora. Rozdiely vo výkone naprieč týmito modulmi sú však často minimálne a niekedy sa ani neprejavia, netreba im teda preto prikladať väčšiu váhu, než naozaj majú.

Na záver zahrievanie. To je oproti R5 7600X úmerné nižšie spotrebe, ale teploty sa šplhajú pomerne vysoko aj s výkonným chladičom. Všetok výkon je ale stále na malej ploche jedného čipletu a pokiaľ procesor nepriškrtíte na úroveň TDP, tak sú dosahovane frekvencie nad 5 GHz aj vo vysokej záťaži. Dôležité je, že procesor pod 95  °C udržíte už prakticky za každých okolností, aj lacnejším alebo s veľmi tichým chladičom. Spotreba v hrach je oproti maximálnej záťaži výrazne nižšia, o 35–40 W a so stredne výkonným chladičom sa pohodlne zmestite už i pod 60 °C a použiteľný je i pribaľovaný top-flow chladič Wraith Stealth, byť to pri vyššej hlučnosti.

AMD u Ryzen 5 7600 dobre vyvážilo všetky aspekty (výkon, spotrebu, zahrievanie) tak, aby nadviazali na dobé menu tohto radu (reprezentované najmä modelom 3600, ktorý vlastní stále veľa používateľov). Teraz už len… čo na to Intel (Ci5-13400)?

Za spoluprácu na zabezpečovaní testovaného hardvéru ďakujeme e-shopu Datacomp

Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio), Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI) a Zoneru (za licenciu k Photo Studio X)


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Samsung uvádí úsporné SSD 990 Evo Plus s PCIe 5.0 a 5nm řadičem

Není to zas tak dlouho, co má Samsung v nabídce své první SSD využívající PCI Express 5.0 – SSD 990 Evo. Tento model ale není na rozdíl od ostatních „Gen5“ highendové úložiště, PCIe 5.0 používá pro potenciální zlepšení výkonu tam, kde jsou k mání jen dvě linky PCIe. Původní SSD 990 Evo nijak nevynikalo, ale Samsung teď uvádí novou vylepšenou generaci SSD 990 Evo Plus, která by naopak mohla být dost atraktivním levnějším SSD. Celý článok „Samsung uvádí úsporné SSD 990 Evo Plus s PCIe 5.0 a 5nm řadičem“ »

  •  
  •  
  •  

Zachrání Samsung Gen5 SSD? Konečně uvede vlastní špičkový model

Od vydání prvních SSD využívajících PCI Express 5.0 je provází jeden problém – vysoká spotřeba, která u modulů s řadičem Phison E26 vede k přehřívání, nebo dokonce zasekávání systému, případně potřebě aktivního chlazení. „Gen5“ SSD se kvůli tomu zatím moc neprosazují. Nové modely by to ale měly zlepšit a vypadá to, že by situaci mohl zachránit Samsung, jehož highendové PCIe 5.0 ×4 SSD by už konečně mělo mířit na trh. Celý článok „Zachrání Samsung Gen5 SSD? Konečně uvede vlastní špičkový model“ »

  •  
  •  
  •  

Unikl procesor AMD „Sound Wave“, zřejmě 3nm APU s jádry Zen 6

Pomalu se blíží vydání procesorů AMD s jádry Zen 5. Měli bychom se začít dozvídat o plánech AMD po Zenu 5 a nyní se ven dostala zajímavá věc. Na LinkedIn se objevily informace o asi mobilním procesoru Ryzen s architekturou Zen 6. Protože zde sdílí informace jako součást svého CV přímo inženýři, je to dost zajímavý zdroj informací. Vypadá to z něj, že AMD nasadí čiplety i do notebooků a může to nastat už u APU „Strix Point“ se Zenem 5. Celý článok „Unikl procesor AMD „Sound Wave“, zřejmě 3nm APU s jádry Zen 6“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. Zdravím. Asi máte chybu v počítaní energetickej efektivity pre konkurenčný i5-12400. Ak dobre pozerám, tak Ryzen 5 7600 má v CB R23 vyšší výkon pri rovnakom príkone.

    1. Díky! Opravené. 🙂

      Neviem, ako sa to tam dostalo (a asi som si to mal všimnúť, vzhľadom na to, že pre kódovanie x264 bol ten koeficient správne). No, bude to vhodné zase prejsť rad radom, aby to nebolo dopletené aj pri nejakom inom procesore.

  2. Chybí mi v recenzi informace, jestli jde tuhle třídu provozovat v Eco režimu na 45W, doplňkové testy pak třeba i jindy.

      1. Šlo by to možná ověřit v Ryzen Master. Jestli je možno jít k 45W, pak je to určitě přidaná hodnota pro spoustu zájemců o tyhle modely.

        1. Zaručene to pôjde. Na R5 7600 to už nevyskúšam (už tu ten procesor nemám), ale R9 7950X s obmedzením ide krásne stabilne, hoci ten výkon zodpovedá all-core cca 3 GHz. Pri 6-jadrovom modeli by to mohlo byť pri rovnakej spotrebe snáď aspoň o 400 MHz/jadro viac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *