Fotky 2/2: Affinity Photo, AI aplikácie Topaz Labs, ZPS X, ...
Tentokrát to také dlhé čakanie ako na Ryzen 5 5600 nebolo. Naopak, Ryzen 5 7600 vyšiel veľmi krátko po frekvenčne rýchlejšom modeli s „X“ v názve. AMD sa s týmto úspornejším modelom zrejme poponáhľalo aj z dôvodov nespokojných reakcií, ktoré 7600X vyčítajú horšie chladenie. S výrazne efektívnejším R5 7600 je situácia na kremíku veselšia. K tomu je lacnejší a výkonnostne zase toľko nestráca.
Affinity Photo (benchmark)
Testovacie prostredie: vstavaný benchmark.
AI aplikácie Topaz Labs
Topaz DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI. Tieto jednoúčelové aplikácie slúžia na reštauráciu nekvalitných fotiek. Či už z pohľadu vysokého šumu (keď sú fotené pri vyššom ISO), hrubého rasteru (typicky po výrezoch) alebo keď treba niečo doostriť. Využíva sa pritom vždy sila AI.

Testovacie prostredie: V rámci dávkových úprav sa spracováva 42 fotiek v nižšom rozlíšení 1920 × 1280 px. To pri nastaveniach zo snímok vyššie. DeNoise AI pre zachovanie čo najvyššej presnosti držíme vo verzii 3.1.2, Gigapixel v 5.5.2 a Sharpen AI v 3.1.2.

XnViewMP
Testovacie prostredie: XnViewMP je konečne foto-editor, za ktorý nemusíte platiť. A pritom hardvér využíva veľmi efektívne. Na dosiahnutie rozumnejších porovnávajúcich časov sme tak museli vytvoriť archív s až 1024 fotkami, ktoré z pôvodného rozlíšenia 5472 × 3648 px zmenšujeme na 1980 × 1280 px a počas tohto procesu sa ešte aplikujú filtre s automatickým vylepšením kontrastu a redukcia šumu. Používame 64-bitovú portable verziu 0.98.4.
Zoner Photo Studio X
Testovacie prostredie: V Zoner Photo Studio X konvertujeme 42 fotiek vo formáte .CR2 (RAW Canonu) do JPEGu so zachovaním pôvodného rozlíšenia (5472 × 3648 px) a pri najnižšej možnej kompresii, s profilom ZPS X pre „archivačnú kvalitu“.
- Contents
- AMD Ryzen 5 7600 v detailoch
- Metodika: výkonnostné testy
- Metodika: ako meriame spotrebu
- Metodika: merania zahrievania a frekvencií
- Testovacia zostava
- 3DMark
- Assassin’s Creed: Valhalla
- Borderlands 3
- Counter-Strike: GO
- Cyberpunk 2077
- DOOM Eternal
- F1 2020
- Metro Exodus
- Microsoft Flight Simulator
- Shadow of the Tomb Raider
- Total War Saga: Troy
- Súhrnný herný výkon
- Herný výkon za euro
- PCMark a Geekbench
- Výkon na webe
- 3D rendering: Cinebench, Blender, ...
- Video 1/2: Adobe Premiere Pro
- Video 1/2: DaVinci Resolve Studio
- Grafické efekty: Adobe After Effects
- Kódovanie videa
- Kódovanie audia
- Broadcasting (OBS a Xsplit)
- Fotky 1/2: Adobe Photoshop a Lightroom
- Fotky 2/2: Affinity Photo, AI aplikácie Topaz Labs, ZPS X, ...
- (De)kompresia
- (De)šifrovanie
- Numerické výpočty
- Simulácie
- Testy pamätí a cache
- Vývoj spotreby procesorov
- Priemerná spotreba procesorov
- Výkon na jednotku wattu
- Dosahované frekvencie CPU
- Zahrievanie CPU
- Záver
Zdravím. Asi máte chybu v počítaní energetickej efektivity pre konkurenčný i5-12400. Ak dobre pozerám, tak Ryzen 5 7600 má v CB R23 vyšší výkon pri rovnakom príkone.
Díky! Opravené. 🙂
Neviem, ako sa to tam dostalo (a asi som si to mal všimnúť, vzhľadom na to, že pre kódovanie x264 bol ten koeficient správne). No, bude to vhodné zase prejsť rad radom, aby to nebolo dopletené aj pri nejakom inom procesore.
Chybí mi v recenzi informace, jestli jde tuhle třídu provozovat v Eco režimu na 45W, doplňkové testy pak třeba i jindy.
Technicky určite áno, TDP/PPT je možné obmedziť pri všetkých modeloch. Otázka je, ako ktorý výrobca základnej dosky túto možnosť zapracoval do UEFI. Zatiaľ čo napríklad MSI máva prednastvené profily, tak na doskách Gigabyte (minimánlne v rámci súčasných verzií BIOSov) treba v nastaveniach PBO limit PPT zadať ručným vpísaním cieľovej hodnoty.
Šlo by to možná ověřit v Ryzen Master. Jestli je možno jít k 45W, pak je to určitě přidaná hodnota pro spoustu zájemců o tyhle modely.
Zaručene to pôjde. Na R5 7600 to už nevyskúšam (už tu ten procesor nemám), ale R9 7950X s obmedzením ide krásne stabilne, hoci ten výkon zodpovedá all-core cca 3 GHz. Pri 6-jadrovom modeli by to mohlo byť pri rovnakej spotrebe snáď aspoň o 400 MHz/jadro viac.