Ryzen 5 7600: Raphael v najpopulárnejšej sérii AMD nesklamal

Fotky 2/2: Affinity Photo, AI aplikácie Topaz Labs, ZPS X, ...

Tentokrát to také dlhé čakanie ako na Ryzen 5 5600 nebolo. Naopak, Ryzen 5 7600 vyšiel veľmi krátko po frekvenčne rýchlejšom modeli s „X“ v názve. AMD sa s týmto úspornejším modelom zrejme poponáhľalo aj z dôvodov nespokojných reakcií, ktoré 7600X vyčítajú horšie chladenie. S výrazne efektívnejším R5 7600 je situácia na kremíku veselšia. K tomu je lacnejší a výkonnostne zase toľko nestráca.

Affinity Photo (benchmark)

Testovacie prostredie: vstavaný benchmark.

AI aplikácie Topaz Labs

Topaz DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI. Tieto jednoúčelové aplikácie slúžia na reštauráciu nekvalitných fotiek. Či už z pohľadu vysokého šumu (keď sú fotené pri vyššom ISO), hrubého rasteru (typicky po výrezoch) alebo keď treba niečo doostriť. Využíva sa pritom vždy sila AI.

Pracovné nastavenia aplikácií Topaz Labs. Postupne zľava DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI. Každej aplikácii prináleží jedno z troch okien

Testovacie prostredie: V rámci dávkových úprav sa spracováva 42 fotiek v nižšom rozlíšení 1920 × 1280 px. To pri nastaveniach zo snímok vyššie. DeNoise AI pre zachovanie čo najvyššej presnosti držíme vo verzii 3.1.2, Gigapixel v 5.5.2 a Sharpen AI v 3.1.2.Ako akcelerátor máme nastavený procesor (a vysokú alokáciu RAM), vy si môžete ale prepnúť i na GPU

XnViewMP

Testovacie prostredie: XnViewMP je konečne foto-editor, za ktorý nemusíte platiť. A pritom hardvér využíva veľmi efektívne. Na dosiahnutie rozumnejších porovnávajúcich časov sme tak museli vytvoriť archív s až 1024 fotkami, ktoré z pôvodného rozlíšenia 5472 × 3648 px zmenšujeme na 1980 × 1280 px a počas tohto procesu sa ešte aplikujú filtre s automatickým vylepšením kontrastu a redukcia šumu. Používame 64-bitovú portable verziu 0.98.4.

Zoner Photo Studio X

Testovacie prostredie: V Zoner Photo Studio X konvertujeme 42 fotiek vo formáte .CR2 (RAW Canonu) do JPEGu so zachovaním pôvodného rozlíšenia (5472 × 3648 px) a pri najnižšej možnej kompresii, s profilom ZPS X pre „archivačnú kvalitu“.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Microsoft má vlastní ARM procesory. A k nim i čipy pro AI

Už nějakou dobu se šíří informace o tom, že Microsoft pracuje na vlastních čipech pro akceleraci umělé inteligence, kterými by ve svých datacentrech doplnil, pokud ne rovnou nahradil značně drahá GPU od Nvidie. Společnost je teď skutečně oficiálně oznámila, ale nezůstalo jen u akcelerátorů AI. Microsoft představil také vlastní procesory pro servery založené na architektuře ARM, kterými se zařadí po bok Amazonu a jeho Gravitonů. Celý článok „Microsoft má vlastní ARM procesory. A k nim i čipy pro AI“ »

 •  
 •  
 •  

Radeon RX 7900 GRE už je volně v prodeji, dá se koupit v ČR

Dříve to chodilo tak, že když byly nějaké grafiky nebo procesory uvedené jako regionální speciální produkt pro Čínu, k nám se nedostaly. Když ale letos AMD vydalo čínský (označení odkazuje k roku králíka) Radeon RX 7900 GRE, ukázalo se nakonec, že bude dostupný i ve světě a v Evropě na OEM trhu – tedy pro nás v rámci hotových sestav. Ale jak jsme trochu doufali, už si do internetových obchodů našly cestu i jen samotné karty. Celý článok „Radeon RX 7900 GRE už je volně v prodeji, dá se koupit v ČR“ »

 •  
 •  
 •  

Čipletový Radeon RX 7900M pro notebooky vydán, soupeř RTX 4080

AMD včera odhalovalo novou generaci Threadripperů Pro i ne-Pro s architekturou Zen 4 na nových platformách WRX90 a TRX50. Ale ve stejný den také firma odhalila zatím nejvýkonnější grafiku Radeon pro notebooky, model Radeon RX 7900M používající architekturu RDNA 3 a poprvé také čipletovou koncepci, díky které je založený na nejvýkonnějším GPU řady Navi 31, byť se zúženou 256bitovou pamětí jako u Navi 32. Celý článok „Čipletový Radeon RX 7900M pro notebooky vydán, soupeř RTX 4080“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (6) Pridať komentár

 1. Zdravím. Asi máte chybu v počítaní energetickej efektivity pre konkurenčný i5-12400. Ak dobre pozerám, tak Ryzen 5 7600 má v CB R23 vyšší výkon pri rovnakom príkone.

  1. Díky! Opravené. 🙂

   Neviem, ako sa to tam dostalo (a asi som si to mal všimnúť, vzhľadom na to, že pre kódovanie x264 bol ten koeficient správne). No, bude to vhodné zase prejsť rad radom, aby to nebolo dopletené aj pri nejakom inom procesore.

 2. Chybí mi v recenzi informace, jestli jde tuhle třídu provozovat v Eco režimu na 45W, doplňkové testy pak třeba i jindy.

   1. Šlo by to možná ověřit v Ryzen Master. Jestli je možno jít k 45W, pak je to určitě přidaná hodnota pro spoustu zájemců o tyhle modely.

    1. Zaručene to pôjde. Na R5 7600 to už nevyskúšam (už tu ten procesor nemám), ale R9 7950X s obmedzením ide krásne stabilne, hoci ten výkon zodpovedá all-core cca 3 GHz. Pri 6-jadrovom modeli by to mohlo byť pri rovnakej spotrebe snáď aspoň o 400 MHz/jadro viac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *