Ryzen 7000 na platformě AM5 podporuje DDR5-5200. DDR4 ne

Apacer prozradil oficiálně podporované parametry pamětí DDR5 u procesorů AMD Ryzen 7000

Postupně se blíží přechod desktopových PC na novou technologii pamětí DDR5. Momentálně to vypadá, že platforma AM5, která DDR5 přinese procesorům AMD Ryzen, nebude starší DDR4 ani podporovat. AMD nasadí DDR5 o rok později než Intel, ale možná nebude pozadu v podporovaných rychlostech. Firma Apacer nyní potvrdila, že Ryzeny 7000 pro socket AM5 budou podporovat vyšší efektivní frekvence, než s jakými přišlo Alder Lake.

Už před časem se objevily od twitterových leakerů informace, že když přijde platforma AMD AM5 a procesory Ryzen 7000 na trh, bude od začátku podporovat vyšší frekvence než úvodní DDR5-4800, teď to ovšem je asi definitivně potvrzené. Z firmy Apacer se dostal ven slajd, který je přehledem schopností jednotlivých platforem AMD a Intelu, které teď nebo v budoucnu budou podporovat paměti DDR5.

V tabulce jsou uvedené procesory AMD Ryzen 7000 s architekturou Zen 4, které mají kódové označení Raphael a mají používat socket AM5. Apacer u nich uvádí, že budou podporovat paměti DDR5-5200, tedy efektivní frekvenci 5200 MHz. Procesor bude mít dvoukanálový řadič (s podporou dvou modulů na kanál, jako obvykle), což by mělo dodávat propustnost teoreticky 83,2 GB/s.

Podpora pamětí DDR5 na platformě AMD AM5 a procesorech Zen 4 (Zdroj: Apacer)

Vedle této rychlosti, která bude papírově oficiálně podporovaná, bude v desktopu samozřejmě možné používat i vyšší v rámci přetaktování. Desky a procesory by asi stejně jako platforma Intel měly podporovat profily XMP, ale AMD údajně chystá také vlastní profily, které se mají jmenovat „EXPO“. Fungování bude nejspíš velmi podobné, ale parametry časování by logicky měly být lépe vyladěné pro procesory AMD Ryzen Raphael, zatímco XMP bývá laděno na procesorech Intel a na Ryzenech nemusí parametry sedět nejlépe.

Kromě DDR5 neuvádí Apacer žádné další paměti, které by platforma AM5 podporovala. Všimněte si, že u platforem Intelu je vedle DDR5 uvedeno ještě to, jaké paměti DDR4 příslušný procesor podporuje, tedy například DDR4-3200 u Alder Lake. U Raphaelu toto není, což je asi další doklad, že desky se socketem AM5 a procesory pro ně budou představovat čistě DDR5 platformu a budou vždy třeba nové (a momentálně o dost dražší) paměti.

Tip: AMD ukázalo Ryzen 7000 a socket AM5. Umí PCIe 5.0 a Zen 4 zvládne 5 GHz na všech jádrech

Rychlosti pamětí DDR5 pro serverové platformy

Slajd Apaceru ukazuje také serverové procesory, které ještě nevyšly. Platforma Intelu (Sapphire Rapids-SP, socket LGA 4677) bude podle tohoto zdroje podporovat DDR5-4800, ale AMD s Epycem 7004 „Genoa“ (socket ASP5) bude už údajně také podporovat DDR5-5200. V obou případech je řeč o ECC registrovaných modulech (RDIMM). Můžete si také všimnout, že je potvrzený 12kanálový paměťový řadič u procesorů Epyc Genoa, které budou podporovat až 24 modulů DDR5.

Socket SP5 pro 5nm procesory AMD Epyc (Zdroj: ServeTheHome)

Více: Fotky Zenu 4: 96jádrový Epyc, socket SP5 a samotné CPU a I/O čiplety odhalené

Tabulka také obsahuje zmínku o „Ryzenech Embedded V3000“, které mají podporovat DDR5-4800 včetně ECC. Toto je asi nová informace, ukazující, že AMD tuto generaci embedded CPU/APU založí na čipech Rembrandt/Zenu 3+, budou to tedy odvozeniny mobilních Ryzenů 6000. Dnes má AMD na trhu Ryzeny Embedded V2000, které mají teprv architekturu Zen 2.

Zdroje: VideoCardz, Apacer

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Batttlemage: Novinky a detaily GPU architektury Intel Xe2 [Rozbor]

Intel odhalil novou generaci svých grafických karet Arc, nazvanou Battlemage nebo také „Série B“. Ta obsahuje novou výrazně zlepšenou architekturu, s níž má Arc teď druhou šanci získat si přízeň hráčů – byť to bude muset dělat hlavně pomocí nízkých cen, protože nyní vydaná GPU budou konkurovat jen v pásmu levnějších mainstreamových grafik. Zatímco samotným kartám jsme věnovali tento článek, zde se podíváme na samotnou architekturu. Celý článok „Batttlemage: Novinky a detaily GPU architektury Intel Xe2 [Rozbor]“ »

  •  
  •  
  •  

Samsung uvádí úsporné SSD 990 Evo Plus s PCIe 5.0 a 5nm řadičem

Není to zas tak dlouho, co má Samsung v nabídce své první SSD využívající PCI Express 5.0 – SSD 990 Evo. Tento model ale není na rozdíl od ostatních „Gen5“ highendové úložiště, PCIe 5.0 používá pro potenciální zlepšení výkonu tam, kde jsou k mání jen dvě linky PCIe. Původní SSD 990 Evo nijak nevynikalo, ale Samsung teď uvádí novou vylepšenou generaci SSD 990 Evo Plus, která by naopak mohla být dost atraktivním levnějším SSD. Celý článok „Samsung uvádí úsporné SSD 990 Evo Plus s PCIe 5.0 a 5nm řadičem“ »

  •  
  •  
  •  

Zachrání Samsung Gen5 SSD? Konečně uvede vlastní špičkový model

Od vydání prvních SSD využívajících PCI Express 5.0 je provází jeden problém – vysoká spotřeba, která u modulů s řadičem Phison E26 vede k přehřívání, nebo dokonce zasekávání systému, případně potřebě aktivního chlazení. „Gen5“ SSD se kvůli tomu zatím moc neprosazují. Nové modely by to ale měly zlepšit a vypadá to, že by situaci mohl zachránit Samsung, jehož highendové PCIe 5.0 ×4 SSD by už konečně mělo mířit na trh. Celý článok „Zachrání Samsung Gen5 SSD? Konečně uvede vlastní špičkový model“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *