Sapphire RX 7600 Pulse: Jasná jednotka v pomere cena/výkon

Metodika: merania hluku a zvuku

AMD modernizovalo aj nižší segment Radeonov a RX 7600 s architektúru RDNA 3 predstavuje už naozaj lacnú grafickú kartu. Po zohľadnení všetkých kritérií je férové tvrdiť, že minimálne do príchodu GeForce RTX 4060 ide často o to najvýhodnejšie, čo si môžete na hranie vo Full HD zaobstarať. A vedeli ste, že RX 7600 dominuje aj v prostredí jednoduchších pracovných zostáv, ktoré profitujú z výkonu GPU?

Merania hluku…

Hlučnosť, tak ako aj ostatné prevádzkové vlastnosti, ktorým, sa budeme ďalej venovať, meriame v rovnakých režimoch ako spotrebu, aby sa jednotlivé veličiny pekne prekrývali. Zaznamenávame v nich okrem hladiny produkovaného hluku aj frekvenčnú charakteristiku zvuku, vývoj frekvencií GPU a jeho zahrievanie.

V tejto časti opisu metodiky si uvedieme niečo k spôsobu merania hlučnosti. Používame Hlukomer Reed R8080, ktorý priebežne kalibrujeme skalibrovaným kalibrátorom Voltcraft SLC-100. Malý prídavok na hlukomeri je goliér v tvare paraboly, ktorý má dve funkcie. Zvyšuje citlivosť, aby bolo možné rozlíšiť produkovaný zvuk aj pri veľmi nízkych otáčkach. Je tak možné medzi sebou lepšie porovnávať aj veľmi tiché karty s čo najväčším pomerovým rozdielom. V opačnom prípade (bez tejto úpravy) by sa mohlo jednoducho stať, že nameriame naprieč viacerými grafickými kartami rovnakú hladinu hluku i napriek tomu, že je v skutočnosti trochu iná. Tento parabolický štít dáva význam ešte i z toho dôvodu, že z vonkajšej vypuklej strany (od chrbta) odráža všetky parazitné zvuky, s ktorými počas testovania bojuje každý, kto to s presnosťou meraní myslí aspoň trochu vážne. Ide o rôzne praskania tela či predmetov v miestnosti pri bežnej ľudskej aktivite.

Na zaistenie vždy rovnakých podmienok pri meraní hladiny hluku (a neskôr aj zvuku) používame okolo bench-wallu akustické panely s penovou plochou. To z dôvodu, aby sa zvuk do snímača hlukomera odrážal vždy rovnako bez ohľadu na momentálnu situáciu predmetov v testroome. Tieto panely sú z troch strán (zvrchu, sprava a zľava) a ich účelom odzvučniť priestor, v ktorom hlučnosť grafických kariet meriame. Odzvučniť znamená zamedziť rôznym odrazom zvuku a kmitaniu vĺn medzi plochými stenami. Nemýľte si to s odhlučnením, to máme v testlabe dlhodobo vyriešené dobre.

Snímač hlukomera je počas meraní umiestnený na statíve vždy pod rovnakým uhlom a v rovnakej vzdialenosti (35 cm) od slotu PCI Express, v ktorom je nainštalovaná grafická karta. Ku karte samotnej je to samozrejme vždy bližšie, záleží od jej hĺbky. Naznačený referenčný bod aj uhly snímača sú nemenné. Okrem „aerodynamickej hlučnosti“ chladičov meriame aj hladinu hluku pískajúcich cievok. Vtedy na moment ventilátory zastavíme. A na úplnosť treba dodať, že pri zvukových meraniach vypíname takisto ventilátor v zdroji ako aj na chladiči CPU. Meraná je tak vždy čisto grafická karta bez akýchkoľvek skreslení inými komponentmi.

… a frekvenčnej charakteristiky zvuku

Z rovnakého miesta meriame aj to, aká je frekvencia produkovaného zvuku. Jedna vec je hladina hluku (alebo úroveň akustického tlaku v decibeloch) a druhá vec jeho frekvenčná charakteristika, zafarbenie.

Podľa údaju o hladine hluku sa síce viete rýchlo zorientovať, či je grafická karta tichšia lebo hlučnejšia, respektíve kde sa na škále nachádza, no stále ide o mix rôznych frekvencií. Nehovorí teda o tom, či je produkovaný zvuk skôr dunivý (s nižšou frekvenciou) alebo piskľavý (s vysokou). Rovnakých 35 dBA vám tak za istých okolností môže byť prijemných, ale i nepríjemných – záleží na každom individuálne, ako vníma rôzne frekvencie. Z toho dôvodu okrem hladiny hluku budeme v aplikácii TrueRTA pri grafických kartách merať aj frekvenčnú charakteristiku zvuku. Výsledky budú interpretované jednak formou spektrografu s rozlíšením 1/24 oktávy a na lepšie porovnanie s ostatnými grafickými kartami do štandardných pruhových grafov vytiahneme dominantnú frekvenciu nižšieho (20–200 Hz), stredného (201–2000 Hz) a vyššieho (2001–20 000 Hz) spektra tónov. Na merania používame skalibrovaný mikrofón miniDSP UMIK-1, ktorým presne kopíruje polohu hlukomeru s tým, že takisto má límček, a to i s rovnakou ohniskovou vzdialenosťou.

Na záver tejto kapitoly treba poznamenať, že merania hluku a frekvenčnej charakteristiky zvuku budú na väčšine kariet prebiehať iba v záťažových testoch, keďže mimo záťaž a pri nižšom zaťažení (vrátane dekódovania videa) je prevádzka obvykle pasívna s odstavenými ventilátormi. Na druhej strane musíme byť pripravení aj na výnimky s aktívnou prevádzkou v idle alebo grafické karty s duálnym BIOSom, z ktorých ten výkonnejší ventilátory nikdy nevypína a tie sa točia aspoň na minimálnych otáčkach. Nakoniec rovnako ako pri meraní hladiny hluku v jednom z testov zaznamenávame aj frekvenčnú charakteristiku pískajúcich cievok. Nejaké dramatické rozdiely tu však neočakávajte. Obvykle pôjde o jednu a tú istú frekvenciu a cieľom je skôr odhaliť nejakú prípadnú anomáliu. Zvuk pískajúcich cievok je samozrejme vzhľadom na scénu premenlivý, no my však meriame vždy na rovnakej (v CS:GO@1080p).


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (12) Pridať komentár

  1. Nemyslím si, že je s čím počítat, ryze prakticky. S čím lze počítat a má vysokou relevanci, je nová verze FSR a potenciální zlevnění. Je to vysoce spotřební zboží pro hráče, to 7600 na cti neubírá. Rýsovat a podněcovat tady nějaká kdyby a pokud stran aplikačního výkonu je podle mě scesty, ušetřte si zklamání.

    Kde jste Ľubo přišel na to, že Eevee engine využívá OpenCL, nedošlo k záměně s OpenGL?

    1. Áno, Eevee je samozrejme OpenGL. Díky za postreh! Opravené. 🙂

      Zmiatlo ma to globálne nastavenie v Blenderi (s OpenCL), to sa ale vzťahuje iba na vlastný renderer Cycles.

      1. V závěru pak došlo k dezinterpetaci výsledků, protože i Nvidia zde soupeří na stejném poli (CUDA s tím nemá co dělat) 😉

  2. „bulvárne hlasy z nich urobili „prepadák““ – bulvarne hlasy maju pravdu, 7600 mal mat vykon 6700/50 inak nema ziadny vyznam. Medzigeneracne zrychlenie oproti „starsiemu bratovi“ nula cela nula nula nic (rovnako ako 4060ti, ta tiez nema vyznam). Najhorsie na tom je to, ze AMD to vie a preto par hodin pred uvedenim znizili cenu. Grafiku takehoto vykonu ale nepotrebujeme, mame ju na trhu uz dlho od oboch vyrobcov…

    1. „inak nema ziadny vyznam“, „rovnako ako 4060ti, ta tiez nema vyznam“

      To je ale presne ten úzky uhol záberu, o ktorom píšem. Hodnotíte iba to, čo dokážete vidieť a považujete za relevantné zo subjektívneho pohľadu.

      Banda negatívnych click-biterov (a teraz berte toto slovné spojenie pojem s nadsázkou, nedávno som na neho natrafil v jednej diskusii a hneď som si ho obľúbil :)) vsadila všetko na jednu vec, u ktorej vedeli, že na masy zafunguje – urobí im „čísla“ návštevnosti pri vynaložení čo najmenšej námahy. Negatívny marketing predáva, odbornosť a všestrannosť sú v mainstreame dávno pasé. Uvidíte, že postupom času bude čím ďalej viac „zlého“ hardvéru. Prečo? S pribúdajúcimi skúsenosťami sa výrobci fakt tak zhoršujú? 🙂

      Netvrdím, že RX 7600 nemohla byť lepšia karta, ale tváriť sa, ako sa neoplatí a aký to je odpad… je trochu (dosť) cez čiaru.

      1. Psal jsem to jinde a k jiné grafice:
        Sejdou se dva pařani. „Koupil jsem si novou RX7600.“ Fakt jo a o kolik je výkonější? „O 2%, ale má o 20% menší spotřebu.“ 😀

        Jistě, takový rozhovor by mohl být na základně zelených možný, ale ti stejně žijí na stromech a žádnou elektrickou přípojku tam nemají. U normálních lidí se to nestane, zvlášť u skupiny náctiletých hráčů platí elektriku rodiče, takže si fakt starost se spotřebou dělat nebudou.

        Když se na to podíváme kolem dokola, tak zatím celá generace RTX4000 a RX7000 přinesla buď špičkový výkon s nadprůměrně vysokou spotřebou v top highendu nebo skoro stejný výkon jako minulá generace s nižší spotřebou všude jinde.

        A protože je nám spotřeba šumafuk, tak je celá tahle generace těžkej propadák. Dává nám to, co už máme. Ať si to strčí za klobouk.

        1. Ak je jediné, čo niekoho zaujíma herný výkon (a nezohľadňuje sa nižšia, vyššia efektivita a ani vyšší výpočtový výkon), tak samozrejme tomuto pohľadu rozumiem.

          Premýšľam v čom bola výrazne iná situácia 8800 GTX (G80) a 8800 GT (G92), že 8800 GT bola prijatá úplne skvelo a má nálepku ako jednej z historicky najatraktívnejšej grafickej karty. Tam bol väčšinový pohľad taký, pokiaľ ma pamäť neklame, že je skvelé, že 8800 GT dosahuje rovnaký herný výkon ako 8800 GTX za podstatne nižšiu cenu (hlavne preto bola vtedy tak oslavovaná?). To predsa trochu platí aj pre RX 7600, pokiaľ nekalkulujete s dočasnou výpredajovou cenou RX 6650 XT. Staršej generácii snáď vždy takto klesne cena, že sa chvíľu javia tak, že majú atraktívny pomer cena/výkon. A takisto vždy nová grafika z nižšieho radu (čo RX 7600 oproti RX 6650 XT je) dosahovala podobný herný výkon ako nejaký vyšší modle z predošlej generácie.

          Taký negatívny obraz ako u RX 7600 sa nevytváral ani pri x-krát preznačovaných grafikách s GPU G92 (9800 GT/GTX, GTS 250, …). Aj tie boli prijaté s otvorenejšou náručou. Prečo?

          1. a teda dosahuje 7600 vykon ako vyssi model z predoslej gen. ? Nedosahuje. Tak preto. Je to uplne rovnake ako u 4060ti, len ta je este nacenena jak blazon. Byt o 100€ lacnejsia, je to super karta.

            1. Budem reagovať otázkou: Medzi používateľmi populárna GTX 1060 so 6 GB bola herne rýchlejšia ako dve karty z predošlej generácie, ktoré boli hierarchicky nad ňou, teda GTX 980? Pokiaľ áno, tak len zanedbateľne (už to úplne v živej pamäti nemám). Jasné, môžete namietať, že tam bol rozdiel dvoch radov (GTX 970 a GTX 980) a to sa bavíme iba o dvoch „medzičlánkoch“ (RX 6600 XT a RX 6650 XT), ale treba brať do úvahy i to, koľko obsahuje jedna generácia modelov teraz a koľko vtedy. Výpredajové ceny GTX 980 v čase uvedenia Pascalov snáď tiež neprevyšovali ceny nových GTX 1060 6G.

              Neviem, naozaj sa tomu snažím porozumieť, ale nedarí sa to. Nejde mi do hlavy, prečo sa na RX 7600 nahliada takto negatívne a pri GTX 1060 a 8800 GT, čo bola podobná situácia, to bol opačný extrém.

              Prečo by mala byť RX 7600 lacnejšia o sto eur, keď už takto je to z dlhodobého hľadiska grafika s jednoznačne najlepším pomerom cena/herný výkon?

            2. Tak zase to nemůžeš stran ceny srovnávat s Polaris vyraběnými takřka doma. Výrobní technologie něco stojí a zlobí inflace. Myslím si navíc, že už za dva měsíce o něco zlevní.

          2. Prvně, NVidia má víc nekritických fanoušků, protože má víc fanoušků. 😉

            Potom je tu ta věc s RX 6650XT. NVidia byla v minulosti schopna od distributorů odkoupit zbývající karty staré generace a zlikvidovat je ve prospěch nové. AMD to ekologicky a jistě správně neudělala, jenže prostě to srovnání stejného výkonu za nižší cenu u starší generace tu je reálné. Proč novou generaci, když je to tu už v minulé?

            No a na co uživatelé čekají? Na výkonné herní grafiky za jakžtakž snesitelnou cenu, prostě na nástupce RX 6700XT až RX 6800XT. A co dostali? Předražený lowend, u kterého AMD narychlo snižovala cenu těsně před vydáním, aby jí tu cenu uživatelé neomlátili o hlavu!

            Jinak ale ano, je to nespravedlivé. NVidia za ty svý šmejdy,které nepřinesly mimo pochybné DLSS3 nic, teda za RTX 4060Ti, RTX 4070, RTX 4070Ti a RTX 4080 dostala menší čočku. Taky s tím nejsem ztotožněn, ale tak to je. :-/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *