Sapphire RX 7600 Pulse: Jasná jednotka v pomere cena/výkon

Záver

AMD modernizovalo aj nižší segment Radeonov a RX 7600 s architektúru RDNA 3 predstavuje už naozaj lacnú grafickú kartu. Po zohľadnení všetkých kritérií je férové tvrdiť, že minimálne do príchodu GeForce RTX 4060 ide často o to najvýhodnejšie, čo si môžete na hranie vo Full HD zaobstarať. A vedeli ste, že RX 7600 dominuje aj v prostredí jednoduchších pracovných zostáv, ktoré profitujú z výkonu GPU?

Záver

Napriek tomu, že Radeony RX 7600 sú grafické karty s atribútmi na bestseller, tak bulvárne hlasy z nich urobili „prepadák“, čo sa týka predajov. Hlavná smola RX 7600 je asi v tom, že je konfrontovaná s výpredajovou cenou RX 6650 XT, ktorá je zatiaľ – kým sa z obchodov nevytratí – nižšia o približne 30 eur a v rozlíšení, na ktoré táto trieda cieli (1080p), je herný výkon staršej grafiky s GPU Navi 23 porovnateľný. Sapphire RX 7600 Pulse je iba o 2 % rýchlejšia karta než Sapphire RX 6650 XT Nitro+. Nasledujúce bilancovanie sa vzťahuje na nastavenia bez ray-tracingovej grafiky rozlíšení Full HD, teda do prostredia, do ktorého je RX 7600 optimálna. Menej náročné hry si, samozrejme, zahráte aj v rozlíšení QHD alebo náročnejšie s uplatnením FSR, ale na teraz to nebudeme príliš komplikovať, aby neunikla podstata vecí.

V niektorých hrách je zrýchlenie RX 7600 (oproti RX 6650 XT) aj 10 % a vyššie (Mafia: Definitive Edition, CS:GO, Red Dead Redemption 2 či Assassin’s Creed: Valhalla až +29 %). Pod 10 %, ale stále viac než nad 5 % má RX 7600 navrch potom v hrách Control, FIFA (21), Cyberpunk 2077 alebo Metro Exodus. Minimálny nárast (0–5 %) herného výkonu sme zaznamenali v Battlefield V, v Borderlands 3v závodnej hre Forza Horizon 4. V Shadow of the Tomb Raider je mimo nastavenia s ray-tracingovou grafikou (vtedy je RX 7600 v zhruba 6-percentnom vedení) malý pokles fps. Rýchlostne slabšia je RX 7600 aj v DOOMe Eternal, v F1 2020, v Total War Saga: Troy či v Age of Empires II: Definitive Edition, V poslednej menovanej hre dochádza dokonca aj k výrazným prepadom framerate.

Nech je rýchlostná konfrontácia akékoľvek, tak RX 7600 Pulse je vždy výrazne úspornejšiaefektívnejšia grafická karta ako RX 6650 XT. Radeon RX 7600 (vyhotovenie Sapphire Pulse) je o 24 % efektívnejšie aj v porovnaní s Gigabyte RTX 3060 Eagle OC 12G. GeForce má síce o nejakých 20 W nižšiu spotrebu než RX 7600, ale pri nižšom priemernom hernom výkone o 18 %.

Slabší u RTX 3060 je aj pomer cena/herný výkon, a to aj s ohľadom na výpredajovú cenu RTX 3060 okolo tristo eur. Isteže, GeForce má stále k dobru podporu DLSS (ale teda iba 2.x, Frame Generation DLSS3 sa týka až série RTX 4000). Z pohľadu uvádzacej a dlhodobo udržateľnej ceny (aj keď teda u RX 7600 dôjde výhľadovo k zlacneniu zhruba o 20 eur) má RX 7600 v porovnaní s RX 6650 XT výrazne lepší pomer cena/výkon. To len teraz momentálne to vyzerá tak, že dochádza k akejsi kanibalizácii naprieč generáciami. Od tohto sa väčšinou odvíjajú aj tie negatívne hodnotenia RX 7600, ktoré po ukončení predaja RX 6650 XT budú neaktuálne a obzvlášť zavádzajúce.

Tu treba zdôrazniť i to, že RX 7600 je nástupcom RX 6600, za ktorou je ešte RX 6600 XT (oproti tej je relatívne zrýchlenie RX 7600 v hrách 13 %) a až potom je RX 6650 XT. Pomerne dramatické zlepšenie RX 7600 oproti tejto karte je aj v spotrebe pri nízkej záťaži. Počas dekódovania videa (HEVC, VP9) je spotreba RX 7600 menej než polovičná. RX 6650 XT a všeobecne Radeony RDNA 2 (RX 6×50) s rýchlejšími pamäťami majú relatívne vysokú spotrebu. Vo webovom rozhraní má RX 6650 XT stále najvyšší odber zo všetkých grafických kariet, ktoré sme testovali. Dané je to tým, že v tomto type záťaže už ovládače vynútia maximálne frekvencie VRAM, ktorá pre svoju nadštandardnú priepustnosť zrejme vyžaduje agresívnejšie napájanie. A to sa odzrkadľuje na vyššej spotrebe.

Nedávno sme písali o tom, že druhý monitor už dramaticky nezvyšuje spotrebu Radeonov, čo platí, ale zjavne iba pre výkonnejšie modely RX 7900 XT(X), u RX 7600 sa spotreba s pripojením druhého monitora (v rámci našej modelovej situácie je to 4K@60 Hz) zvyšuje. Menej než sme kedysi namerali pri RX 6600 XT, ale nejaký rozdiel tu stále je. Spôsobený zrejme i tým, že slabšie grafiky si pri takýchto zvýšených nárokoch pri nižších frekvenciách neporadia. Spotreba v nečinnosti je inak u Sapphire RX 7600 Pulse príjemné nízka, len tesne nad 5 W (t.j. polovičný odber oproti lacnejším GeForce RTX 3060RTX 3050).

V samostatnom článku sme už rozoberali, aký veľký môže byť prínos (a čo za tým je…) architektúry RDNA 3 oproti RDNA 2 z pohľadu výpočtového výkonu. Vo výnimočných prípadoch je zrýchlenie vplyvom „dual-issue“ (ALU spracováva dve operácie na cyklus namiesto jednej) naozaj extrémne vysoké. Napríklad v aplikácii CATIA je RX 7600 oproti RX 6650 XT raz tak rýchlejší, čo sa už blíži teoretickému maximu. Veľmi výrazné zrýchlenie je v Blenderi ale napríklad aj pri renderovaní animácie. Tu RX 7600 Pulse pod OpenGL poráža dokonca aj RTX 4060 Ti, takže bude mať určite navrch aj voči ekvivalentnej RTX 4060.

Rozdiel aplikačného výkonu v praxi môže byť častokrát nížší, niekedy „len“ nejakých 20 % (či aj pod touto hranicou) nad RX 6650 XT, ale stále bude medzigeneračne vyrazne vyšší ako u herného výkonu. Výpočtové zrýchlenie znamená ale i to, že RX 7600 spotrebou RX 6650 XT už prevyšuje. Situácia sa oproti hrám (kde je úspornejší Radeon RX 7600) obracia, ale energetická efektivita je prinajhoršom porovnateľná. To znamená, že percentuálny nárast spotreby nie je vyšší ako zisk v rýchlosti.

Nech sa pozeráme na veci z akéhokoľvek pohľadu, tak za cenu okolo 300 eur/cca 7100 Kč by bolo odopretie ocenenia „Smart buy“ takej grafickej karte, ako je RX 7600 by bolo veľmi nespravodlivé. Pomer cena/výkon je tu výborný nielen z herného, ale i z výpočtového hľadiska. Na protichodné závery si dajte pozor, nepozerajú sa na veci z dostatočného množstva uhlov pohľadu. Sú skrátka ako podľa učebnice cherry-pickingu.

Za spoluprácu na zabezpečovaní testovaného hardvéru ďakujeme e-shopu Datacomp


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (12) Pridať komentár

  1. Nemyslím si, že je s čím počítat, ryze prakticky. S čím lze počítat a má vysokou relevanci, je nová verze FSR a potenciální zlevnění. Je to vysoce spotřební zboží pro hráče, to 7600 na cti neubírá. Rýsovat a podněcovat tady nějaká kdyby a pokud stran aplikačního výkonu je podle mě scesty, ušetřte si zklamání.

    Kde jste Ľubo přišel na to, že Eevee engine využívá OpenCL, nedošlo k záměně s OpenGL?

    1. Áno, Eevee je samozrejme OpenGL. Díky za postreh! Opravené. 🙂

      Zmiatlo ma to globálne nastavenie v Blenderi (s OpenCL), to sa ale vzťahuje iba na vlastný renderer Cycles.

      1. V závěru pak došlo k dezinterpetaci výsledků, protože i Nvidia zde soupeří na stejném poli (CUDA s tím nemá co dělat) 😉

  2. „bulvárne hlasy z nich urobili „prepadák““ – bulvarne hlasy maju pravdu, 7600 mal mat vykon 6700/50 inak nema ziadny vyznam. Medzigeneracne zrychlenie oproti „starsiemu bratovi“ nula cela nula nula nic (rovnako ako 4060ti, ta tiez nema vyznam). Najhorsie na tom je to, ze AMD to vie a preto par hodin pred uvedenim znizili cenu. Grafiku takehoto vykonu ale nepotrebujeme, mame ju na trhu uz dlho od oboch vyrobcov…

    1. „inak nema ziadny vyznam“, „rovnako ako 4060ti, ta tiez nema vyznam“

      To je ale presne ten úzky uhol záberu, o ktorom píšem. Hodnotíte iba to, čo dokážete vidieť a považujete za relevantné zo subjektívneho pohľadu.

      Banda negatívnych click-biterov (a teraz berte toto slovné spojenie pojem s nadsázkou, nedávno som na neho natrafil v jednej diskusii a hneď som si ho obľúbil :)) vsadila všetko na jednu vec, u ktorej vedeli, že na masy zafunguje – urobí im „čísla“ návštevnosti pri vynaložení čo najmenšej námahy. Negatívny marketing predáva, odbornosť a všestrannosť sú v mainstreame dávno pasé. Uvidíte, že postupom času bude čím ďalej viac „zlého“ hardvéru. Prečo? S pribúdajúcimi skúsenosťami sa výrobci fakt tak zhoršujú? 🙂

      Netvrdím, že RX 7600 nemohla byť lepšia karta, ale tváriť sa, ako sa neoplatí a aký to je odpad… je trochu (dosť) cez čiaru.

      1. Psal jsem to jinde a k jiné grafice:
        Sejdou se dva pařani. „Koupil jsem si novou RX7600.“ Fakt jo a o kolik je výkonější? „O 2%, ale má o 20% menší spotřebu.“ 😀

        Jistě, takový rozhovor by mohl být na základně zelených možný, ale ti stejně žijí na stromech a žádnou elektrickou přípojku tam nemají. U normálních lidí se to nestane, zvlášť u skupiny náctiletých hráčů platí elektriku rodiče, takže si fakt starost se spotřebou dělat nebudou.

        Když se na to podíváme kolem dokola, tak zatím celá generace RTX4000 a RX7000 přinesla buď špičkový výkon s nadprůměrně vysokou spotřebou v top highendu nebo skoro stejný výkon jako minulá generace s nižší spotřebou všude jinde.

        A protože je nám spotřeba šumafuk, tak je celá tahle generace těžkej propadák. Dává nám to, co už máme. Ať si to strčí za klobouk.

        1. Ak je jediné, čo niekoho zaujíma herný výkon (a nezohľadňuje sa nižšia, vyššia efektivita a ani vyšší výpočtový výkon), tak samozrejme tomuto pohľadu rozumiem.

          Premýšľam v čom bola výrazne iná situácia 8800 GTX (G80) a 8800 GT (G92), že 8800 GT bola prijatá úplne skvelo a má nálepku ako jednej z historicky najatraktívnejšej grafickej karty. Tam bol väčšinový pohľad taký, pokiaľ ma pamäť neklame, že je skvelé, že 8800 GT dosahuje rovnaký herný výkon ako 8800 GTX za podstatne nižšiu cenu (hlavne preto bola vtedy tak oslavovaná?). To predsa trochu platí aj pre RX 7600, pokiaľ nekalkulujete s dočasnou výpredajovou cenou RX 6650 XT. Staršej generácii snáď vždy takto klesne cena, že sa chvíľu javia tak, že majú atraktívny pomer cena/výkon. A takisto vždy nová grafika z nižšieho radu (čo RX 7600 oproti RX 6650 XT je) dosahovala podobný herný výkon ako nejaký vyšší modle z predošlej generácie.

          Taký negatívny obraz ako u RX 7600 sa nevytváral ani pri x-krát preznačovaných grafikách s GPU G92 (9800 GT/GTX, GTS 250, …). Aj tie boli prijaté s otvorenejšou náručou. Prečo?

          1. a teda dosahuje 7600 vykon ako vyssi model z predoslej gen. ? Nedosahuje. Tak preto. Je to uplne rovnake ako u 4060ti, len ta je este nacenena jak blazon. Byt o 100€ lacnejsia, je to super karta.

            1. Budem reagovať otázkou: Medzi používateľmi populárna GTX 1060 so 6 GB bola herne rýchlejšia ako dve karty z predošlej generácie, ktoré boli hierarchicky nad ňou, teda GTX 980? Pokiaľ áno, tak len zanedbateľne (už to úplne v živej pamäti nemám). Jasné, môžete namietať, že tam bol rozdiel dvoch radov (GTX 970 a GTX 980) a to sa bavíme iba o dvoch „medzičlánkoch“ (RX 6600 XT a RX 6650 XT), ale treba brať do úvahy i to, koľko obsahuje jedna generácia modelov teraz a koľko vtedy. Výpredajové ceny GTX 980 v čase uvedenia Pascalov snáď tiež neprevyšovali ceny nových GTX 1060 6G.

              Neviem, naozaj sa tomu snažím porozumieť, ale nedarí sa to. Nejde mi do hlavy, prečo sa na RX 7600 nahliada takto negatívne a pri GTX 1060 a 8800 GT, čo bola podobná situácia, to bol opačný extrém.

              Prečo by mala byť RX 7600 lacnejšia o sto eur, keď už takto je to z dlhodobého hľadiska grafika s jednoznačne najlepším pomerom cena/herný výkon?

            2. Tak zase to nemůžeš stran ceny srovnávat s Polaris vyraběnými takřka doma. Výrobní technologie něco stojí a zlobí inflace. Myslím si navíc, že už za dva měsíce o něco zlevní.

          2. Prvně, NVidia má víc nekritických fanoušků, protože má víc fanoušků. 😉

            Potom je tu ta věc s RX 6650XT. NVidia byla v minulosti schopna od distributorů odkoupit zbývající karty staré generace a zlikvidovat je ve prospěch nové. AMD to ekologicky a jistě správně neudělala, jenže prostě to srovnání stejného výkonu za nižší cenu u starší generace tu je reálné. Proč novou generaci, když je to tu už v minulé?

            No a na co uživatelé čekají? Na výkonné herní grafiky za jakžtakž snesitelnou cenu, prostě na nástupce RX 6700XT až RX 6800XT. A co dostali? Předražený lowend, u kterého AMD narychlo snižovala cenu těsně před vydáním, aby jí tu cenu uživatelé neomlátili o hlavu!

            Jinak ale ano, je to nespravedlivé. NVidia za ty svý šmejdy,které nepřinesly mimo pochybné DLSS3 nic, teda za RTX 4060Ti, RTX 4070, RTX 4070Ti a RTX 4080 dostala menší čočku. Taky s tím nejsem ztotožněn, ale tak to je. :-/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *