Sapphire RX 7700 XT Pure: To najrýchlejšie okolo 500 eur

Metodika: výkonnostné testy

Lacnejší z dvojice Radeonov s GPU Navi 32 má cenovo najbližšie k GeForce RTX 4060 Ti. Hoci za RX 7700 XT zaplatíte o trochu viac, tak tieto grafické karty mávajú často výkonnostne výrazne navrch a atakujú až RTX 4070. V tomto porovnaní už RX 7700 XT s ray-tracingom citeľne zaostáva a o úroven slabšia je aj efektivita Radeonu, ale pomer ceny k výkonu je často stále lepší. A platí to aj pre vyhotovenie Sapphire Pure v okrajovej bielej.

Herné testy

Najväčšia vzorka testov je z hier. Vzhľadom na to, že sa prevažne budú testovať GeForce a Radeony, teda grafiky primárne určené na herné použitie, je to vcelku prirodzené.

Testovacie hry sme vybrali v prvom rade s ohľadom na to, aby bola rovnováha medzi titulmi lepšie optimalizovanými na GPU jedného (AMD) či druhého výrobcu (Nvidia). Zohľadňovali sme ale takisto popularitu titulov, aby ste si v grafoch našli „tie svoje“ výsledky. Dôraz bol kladený aj na žánrovú pestrosť. Zastúpené sú tak hry typu RTS, FPS, TPS, automobilové závody ako i letecký simulátor, tradičné RPG a športovú zástavu dvíha najhrávanejší futbal. Zoznam testovacích hier nájdete v knižnici kapitol (9–32) s tým, že každá hra má na čo najlepšiu prehľadnosť tú svoju, niekedy i dve (kapitoly), čo má ale svoj dobrý dôvod, o ktorý sa s vami v ďalšom texte podelíme.

Skôr, než sa pustíme do herných testov, tak na zahorenie so zahriatím na prevádzkovú teplotu každá grafická karta prejde testami v 3DMarku. To je na začiatok taká dobrá syntetika.

Výkon v hrách testujeme naprieč troma rozlíšeniami s pomerom strán 16:9 – FHD (1920 × 1080 px), QHD (2560 × 1440 px) a UHD (3840 × 2160 px) a vždy s najvyšším profilom grafických detailov, ktorý je možné nastaviť rovnako na všetkých aktuálnych grafických kartách GeForce a Radeon . Proprietárne detaily na objektívnosť záverov vypíname a nastavenia s ray-tracingovou grafikou sú testované zvlášť, keďže ich nižšia trieda GPU nepodporuje. Ich výsledky nájdete v doplňujúcich kapitolách. Okrem natívneho ray tracingu aj po nasadení Nvidia DLSS (2.0) a AMD FidelityFX CAS.

Ak má hra vstavaný benchmark, tak používame ten (výnimka je iba Forza Horizon 4, kde pre jeho nestabilitu – sem-tam zvykne štrajkovať – jazdíme po svojej trati), v ostatných prípadoch merania prebiehajú na vlastných scénach. Z tých cez OCAT zachytávame časy za sebou idúcich snímok do tabuliek (CSV), ktoré do zrozumiteľnej reči fps interpretuje FLAT. Obe tieto aplikácie sú z dielne kolegov z magazínu gpureport.cz. Okrem priemernej snímkovej frekvencie do grafov zapisujeme aj minimálnu. Tá sa na celkovom zážitku z hrania podieľa významnou mierou. Na čo najvyššiu presnosť sú všetky merania opakované trikrát a konečné výsledky tvoria ich priemernú hodnotu.

Výpočtové testy

Otestovať grafickú kartu komplexne aj z pohľadu výpočtového výkonu je zložitejšie, než urobiť závery z herného prostredia. Už len z toho dôvodu, že sa takéto testy obvykle viažu na drahý softvér, ktorý si „len tak do redakcie“ nekúpite. Na druhej strane sme našli spôsoby, ako vám ten dostupný výpočtový výkon priblížiť. Jednak vďaka dobre stavaným benchmarkom, jednak sú tu aj nejaké voľne dostupné a pritom relevantné aplikácie a do tretice sme i niečo investovali do tých platených.

Testy zahajuje CompuBench, ktorý počíta rôzne simulácie (mimo iné aj z hernej grafiky). Potom prechádzame na populárny benchmark SPECviewperf (2020) , ktorý integruje čiastkové operácie z populárnych 2D a 3D aplikácií, medzi ktorými je 3Ds max či SolidWorks. Detaily o tomto testovacom balíčku nájdete na webe spec.org. Od rovnakého tímu je i SPECworkstation 3, kde je GPU akcelerácia v testoch Caffe a Folding@Home. V grafoch nájdete aj výsledky 3D renderu LuxMark 3.1 a pozoruhodný teoretický test GPGPU obsahuje aj AIDA64 s meraniami FLOPS, IOPS a rýchlostí pamätí.

Najväčšiu porciu testov si z pochopiteľných dôvodov ukrojilo 3D renderovanie. To napríklad aj v rámci praktických testov Blendery (2.91). Okrem Cycles grafiky potrápime aj renderermi Eevee a radeon ProRender (nech má nejaký spriaznený test aj AMD, keď už je väčšina  optimalizovaná na karty Nvidie s proprietárnymi frameworkami CUDA a OptiX). Zaujímavý by bol isteže aj add-on pre V-ray, na ten však momentálne redakčná kasa nestačí, ale možno sa nám podarí časom získať nejakú „press“ licenciu, uvidíme. Aplikačné testy chceme do budúcna  rozvíjať. Výhľadovo určite nejakým pokročilým testovaním AI (zatiaľ sme neprišli na rozumný spôsob) vrátane odšumovania (tam by už nejaké nápady boli, ale pre časovú tieseň sme ich zatiaľ nezapracovali).

Grafické karty sa dajú dobre uchopiť aj pri úpravách fotografií. Na získanie predstavy o výkone v populárnom Photoshope používame naskriptovaný PugetBench, ktorý simuluje reálnu prácu z rôznymi filtrami. Medzi nimi sú i také, ktoré používajú GPU akceleráciu. Komplexný benchmark napovedajúci o výkone rastrovej a vektorovej grafiky je potom i v alternatívnom Affinity Photo. V Lightroome sú zase pozoruhodné farebné korekcie (Enhance Details) surových nekomprimovaných fotiek. Tie aplikujeme dávkovo na 1 GB archív. Všetky tieto úlohy vedia akcelerovať tak GeForce ako i Radeony.

Zase z iného cesta sú potom testy dešifrovania v Hashcate s výberom šifier AES, MD5, NTLMv2, SHA1, SHA2-256/512 a WPA-EAPOL-PBKDF2. Nakoniec ešte v broadcastových aplikáciách OBS a Xsplit meriame, o koľko sa zníži herný výkon počas nahrávania. To už neobstarávajú shadery, ale kodéri (AMD VCE a Nvidia Nvenc). Tieto testy poukazujú na to, akú má ktorá karta približne rezervu typicky na online streamovanie.

Možnosti hardvérovej akcelerácií je, samozrejme, viac, typicky pre strih a prevody videa. To je už však čisto v réžii kodérov, ktoré sú v rámci jednej generácie kariet jedného výrobcu vždy rovnaké, takže nemá zmysel ich testovať na každej grafike. Naprieč generáciami je to už iné a testy tohto typu sa skôr či neskôr objavia. Už len doladiť metriku, kde bude na výstupe vždy rovnaký bitrate a zhoda pixelov. To je na objektívne porovnávania dôležité, pretože kodér jednej firmy/karty síce môže byť v konkrétnom profile s rovnakými nastaveniami rýchlejší, ale na úkor nižšej kvality, ktorú má (ale i nemusí mať, to je len príklad) iný kodér.

Novinka: Od 18. 11. 2022 testujeme všetky grafické karty už iba v režime a aktívnou technológiou Resizable BAR. Dôvody, prečo v meraniach bez ReBARu ďalej nebudeme pokračovať sú tri.

Hlavný dôvod je ten, že nové základné dosky počnúc modelmi s čipsetmi Intel Z790 a AMD X670(E) ho už majú vynútený, čo predtým nebývalo a v nastaveniach PCIe sa vyžadovalo sa ručné zapnutie ReBAR. Kto ho nevypne bude teda fungovať s aktívnym ReBARom, čo je z pohľadu hier, kde pridáva výkon, dobre. Je to do istej miery možno aj preto, že grafické karty Intel bez ReBAR sa, zdá sa, nesprávajú korektne a grafických kariet, ktoré s ním budú počítať, bude do budúcna zrejme pribúdať. Dôvod číslo dva pre testy iba s ReBARom už poznáte.

A nakoniec je pravda i to, že testovať všetky testy na dvakrát (s ReBARom i bez neho) s trojnásobnou opakovateľnosťou, je časovo extrémne náročné. Stále však platí to, čo sme tvrdili viackrát – platforma s ReBARom je, čo sa týka výsledkov meraní, menej stabilná. Naprieč časom sa môžu niektoré veci v procese ladenia (s ovládača na ovládač) meniť a vo vzájomnom porovnaní nemusia „dávať logiku“. Keď teda niekde uvidíte, že v iných testoch pomalšia karta v nejakom konkrétnom prípade predbieha nejakú výkonnejšiu, tak si spomeňte na tieto slová.

Nevýhoda meraní s aktívnym ReBARom je skrátka to, že všetky porovnávajúce testy nemusia byť vždy perfektne konzistentné. A je možné, že sa budú i naďalej objavovať prípady, kde ReBAR výkon skôr znižuje, než by ho pridával. S týmito vecami treba pri štúdiu výsledkov počítať. To neplatí iba pre naše testy, ale pre testy všetkých osttaných, ktorí s každou novou otestovanou grafickou kartou nepretestovávajú  aj všetky staršie modeli v porovnaní.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (20) Pridať komentár

  1. „Niekedy RX 7700 XT dokonca poráža aj RTX 4070 – v hrách, ako sú Assassin’s Creed: Valhalla a Borderlands 3.“
    V Bordelands 3 to pro 4K neplatí a v AC Vallhalla RX 7700 XT poráží RX 7800 XT a 128 bitová RTX 4060 podle grafů porazila 192 bitovou RTX 4070. Jako to není možný, zvlášť u těch NVidií je to vysloveně úsměvné.
    Je si autor této obrovské a úctihodné recenze jist, že nemohl udělat chybu? Pokud si je jist, nelze než konstatovat, že tu hru vyvíjel idiot (Ubisoft). 🙂

    „V aplikáciách s podporou CUDA je RX 7700 XT obvykle pomalšia voľba.“
    CUDA se už dá rozjet na RX 7700 XT? Jako vím o tom, že AMD dělá na vlastní implementaci CUDA, ale byla dostupná jen pro pár profi grafik. Spekulovalo se o tom, že to časem možná převedou i na herní grafiky, ale nevím, že už by to implementovali. Jinak na těch profi grafikách to prý bylo hodně dobré, obzvlášť když si uvědomíme, že ta technologie je vysloveně laděná na NVidie.

    1. „V Bordelands 3 to pro 4K neplatí“. Áno, ten text sa viaže na 1440p, do ktorého je RX 7700 XT odporúčná. Rozlíšenie tej situácie je už doplnené v zátvorke.

      Autor si je istý, že v Assassin’s Creed: Valhalla chybu urobil. Už druhýkrát ma nachytala nevyspytateľná zmena voľby „Resolution Scale“, ktorá z nejakého dôvodu (na vzorec prečo sa to niekedy stane, som zatiaľ neprišiel) skočila na nižšiu percentuálnu hodnotu. A síce vždy v každej hre po inštalácii novej grafickej karty prechádzam položku po položke, toto som hol prehliadol. Niekedy pri tej extrémnej časovej náročnosti všetkého okolo HWC holt zlyháva ľudský faktor. Tak ako v minulosti sa to ale i teraz podarilo zachrániť. Obe karty, ktoré neškálovali s natívnym rozlíšením na 100 %, máme ešte v testlabe a je to pretestované, opravené (vrátane priemerov a všetkého, na čo majú tie výsledky ACV vplyv… pomery cena/výkon aj koeficienty efektivity). Všetko je správne už tak v teste RX 7700 XT ako i RTX 4060. Vďaka za upozornenie! Za mystifikáciu sa ospravedlňujem.

      „CUDA se už dá rozjet na RX 7700 XT?“ Nedá. Je tým myslené porovnanie toho najvhodnejšieho, čo je naprieč kartami možné. Pre Nvidiu je to CUDA a v prípade AMD zase OpenCL. Znovu som to trochu spresnil aspoň zátvorkou. Uznávam, že z tej formulácie môže človek pochopiť, že sa to týka porovnania rovnakých API.

    2. Nějaký příslib tam je, alespoň co se dalo vyčíst z poslední velké živé prezentace. ROCm a HIP (vrstva pro překlad CUDA) se snad dostane do mainstreamu s tím, jak je trh hladový po akceleraci strojového učení. V Blenderu už HIP je, ale neřeknu ti, jestli je v Cycles (render engine Blenderu) srovnatelný s nativní CUDA alespoň do šířky, stability a chování pokud ne do výkonu – skepse se bude hodit. Navíc první RTX už pak zase přišly s OptiX.

      1. Vďaka za za užitočné poznámky. Hodia sa na lepšiu predstavu alebo ako niečo, od čoho sa môže človek odraziť, pokiaľ do týchto vecí zatiaľ neprenikol.

        1. Proniká se do toho blbě. Člověk snadno najde nějaká povrchní výkonnostní srovnání a je hrozná chyba z nich dělat závěry. Subjektivně se Nvidia při výpočtech chová kultivovaněji, ale nemám jak a s čím pořádně srovnávat.

          1. Jasné. Pri zostavovaní testovacej metodiky v Blenderi sme premýšľali, za akých okolností čo merať. Nakoniec rozhodnutie padlo na použitie toho, čo sa v praxi na GeForce a Radoenoch bežne používa. Teda GeForce s CUDA a OptiX a Radeony s OpenCL, teda pokiaľ ide o ten Cycles. GeForce s OpenCL by bolo možno zaujímavé, ale asi iba z „vedeckého“ hľadiska a v rámci nejakých časovým úspor to už nemeriame.

            1. To nebyla výtka vůči Vaší metodice, Ľubo. Vyvíjí se to rychle a udržet nějakou kontinuitu, abychom mohli srovnávat karty napříč generacemi, si žádá oběti jinde. Je to spíše povzdech, že když už se tomu někdo věnuje zvlášť, nezamyslí se, vezme zavděk testovacími scénami a jen několika málo nastaveními. Z grafů výkonu se člověk nedozví, jestli je systém během výpočtu jinak prakticky nepoužitelný.

              1. Viem, že to nebola výhrada k našej metodike. Len som si tak nahlas povzdychol nad tým, že je to porovnanie pomerne zložité… keď sa Radeony s CUDA testovať nedajú a zároveň príliš nedáva zmysel ani Nvidia s OpenCL v prostredí, kde je možná podstatne rýchlejšia akcelerácia CUDA.

  2. Recenze opet preccizni, kolik casu vam to zabere ?

    BTW:
    Nejlevnejsi trivetrakova 7700 na CZC je za 13tis Kc
    Nejlevnejsi trivetrakova 4060 Ti 8G je za 11tis Kc
    tj dva tisice asi 15% levnejsi, dle mereni je take o 15% pomalejsi.
    Pomer cena vykon je stejny.
    Pokud povazuji (nizsi) vykon jako dostatecny pak u nV dostavam jako bonus o cca 40% lepsi effektivitu vykonu na watt a DLLS.

    Ackoli je casto nV rada 4060 v recenzich poplivana, nezda se mi ze je nejak horsi nez AMD.
    Spis mi to prije prast jako uhod. Jeden za osmnact, druhy bez dvou za dvacet.

    Osobne se mi libi vic nV pac min zere a tim mene topi a tim mene huci. :-]

    1. Radšej to už nemeriam, ale je to o dosť menej ako kedysi, keď sa všetko prechádzalo aj s vypnutým ReBARom (to už teraz nerobím a všetko je ReBAR on) a ešte nešla tak rýchlo ani stavba kulisy na meranie hlučnosti. Tá okrem malej prestavby testlabu s inštaláciou akustických panelov zahŕňa aj adjustáciu celého testovacieho prostredia. Merať frekvenčnú analýzu zvuku s uspokojivou opakovateľnosťou je pomerne zložité a keď sa tieto veci v testoch zrejme často prehliadajú, tak sa an prácu s tým pri testoch grafických kariet teším najviac (a čoskoro z tých dát vystaviam aj samostatný článok na tému, „aký ma ktorá grafická karta akustický profil cievok“). No, celkovo pri dobrom naplánovaní a otestovaní troch grafických kariet za sebou, by sa to teraz už snáď mohlo zmestiť do 75 hodín čistého času.

      1. Kraval od civek je jeden z duvodu proc koukam po grafikach se spotrebou nizsi jak cca 200W.
        Vetsina recenzi se spokoji s prohlasenim „da se to vydrzet“. Coz neni pro klidnejsi povahy smeroplatne.
        Clannek s foksem jen na problematiku civek by byl prima.
        BTW : Meril nekdo pomer prikonu z PCI slotu vs Napajeni ze zdroje ?
        Mam na mysli to, jestli grafiky prioritne berou proud z desky (tzn. napor na napajeni na desce) nebo jestli maji prioritu na pridavne napajeni. ?

        Treba jsou nektere grafiky setrivejsi k zakladnim deskam ? vi to nekdo?

        1. „Meril nekdo pomer prikonu z PCI slotu vs Napajeni ze zdroje ?“

          Jasné, v kapitolách 45 a 46 je uvádzaný zvlášť odber z interného napájania (tj. zo slotu PCI Express ×16) a zvlášť z externého. V oboch prípadoch pri rôznych úrovniach záťaže. Pozoruhodné sú najmä výsledky grafických kariet GeForce so 16-pinovými konektormi 12VHPWR. 🙂

            1. To je úplne v poriadku. Tých 48 kapitol medzi prvou a poslednou je hlavne k tomu, aby sme mali pod kontrolou čo najviac vecí a bolo z nich možné vystavať mohutný záver, hodnotenie. Alebo teda pre tých, čo chodia na výsledky konkrétnych testov, ktoré sú predmetom záujmu.

          1. Dostal jsem se k tomu porozumet grafum. Zajimave.
            Graficke karty primarne pouzivaji zdroj proudu externi napajeni ale jsou zde rozdily.
            Srovnatelne gr. karty,
            nV 4060 bere cca 50W
            AMD 7700 bere cca 17W

            Je to pradox nebot nV ma celkovou spotrebu nizsi.
            Proc se tim zabyvam, mam takovou teorii, ze vyssi spotreba (gr. karty) pres PCI muze (teoreticky) ovlivnovat pretaktovani pameti. Resp. maximalni dosazitelne casovani.

            Pokud byste mel chvili, nebo nekdo vite ze to je pravda/blbost reknete.
            Nebo, to muzete testnout ?

            Pak by to byl dalsi parametr podle ceho se ridit pri vyberu.

            1. „Nebo, to muzete testnout ?“

              Veľmi sa mi do toho nechce (pokiaľ ide o to manuálne pretaktovanie pamätí nad rámec špecifikácií). Hlavne pre to, že kus od kusa to môže byť asi vždy viac či menej odlišné a síce „Pak by to byl dalsi parametr podle ceho se ridit pri vyberu.“, ale asi trochu nespoľahlivý.

    1. Spôsobuje to ten blbý anti-spamový filter, ktorí neregistrovaným zamieta odkazy a myslím, že aj registrovaným sa na ich zverejnenie musia v redakčnom systéme nastaviť vyššie než východiskové práva (pokiaľ to teda nepočká na moderáciu a ručné zverejnenie administrátorom). Aj keď niekedy vidím, že i neregistrovaný používateľ zverejní komentár s nejakým odkazom a priznám sa, že neviem, aký je ten úspešný vzorec na publikáciu. Každopádne to blokovanie užitočných odkazov napríklad z CZC nie je zámer (žiadna cielená cenzúra :)), len to skrátka funguje takto nešikovne. Webmaster to už má ale na zozname vecí na riešenie. Tak uvidíme, čo vymyslíme a ako to po novom roku vylepšíme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *