Test 77 W chladiča Akasa (AK-CC6603EP01) pre Intel LGA 1700

Záver

Akasa sa dlhodobo venuje malým a jednoduchým chladičom, ktoré majú slúžiť ako lacná náhrada boxovaných riešení. S podporou na Intel LGA 1700 táto firma prišla medzi prvými a dokonca s viacerými možnosťami. V tomto teste prevetráme stredne výkonný model AK-CC6603EP01, ktorý sa popasuje nielen s konkurenčným Arctic Alpine CO, ale aj s oboma chladičmi Intel Laminar (RM1 a RS1).

Záver

Pri optimálnom nastavení ventilátora je dostupný chladiaci výkon pre CPU medzi chladičmi stredným (RM1) a najnižším (RS1) chladičom Intel Laminar. K tomu, aké je optimálne nastavenie ventilátora, sa hneď dostaneme. Najprv si zadefinujme to, ako ventilátor nastavený byť nemá – a to sú veľmi vysoké otáčky.

Na maxime je chladič Akasa naozaj hlučný, takmer o 10 dBA hlučnejší než vysokorýchlostný variant (CO) chladiča Arctic Alpine 17. Chladenie procesora je pritom stále slabšie, a  to i v porovnaní s oboma chladičmi Intel Laminar. Po znížení rýchlosti na polovicu (5,52 V, t.j. režim 45 dBA) už ale chladič Akasa drží jadrá procesora na nižších teplotách.

Z pohľadu intenzity tepelnej záťaže platí to, čo u všetkých malých chladičov podobnej konštrukcie – pokiaľ chcete chladiť pri nižších otáčkach a nižšej hlučnosti, je potrebné obmedziť spotrebu procesora na úroveň TDP (65 W). Chladič Akasa síce zvládne aj o tridsať wattov viac, napájaním neobmedzovaný Core i5-12400 s all-core boostom na 4 GHz, ale tiché to už nebude.

Najväčšia výhoda chladiča Akasa (AK-CC6603EP01) oproti konkurenčným modelom je efektívnejšie chladenie napájacej kaskády. A to aj pri veľmi nízkych otáčkach, kde by ste si podľa výsledkov chladenia procesora vybrali už iný chladič. Ale zatiaľ čo plusmínus jeden stupeň Celzia na procesore nemá prakticky na nič vplyv, tak výrazne lepšie chladenie napäťových regulátorov je užitočné. Špeciálne na lacných doskách bez chladičov VRM. Do takýchto zostáv (s doskami Intel H610) je aj táto trieda chladičov koniec koncov určená.

Z pohľadu chladenia procesora sú síce výsledky v porovnaní s Laminar RS1 pomerne vyrovnané, tak väčší prievan okolo kriticky súčiastok napájacej kaskády robí chladič Akasa. To aj v porovnaní s Arctic Alpine 17 (CO). Najväčší nedostatok Akasa AK-CC6603EP01 je vrčiaci motorček ventilátora, ktorého zvuk vás bude rušiť viac než na iných chladičoch.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií

Sem-tam sa stretávame s názorom, že je ventilátory vhodné testovať v reálnych podmienkach, čo dokážeme jednoducho vyvrátiť. Zároveň ale rozumieme, že laik sa najlepšie stotožní s rozdielmi teplôt komponentov, ktoré vznikajú práve v dôsledku rôzneho prietoku ventilátorov. Aby ste videli korelácie takýchto testov s výsledkami z „neprirodzeného“ prostredia, na niečo sme si spomenuli. Celý článok „Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií“ »

  •  
  •  
  •  

Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD

Nástupca chladiča SSD, ktorý vo svojej cenovej relácii nemal príliš veľkú konkurenciu. Aj tak by sa dal uviesť Gecko Pro, ktorý je síce o trochu drahší, ale takisto dokonalejší (aj čo sa týka montáže). A má aj charakteristický znak, ktorým sa od iných chladičov jasne odlišuje – rebrá nemá pozdĺžne (tak, ako to je bežné), ale na šírku. Pomer ceny k chladiacemu výkonu je znovu výborný. Celý článok „Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7

Pri príležitosti uvedenia chladičov Akasa Alucia H4 a Soho H4 s prívlastkami Plus (t.j. konečne s podporou LGA 1700) sa na jednej snímke objavil aj robustný chladič s dvoma vežami. Známe sú už aj všetky jeho parametre. Po veľmi dlhom čase sa tak doposiaľ najvýkonnejší chladič Akasy – model Venom Medusa – dočká nástupcu. Materiály Akasy uvádzajú, že tento chladič je optimalizovaný na najvýkonnejšie procesory Intel Alder Lake. Celý článok „Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Měl jsem za to, že ventilátor bez tunelu bude konickým profilem proudění okolí patice vždy chladit lépe. Mé představy jsou v troskách 😀

    1. Zrovna v slušnejšom chladení VRM ten tunel zrejme nemá príliš prsty. Rovnaké výsledky sú aj u modelu AK-CC6606BP01, ktorý rotor olemovaný tunelom nemá. Efektívnejšie chladenie v týchto miestach bude skôr pre ten zakrivený profil rebier (s vírivejším formovaním vzduchu) v kombinácii s dobre optimalizovaným tvarom ventilátora. Iba ten profil asi nestačí, ten má aj starší intelovský box s medeným jadrom a popri ňom snímač MOS registruje o dosť vyššie teploty.

    1. U chladičov s medeným jadrom v minulosti na jadre šetril aj Intel (a vždy to bola iba taká vanička), plnú výšku má až to na Laminar RM1. A aj preto sa dosiahlo pomerne výrazné medzigeneračné zlepšenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *