Testy efektivity: Threadripper 2990WX proti Core i9-7980XE

Záver

Že je 32-jadrový zlepenec AMD najvýkonnejší desktopový procesor súčasnosti už dobre viete. Oproti konkurenčnému CPU Intelu má však i vyššie výdaje tepla. A už i ten nenechal v testoch nič chladné. Aký má teda výkon na watt tento monštruózny Ryzen? Ako sa s ním popasujú bežne dostupné dosky s tradičným chladením a kde sú hranice? Všetko sme otestovali na ASRock X399 Taichi.

Záver

Spotreba TR 2990WX je vysoká, no vzhľadom na výkon nie až tak. Pri továrenských nastaveniach spotreba zostavy iba s procesorovou záťažou presiahla štyristo wattov. Core i9-7980XE (na MSI X299 Gaming M7 ACK s BIOS 7A90v15) je pri rovnakých podmienkach úspornejšia o 12 %, ale výkon výkonnostne zaostáva okolo 50 %. Samozrejme je reč o situácii, kedy sa využíva plný potenciál obidvoch velikánov.

Podvoltovanie hrá viac do karát Intelu, keď sa Ci9 vzdiali v spotrebe o 25  % (254 W). Threadripper končí na 333 W. Spotreby samotných procesorov sú, po zohľadnení účinnosti zdroja, nečinnej GTX 1060 a aktívnych komponentov na doske, o zhruba 15 – 20 % nižšie. To pre Threadripper znamená okolo 280 W a v prípade Core i9 cca 210 W. Na doske ASRock je zníženie napájanie skoro až nevyhnutné. Teda minimálne v vtedy, ak sa požaduje za každých okolností stabilný výkon. Agresívnejšia automatika je nad rámec možností chladenia kaskády. Teploty sa i v dobre chladenej skrinke po pár minútach vyšplhajú na 120 °C, kedy dochádza k obrovským výkonnostným prepadom. Táto doska je teda skôr vhodná k úspornejším derivátom (alebo pre pokročilejších ladičov). Chladič Noctua NH-14S pritom túto záťaž zvláda i s rezervou. A to aj pri znížených 7V/900 ot./min (34,8 dBA), kedy sa už vyznačuje i tichým chodom.

Úžas z pretaktovania je vidieť na každom kroku. Má to však jednu chybičku krásy. Také 4 GHz (s 1,225 V) krátkodobo fungujú dobre, no prelet Cinebenchom sa pohyboval v rozmedzí 570 – 595 W, čo pri dlhšej záťaži bez poriadneho vodníka nedáte. A bez neho ďaleko nepustí ani PBO. S našim chladením sme rock-stable 24/7 dosiahli 3,5 GHz. S tým, že úzkym hrdlom bol chladič VRM.

Nech je to tak či onak, zdá sa, že AMD vsadením na stohovaním viacerých mainstreamových čipov na prerastené PCB neprehlúpilo. Ci9-7980XE zaostáva 30 % i po pretaktovaní na 4,4 GHz, čo je so vzdušným chladičom strop. Isteže, pri čiastočnom využívaní procesora sa situácia mení, to je už však na inú debatu. Tentokrát to bolo o absolútnych číslach a využívaní všetkých hardvérových prostriedkov.

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *