Threadripper Pro 7000 vyjde na podzim, AMD ukázalo benchmark

AMD už neveřejně prezentuje nové Threadrippery

V předvečer velkých novinek od Intelu se objevila ještě jedna od AMD. Tato firma zřejmě někde za zavřenými dveřmi prezentovala novou generaci highendových či pro pracovní stanice určených procesorů Ryzen Threadripper, respektive Ryzen Threadripper Pro. Z této akce se dostaly na veřejnost jako důkaz snímky slajdů, a vypadá to tedy, že nová generace trhače vláken od AMD je skutečná. A brzo se má dostat do obchodů.

Na internet se tyto informace dostaly přes twitterového leakera s přezdívkou Underfox s lakonickou poznámkou „Threadripper Pro je na cestě“. Podle obsahu prezentace nejde ještě o NDA dokumenty k samotnému vydání, tedy prezentaci, kterou by dostala média pro přípravu článků k samotnému odhalení, ale o prezentaci, která zatím jen slouží jako „teaser“. Pravděpodobně byla ukázána v brífinku k teď vydaným procesorům Epyc 8004 jako ukázka, co má AMD nachystáno na příště.

AMD Ryzen Threadripper Pro 7000WX na podzim (zdroj: Underfox)

Nejdůležitější informace je, že odhalení by snad mohlo být během podzimu, protože slajdy uvádějí, že na podzim 2023 se dozvíme více. Konkrétnější to bohužel není, ale jde asi o zatím vůbec první náznak plánovaného vydání, kterého se AMD dopustilo. Týká se ale zatím jen Threadripperů Pro. Ačkoliv se šíří informace, že tentokrát se vrátí také levnější „ne-Pro“ verze Threadripperu (jako následník platforem X399 a TRX40), o té zatím oficiálně řeč není.

Tip: Levnější ne-Pro Threadrippery budou, AMD chystá platformu TRX50. Unikla deska od ASRocku

Na slajdech, které Underfox ukázal, jsou dvě ochutnávky výkonu. První slibuje, že Threadripper Pro 7000WX s architekturou Zen 4 by měl mít výkon o 20 % vyšší, než na jaký dosahovaly Threadrippery Pro 5000WX. Protože jde o relativně malý nárůst, je pravděpodobné, že se tím myslí navýšení jednovláknového výkonu. Podle úniku by jednovláknový boost u Threadripperů Pro 7000WX mohl být až 5,15 GHz, což by v kombinaci se zlepšeným IPC architektury Zen 4 mělo ST výkon o dost zvednout (Threadripper Pro 5995WX končil na 4,5 GHz).

AMD Ryzen Threadripper Pro 7000WX má mít o 20 % lepší jednovláknový výkon (zdroj: Underfox)

Kromě toho AMD patrně ukazovalo i demo v 3D renderingu, ve kterém figuroval procesor Ryzen Threadripper Pro s 96 jádry – to by mělo dokládat, že jde o novou generaci s architekturou Zen 4 odvozenou od Epyců 9004 Genoa. A také je to potvrzení, že nejvyšší model (asi Ryzen Threadripper Pro 7995WX?) bude skutečně 96jádro.

Tento testovaný procesor má podle AMD o 75 % lepší výkon při renderingu proti konkurenčnímu 56jádrovému procesoru Intelu – Xeonu w9-3495X generace Sapphire Rapids (Xeon W-3400), což je nejvýkonnější workstation CPU, které teď má Intel v nabídce (je založené na architektuře Golden Cove s AVX-512). Zatímco tento procesor má testovanou zátěž dokončit za 1125 sekund, 96jádrový Threadripper ji podle dema AMD zvládne za 657 sekund. Z toho vychází, že má o 71 % vyšší výkon. Jak vzniklo ono číslo 75 %, není jasné, protože AMD uvádí, že Threadripper zvládne o 75 % více renderů za jeden den. To by při těchto sekundových dobách vycházelo na 131 proti 76 renderům, což je pořád náskok „jen“ 72 %. Pokud se tedy onen 75% údaj nevztahuje ještě k nějakému jinému srovnání.

Demo 96jádrového Threadripperu Pro (asi 7995WX) proti nejvýkonnějšímu Xeonu w-3400 (zdroj: Underfox)

Tak jako tak by ale 96 jader mohlo AMD umožnit, aby tyto procesory zcela dominovaly segmentům HEDT a pracovních stanic, protože tento náskok v počtu jader nejspíš už vykompenzuje výhodu, kterou by někde Intel mohl získat výkonem v AVX-512 (v němž mají jádra procesorů Sapphire Rapids vyšší výkon díky větší výpočetní kapacitě SIMD jednotek). Vydání Threadripperu Pro 7000WX by tedy mohlo přinést nové rekordy ve výkonu a vůbec být zajímavé, i když pro nás by asi bylo vděčnější, kdyby opravdu přišly ty levnější ne-Pro modely.

Zdroje: Underfox, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Microsoft má vlastní ARM procesory. A k nim i čipy pro AI

Už nějakou dobu se šíří informace o tom, že Microsoft pracuje na vlastních čipech pro akceleraci umělé inteligence, kterými by ve svých datacentrech doplnil, pokud ne rovnou nahradil značně drahá GPU od Nvidie. Společnost je teď skutečně oficiálně oznámila, ale nezůstalo jen u akcelerátorů AI. Microsoft představil také vlastní procesory pro servery založené na architektuře ARM, kterými se zařadí po bok Amazonu a jeho Gravitonů. Celý článok „Microsoft má vlastní ARM procesory. A k nim i čipy pro AI“ »

 •  
 •  
 •  

Radeon RX 7900 GRE už je volně v prodeji, dá se koupit v ČR

Dříve to chodilo tak, že když byly nějaké grafiky nebo procesory uvedené jako regionální speciální produkt pro Čínu, k nám se nedostaly. Když ale letos AMD vydalo čínský (označení odkazuje k roku králíka) Radeon RX 7900 GRE, ukázalo se nakonec, že bude dostupný i ve světě a v Evropě na OEM trhu – tedy pro nás v rámci hotových sestav. Ale jak jsme trochu doufali, už si do internetových obchodů našly cestu i jen samotné karty. Celý článok „Radeon RX 7900 GRE už je volně v prodeji, dá se koupit v ČR“ »

 •  
 •  
 •  

Čipletový Radeon RX 7900M pro notebooky vydán, soupeř RTX 4080

AMD včera odhalovalo novou generaci Threadripperů Pro i ne-Pro s architekturou Zen 4 na nových platformách WRX90 a TRX50. Ale ve stejný den také firma odhalila zatím nejvýkonnější grafiku Radeon pro notebooky, model Radeon RX 7900M používající architekturu RDNA 3 a poprvé také čipletovou koncepci, díky které je založený na nejvýkonnějším GPU řady Navi 31, byť se zúženou 256bitovou pamětí jako u Navi 32. Celý článok „Čipletový Radeon RX 7900M pro notebooky vydán, soupeř RTX 4080“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *