Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (1. díl)

Závěr a shrnutí

Každý uživatel je spokojený, když jeho PC netrápí vysoké teploty a přitom jej také neruší nadměrný hluk chladičů. Jak toho docílit bych vám rád předvedl pomocí článků, zaměřených na problematiku stavby vodního okruhu a které připravuji ve spolupráci s firmou EK Water Blocks. Cílem textu jsou především začátečníci, proto jsou některé pasáže zjednodušeny v rámci srozumitelnosti. Děkuji za pochopení.

Závěr a shrnutí

Berte tento článek jako takový malý úvod do problematiky chlazení PC pomocí kapaliny. V dalších textech bych chtěl podrobně rozebrat jednotlivé součásti okruhu a jejich různé varianty. Od firmy EK Water Blocks jsem obdržel sadu pro stavbu okruhu z řady EK-KIT Classic RGB P360 a také blok pro grafickou kartu EK-FC RTX 2080 + Ti Classic RGB.

Pomocí této sady bych vás chtěl krok za krokem provést stavbou celého okruhu. Také přidám nějaké ty tipy a triky z vlastní zkušenosti. Rád bych i vyvrátil několik stále kolujících smyšlenek a polopravd, které jen zbytečně matou začátečníky i zkušenější stavitele. Sady od EK Water Blocks jsou výborným výchozím bodem i pro uživatele bez zkušeností se stavbou okruhu. Obsahují vše, co člověk potřebuje pro vytvoření základního okruhu pro chlazení procesoru s možností rozšíření okruhu o další blok (například pro grafickou kartu) nebo radiátor. Cena se pohybuje mezi 280 € až 340 € dle typu a velikosti radiátoru v sadě. Sada obsahuje vysoce kvalitní součástky a svojí cenu si dovede snadno obhájit. Všechny součástky, které přicházejí do kontaktu s kapalinou, jsou měděné. Nehrozí tedy galvanická koroze jako u většiny all-in-one chladičů s hliníkovým radiátorem. Také mají všechny součástky příjemně minimalistický vzhled. V dnešní době samozřejmě nechybí ani RGB podsvícení. Co si budeme nalhávat, šikovně provedené vodní okruhy lze občas téměř považovat za umělecká díla.

Děkuji vám za pozornost, pokud jste dočetli až sem. Budu se na vás těšit v některém z dalších článků o vodním chlazení. Nízkým teplotám a tichému chlazení zdar!

Za poskytnutí hardwaru děkuji firmě EKWB!


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (4. díl)

Vítejte u čtvrtého dílu seriálu o vodním chlazení. V minulých dílech jsme si představili vše potřebné pro sestavení chladícího okruhu. Dnes si ukážeme, jak celý okruh nainstalovat do počítačové skříně. V příštím článku pak hotový okruh naplníme kapalinou a otestujeme jeho těsnost. Dnes se nám také představí zajímavá a atraktivní počítačová skříň. Jedná se o Elite Shark CA200G, tedy vrchol z nabídky firmy Sharkoon. Celý článok „Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (4. díl)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (3. díl)

Vítejte u dalšího dílu seriálu o vodním chlazení. Tento díl slouží jako doplnění předchozího textu, kde jsme si probrali jednotlivé komponenty chladícího okruhu. Osazení chladícího bloku na grafickou kartu je ale časově trochu delší záležitost. Svým rozsahem se tak tato část již nevešla do předchozího dílu, což dnes napravíme. V tomto dílu se tedy budeme věnovat chladícímu bloku EK FC RTX 2080 + Ti Classic RGB. Celý článok „Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (3. díl)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (2. díl)

Vítám vás u druhého dílu seriálu o vodním chlazení. V prvním dílu jsme si vysvětlili, proč má smysl chladit počítačové komponenty pomocí okruhu s kapalinou. V dnešním dílu si detailně probereme jednotlivé část okruhu. V dalším dílu osadíme chladící blok na grafickou kartu. A v posledním dílu si pak ukážeme, jak okruh sestavit, naplnit a otestovat těsnost. V hlavní roli se představí sada EK-Kit Classic RGB P360. Celý článok „Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (2. díl)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Mam tu od Sharkoon peknou Elite CA200G. Prostorna, ma i ramecek pro pumpu, podperu pro GK, vypada pekne. Sharkoon k tomu pribalil 3 dalsi RGB vrtule, takze to cele bude svitit jak vanocni stromek na steroidech 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *