Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (1. díl)

Závěr a shrnutí

Každý uživatel je spokojený, když jeho PC netrápí vysoké teploty a přitom jej také neruší nadměrný hluk chladičů. Jak toho docílit bych vám rád předvedl pomocí článků, zaměřených na problematiku stavby vodního okruhu a které připravuji ve spolupráci s firmou EK Water Blocks. Cílem textu jsou především začátečníci, proto jsou některé pasáže zjednodušeny v rámci srozumitelnosti. Děkuji za pochopení.

Závěr a shrnutí

Berte tento článek jako takový malý úvod do problematiky chlazení PC pomocí kapaliny. V dalších textech bych chtěl podrobně rozebrat jednotlivé součásti okruhu a jejich různé varianty. Od firmy EK Water Blocks jsem obdržel sadu pro stavbu okruhu z řady EK-KIT Classic RGB P360 a také blok pro grafickou kartu EK-FC RTX 2080 + Ti Classic RGB.

Pomocí této sady bych vás chtěl krok za krokem provést stavbou celého okruhu. Také přidám nějaké ty tipy a triky z vlastní zkušenosti. Rád bych i vyvrátil několik stále kolujících smyšlenek a polopravd, které jen zbytečně matou začátečníky i zkušenější stavitele. Sady od EK Water Blocks jsou výborným výchozím bodem i pro uživatele bez zkušeností se stavbou okruhu. Obsahují vše, co člověk potřebuje pro vytvoření základního okruhu pro chlazení procesoru s možností rozšíření okruhu o další blok (například pro grafickou kartu) nebo radiátor. Cena se pohybuje mezi 280 € až 340 € dle typu a velikosti radiátoru v sadě. Sada obsahuje vysoce kvalitní součástky a svojí cenu si dovede snadno obhájit. Všechny součástky, které přicházejí do kontaktu s kapalinou, jsou měděné. Nehrozí tedy galvanická koroze jako u většiny all-in-one chladičů s hliníkovým radiátorem. Také mají všechny součástky příjemně minimalistický vzhled. V dnešní době samozřejmě nechybí ani RGB podsvícení. Co si budeme nalhávat, šikovně provedené vodní okruhy lze občas téměř považovat za umělecká díla.

Děkuji vám za pozornost, pokud jste dočetli až sem. Budu se na vás těšit v některém z dalších článků o vodním chlazení. Nízkým teplotám a tichému chlazení zdar!

Za poskytnutí hardwaru děkuji firmě EKWB!


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

EKWB má vodní blok se speciálními žebry pro Threadripper 3000

EK Waterblocks teď mělo několik nových produktů pro vodní chlazení, o kterých jsme psali. Až to teď už bude vypadat trochu blbě, když o této firmě bude další zpráva. EKWB ale teď vydalo vodní blok pro něco, co stojí za pozornost: 7nm Ryzen Threadripper 3000 s jádry Zen 2. Blok to přitom bude s obzvlášť velkou plochou žebrování, speciálně ušitého na míru zvláštní MCM konstrukci těchto procesorů. Celý článok „EKWB má vodní blok se speciálními žebry pro Threadripper 3000“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

EKWB má speciální terminály pro současné vodní chlazení 2–4 GPU

Chlazení grafických karet vodními bloky napojenými do custom okruhu mívá problém s kartami osazenými blízko sebe. Otvory pro fittingy totiž většinou koukají nahoru či dolu, takže pokud byste chtěli osadit třeba čtyři takto chlazené karty do slotů vedle sebe, budou si hadice vzájemně překážet. Moc z vás asi takovéhle problémy nepálí, ale pokud ano, objevilo se řešení: speciální terminál pro multiGPU konfigurace. Celý článok „EKWB má speciální terminály pro současné vodní chlazení 2–4 GPU“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

EKWB vydává full cover vodní blok pro Radeon VII, ve 4 verzích

Vodní chlazení má nevýhody a není pro každého, ale pro AMD Radeon VII kvůli jeho poněkud horšímu výchozímu chladiči asi dává větší smysl, než jinde. Vodní bloky pro chlazení této grafiky v custom okruzích teď vydává firma EK Water Blocks, jeden z hlavních producentů těchto komponent. Její full cover řešení chladí všechny hřející komponenty grafiky a dá se koupit v několika variantách, například s nebo bez RGB iluminací. Celý článok „EKWB vydává full cover vodní blok pro Radeon VII, ve 4 verzích“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Mam tu od Sharkoon peknou Elite CA200G. Prostorna, ma i ramecek pro pumpu, podperu pro GK, vypada pekne. Sharkoon k tomu pribalil 3 dalsi RGB vrtule, takze to cele bude svitit jak vanocni stromek na steroidech 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *