Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (1. díl)

Závěr a shrnutí

Každý uživatel je spokojený, když jeho PC netrápí vysoké teploty a přitom jej také neruší nadměrný hluk chladičů. Jak toho docílit bych vám rád předvedl pomocí článků, zaměřených na problematiku stavby vodního okruhu a které připravuji ve spolupráci s firmou EK Water Blocks. Cílem textu jsou především začátečníci, proto jsou některé pasáže zjednodušeny v rámci srozumitelnosti. Děkuji za pochopení.

Závěr a shrnutí

Berte tento článek jako takový malý úvod do problematiky chlazení PC pomocí kapaliny. V dalších textech bych chtěl podrobně rozebrat jednotlivé součásti okruhu a jejich různé varianty. Od firmy EK Water Blocks jsem obdržel sadu pro stavbu okruhu z řady EK-KIT Classic RGB P360 a také blok pro grafickou kartu EK-FC RTX 2080 + Ti Classic RGB.

Pomocí této sady bych vás chtěl krok za krokem provést stavbou celého okruhu. Také přidám nějaké ty tipy a triky z vlastní zkušenosti. Rád bych i vyvrátil několik stále kolujících smyšlenek a polopravd, které jen zbytečně matou začátečníky i zkušenější stavitele. Sady od EK Water Blocks jsou výborným výchozím bodem i pro uživatele bez zkušeností se stavbou okruhu. Obsahují vše, co člověk potřebuje pro vytvoření základního okruhu pro chlazení procesoru s možností rozšíření okruhu o další blok (například pro grafickou kartu) nebo radiátor. Cena se pohybuje mezi 280 € až 340 € dle typu a velikosti radiátoru v sadě. Sada obsahuje vysoce kvalitní součástky a svojí cenu si dovede snadno obhájit. Všechny součástky, které přicházejí do kontaktu s kapalinou, jsou měděné. Nehrozí tedy galvanická koroze jako u většiny all-in-one chladičů s hliníkovým radiátorem. Také mají všechny součástky příjemně minimalistický vzhled. V dnešní době samozřejmě nechybí ani RGB podsvícení. Co si budeme nalhávat, šikovně provedené vodní okruhy lze občas téměř považovat za umělecká díla.

Děkuji vám za pozornost, pokud jste dočetli až sem. Budu se na vás těšit v některém z dalších článků o vodním chlazení. Nízkým teplotám a tichému chlazení zdar!

Za poskytnutí hardwaru děkuji firmě EKWB!


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

EKWB vylepšilo ventilátory Vardar. Nielen ozubením rotoru

Život Vardarov je pomerne zložitý. Staršie modely nosia medzi náročnými používateľmi nálepku „rapkáče“ a veruže za cenu okolo dvadsať eur existujú i atraktívnejšie alternatívy. Hlavne do drahých okruhov vodného chladenia, kam majú tieto ventilátory namierené. Slovinský výrobca však dôveru v túto značku nestráca a do návrhu zapracoval úpravy na dosiahnutie pôsobivejších výsledkov. Celý článok „EKWB vylepšilo ventilátory Vardar. Nielen ozubením rotoru“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (5. díl)

Tak je tu konečně pátý a poslední článek seriálu o vodním chlazení. Už zbývá jen naplnit sestavený okruh vhodnou chladicí kapalinou a také otestovat jeho těsnost. Poté si povíme něco málo o tom, jak se o okruh starat a jak jej udržovat v co nejlepší kondici. Nakonec provedeme zátěžové testy, abychom změřili rozdíly mezi konvenčním vzduchovým chlazením a naším sestaveným okruhem od EK Water Blocks. Celý článok „Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (5. díl)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nejrychlejší Navi: Radeon RX 5700 XT Liquid Devil s vodním blokem

Pokud chcete zapojit grafickou kartu do vodního chladícího okruhu, musíte z ní sundat chladič a koupit speciální blok (a přitom hlídat, aby byl kompatibilní a něco jste nepoškodili). Nyní si to můžete ušetřit u Radeonu RX 5700 XT, protože PowerColor vydává verzi této grafiky s vodním blokem rovnou z výroby a v rámci záruky. Je to zatím jediný takovýto model, a zároveň také s taktem až 2070 MHz nejrychlejší verze Navi. Celý článok „Nejrychlejší Navi: Radeon RX 5700 XT Liquid Devil s vodním blokem“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Mam tu od Sharkoon peknou Elite CA200G. Prostorna, ma i ramecek pro pumpu, podperu pro GK, vypada pekne. Sharkoon k tomu pribalil 3 dalsi RGB vrtule, takze to cele bude svitit jak vanocni stromek na steroidech 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *