Na zrušené Accelero S3 možná naváže nový chladič GPU Raijintek

Raijintek možná chystá chladič grafických karet použitelný pro pasivní chlazení

Ve čtvrtek jsme tu měli zprávu o tom, že se po letech přestane vyrábět chladič Arctic Accelero S3, který byl do značné míry unikátní možností, jak chladit grafické karty pasivně bez ventilátoru (ale samozřejmě s průvanem ve skříni a jen do určitého TDP). Jak jsme psali, Arctic bohužel tento chladič GPU zrušil a nemá v plánu nabízet nějaký jiný podobný. Ale zdá se, že by se nástupce možná mohl objevit někde jinde.

Web FanlessTech, který informoval i o onom zrušení a odepsání Accelera S3, poté na Twitteru napsal, že při absenci Accelera S3 by se pro pasivní chlazení grafik dal použít Raijintek Morpheus, který je ovšem chladičem míněným pro fungování s ventilátory (velké množství žeber blízko u sebe, kdežto pro pasivní chod jsou vhodná žebra dál od sebe).

V tomto vlákně na Twitteru se pak ale objevil zástupce výrobce chladičů Raijintek. A zrovna na komentář FanlessTechu, že pasivní chlazení grafiky je obtížné, odpověděl, že „firma něco chystá“. Zřejmě se tím míní, že pracuje na nové verzi GPU chladiče, ovšem z kontextu tweetu by vyplývalo, že tento chladič bude právě myslet na možnost pasivního provozu. I když nevíme, jestli výhradně, nebo to pořád bude okrajové využití, pro které pasiv není přímo navržený, jako u Morpheusu.

Na počin Raijinteku tedy budeme čekat a uvidíme, zda se tím zase zlepší možnosti pro pasivní herní počítače. Jakékoli podrobnosti nebo parametry zatím chybí, takže o co přesně půjde, netušíme.

Je třeba pamatovat, že zůstává problém vysokých TDP u dnešních karet, kdy třeba 180W modely jako GeForce RTX 2060/2070 (Super) nebo Radeony Radeony RX 5700 mohou stále zůstat mimo možnosti pasivního chlazení. Současně opravdu platí, že oproti nereferenčním chladičům budou mít takováto „aftermarket“ řešení menší a menší prostor. Ovšem o to líp je, že Raijintek zatím z tohoto pole neustoupil.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Arctic Accelero S3 končí. Štvorka sa nechystá a ani nebude

Najpopulárnejšia séria samostatných chladičov na grafické karty má svoje dni spočítané. Predchodca Accelero S3 (S1 rev. 2) bol v časoch najväčšej slávy na každej druhej grafike. Predaje sa však pomaly prepadali a tento revolučný dizajn strácal na užitočnosti. Vyústilo to až v to, že sa aktuálne objavil na listine „nepokračujúcich“ produktov (EOL) a žiadna budúcnosť Accelero Sx už podľa všetkého nečaká. Celý článok „Arctic Accelero S3 končí. Štvorka sa nechystá a ani nebude“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (7) Pridať komentár

 1. Toto je ale čistá špekulácia. 🙂 Nemyslím, že sa dočkáme niečoho jak S-kové Accelero, 100W karty dnes na rozumné hranie nestačia a vôbec… aký má zmysel chladiť pasívne, keď aj tak treba vetrať skrinku? Nikdy som nepochopil zmysel takého pasívneho chladenia, akustiku to nezlepší a teploty sú horšie. Hlavný pasív môže byť slušne dimenzovaný, ale VRM a pamäte bez ofuku trpia. Tam stačí dať kvalitný fan na 400-500 rpm a z prevádzky na hrane tepelných limitov sa stane luxusné chladenie, bez dopadu na hluk.

  Mne skôr v aftermarket segmente chýba na mainstream karty niečo ako bol svojho času Thermalright Shaman, teda široký pasív pre single 140 mm fan. Svojho času som ním chladil GTX560Ti úplne luxusne, len ten ich urapkaný fan som vymenil za nízkootáčkový Noiseblocker. Na cca 600 rpm som kartu držal hlboko pod 60°C, to bola paráda.

  1. Taky mi nejde na rozum, jak se může někdo pokoušet chladit víc než 75W gpu pasivně, lunatik. U nízkopříkonových grafik to bez problému provozuju. Škoda že MSI už neprodukuje pasivní 1030 v plném profilu, byl to moc pěkný příklad.

 2. Pripojuju se k nazoru, ze chladit VRM pasivne bez vetraku je hole silenstvi, pokud s tim VRM design nepocita a neni uzpusoben na maximalni efektivitu. Morpheus provozuju na dvou grafikach a u obou je problem s chlazenim VRM – fany jsou zkratka moc daleko od samotne karty a chladice VRM a pokud k tomu pridate neprilis povedeny VRM design levnejsich karet, kde samotne TDP VRM se pohybuje 30W+, je zadelano na problem.

  Takze tedy i s kvalitnim chladicem jako je Morpheus se dvema 120mm fany je na konec problem s chlazenim mosfetu a zvysuju otacky ne kvuli teplotam gpu, ktere se u 1080 Ti neprehoupnou pres 60C, ale kvuli VRM atakujici teplotu 100C+. Nastesti jsou svetle vyjimky jako je napr. pocin asus rog u 5700 XT, kde se mosfety temer obejdou bez chladice… Mezi kartami jsou v tomto ohledu neskutecne rozdily, staci se podivat na Buildzoida a jeho rozbory karet.

 3. Hej, záleží od kvality napájacej kaskády nakoľko sa zahrieva a koľko potrebuje chladiť. Súčasné karty chladia často VRM hlavným pasívom, takže pri výmene pasívu je vyslovene nutnosť riešiť niečo na VRM. Ja používam aftermarket chladiče v podstate už na 5-6 kartách po sebe a pri posledných dvoch /GTX780 a aktuálne 1080Ti/ som chladenie VRM vylepšil custom pasívom. Síce 1080Ti nemá teplotné čidlo na VRM, ale u 780 bolo, takže som vedel porovnať. Také riešenie znížilo teploty VRM o viac než 20°C bez toho, aby som musel fúkať viac než si to pýta GPU.

  https://i.imgur.com/Yb0gOVl.jpg
  https://i.imgur.com/2ITCXHt.jpg

  1. Morpheus je přitom usazený dost vysoko a plocha žebroví chladiče vrm by se na výšce dala odhadem ještě pěkně nahnat. S ventilátorem dodávajícím vyšší tlak se to dle mého taky provozovuje pohodlně.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *