Ze života: jak jsem s Noctuou tišil frankensteiní PC: část II

Pokus 1: Smůla...

Před několika týdny jsme tu měli článek či blog o pinožení se s kancelářským PC s levnou deskou, upgradovaným na Core i7-2600K a snahou ho ztišit s Noctuou NH-L12S. Narazili jsme ale na problém, že nekvalitní VRM na desce se přes použití top-flow chladiče stále přehřívalo. Nyní se proto vracíme s druhou částí o tom, co jsme vyzkoušeli ve snaze napájecí kaskádu spolu s CPU uchladit.

Pokus 1: ventilátor chladiče CPU pod pasivem, přímé foukání na VRM

Jako první regulérní pokus o vyřešení přehřátého VRM jsem zkusil toto: Sejmout ventilátor z pozice na vrchu pasivu, kde jsem ho měl od počátku testování (foukal směrem skrz, tedy nepřímo na kaskádu) a přehodit ho dolů, aby proud vzduchu směřoval rovnou na VRM a nebyl zpomalen a rozptýlen při průchodu pasivem. Ventilátor tedy samotné CPU chladí nepřímo jen tím, že skrz pasiv nasává vzduch a pro CPU je to tedy asi neoptimální (ale s tím problém nemáme a pokud se trošku zvýší otáčky, bude to asi pro VRM stejnak lepší). Noctua má ve výchozím sestavení sice ventilátor také pod pasivem, ale otočený tak, aby foukal nahoru skrz pasiv. Ale nám jde o ty VRM, takže to obrátíme.

Před modifikací: pod chladičem je poměrně dost místa pro přidání dalšího chlazení VRM
Jen je třeba se vyhnout bloku základy a vyčnívajícím prvkům upevňovacího systému

Na fotce můžete vidět, že zde máme s tímto záměrem zase menší problém. Onen načančanější modul DDR3 s chladičem, který používáme (v podstatě náhodou, při shánění 8GB modulu po bazarech se holt naskytl tento), blokuje na kraji prostor pro ventilátor. Chladič je navržený tak, aby se pod něj vešly standardní nízké moduly, ale ne takovéto přerostlé.

Pro náš test to zatím dočasně vyřešíme prostě tak, že osadíme ventilátor trošku bokem pomocí drátků (pardon…). Proti stahovačkám mají totiž tu výhodu, že se poté zase dobře sundávají. Pokud se ukáže, že toto řešení bude definitivní, tak asi chladič sundáme, z modulu odstraníme jeho pasiv a pak nasadíme na chladič ventilátor standardním uchycením, aby to bylo udělané pořádně. Ale to až pokud to bude třeba, teprve uvidíme, zda tato varianta ofukování vůbec má smysl.

Pokus číslo jedna: chladič po provizorním připevnění ventilátoru pod pasiv, mimo obvyklou pozici a proto vázacími drátky místo standardních držáků. Ventilátor fouká směrem dolů. Poznámka: tato pozice ventilátoru není pro chlazení CPU optimální  a chladič poněkud oslabí

Pořád to nestačí

Říkal jsem si, že tahle úprava už by na chlazení kaskády mohla stačit, ale kupodivu ne. Zlepšení se projevilo, takže se potvrdila úvaha, že průchod proudu vzduchu pasivem a větší vzdálenost ventilátoru ubírají ze schopnosti „větru“ ochladit dopadem napájecí kaskádu. Proudění je tím asi zpomalené a ztrácí přímý směr. Ovšem zatímco nějaké lehké zlepšení nastalo, zdaleka nebylo dostatečné, nástup přehřátí VRM se jen o trošku prodloužil, takže problém není vyřešen. Throttling jsem poprvé zpozoroval po čtyřech a něco minutách Prime95, kdežto předtím to myslím bylo blíže třem minutám). A nešlo ale o tak rychle se opakující „zuby“ ve správci úloh, ochlazovací snížení frekvence se ukázalo vždy jen na krátkou chvíli a tento jev nastával jen jednou za minutu (test jsem ukončil předčasně asi po osmi či devíti, až do té doby tento interval throttlingu nenarůstal).

To, co nechcete vidět. Tyto pády frekvence na 1,6 GHz a signalizace polovičního vytížení ukazují throttling kvůli přehřátému VRM

Hlučnost v idle s touto úpravou jinak zřejmě (subjektivně) neutrpěla, s čímž souhlasil i telefon, který naměřil stejných 25 dB. Ovšem asi si nelze namlouvat, že je schopen nějakou malou změnu v hlučnosti odhalit (zvlášť když zaokrouhluje na celé jednotky dB). Teplota v idle byla ale 42 stupňů místo 39, což může být projev oné neoptimální pozice ventilátoru. Než se dostavil throttling, naměřil jsem ještě teplotu a hlučnost v zátěži po jedné minutě pro srovnání, hlučnost byla stejná jako s ventilátorem nahoře (32 dB), teplota nižší na 58 stupních (minule s ventilátorem nad jsme měli po minutě 61).

Je možné, že pokud by chladič měl místo 15mm nízkého ventilátoru nějaký klasický 25 mm tlustý, byl by tah a také statický tlak generovaný lopatkami (které by také už byly o 1 cm blíž) už dostatečný a throttling by se nedostavoval. Nízkoprofilový ventilátor nějaký ten výkon obětovává, což ale pro chladič Noctua NH-L12S dává smysl, protože to výrazně redukuje jeho výšku (když je ventilátor nahoře) a umožňuje ventilátor vsadit mezi paměťové moduly a pasiv (když je dole). Nahrazení originálu 120mm ventilátorem s tlustým profilem (který by ale musel být trvale uchycen partizánsky, aby se vyhýbal pamětem) si přinejhorším ponecháme v záloze jako eventuální další pokus.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Systémové chladenie pod drobnohľadom. Kde pridať a kde ubrať?

Viete, koľko ventilátorov a pri akých otáčkach potrebujete k optimálnemu ochladzovaniu počítačovej skrinky? Je lepšie navodiť pretlak, podtlak či rovnovážne prúdenie vzduchu? Sú účinnejšie štyri ventilátory s nižšími otáčkami alebo ich plnohodnotne zastúpia aj dva rýchlejšie? Na všetky otázky odpovedáme v článku viac ako 70 výsledkami meraní, ktoré monitorujú mimo iné aj zahrievanie napájacích kaskád CPU a GPU. Celý článok „Systémové chladenie pod drobnohľadom. Kde pridať a kde ubrať?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Po Vánocích plánuji překopat chlazení současného pc a řeším spřízněné problémy (rozvrh vnitřního prostoru case, chlazení kaskády), tak víceméně zopakuji z minula. Top-flow chladiče taky preferuji, ale zároveň bych neopustil hvězdicový návrh pasivu box chladiče (dle mého i jinak výborné konstrukce původní Spire), který umožňuje ofuk kaskády, pamětí i M.2 disku. Zatím jsem to řešil osazením boxového pasivu osvědčeným 120mm NF-F. Ve výchozím provedení mám sice pasivně chlazenu kaskádu, ale provedení se mi nelíbí a může přestat efektivně plnit svůj účel po výměně procesoru za silnější – je to monoblok s minimem žebrování, který teplo hlavně akumuluje. Naštěstí mám tu výhodu, že jsou pasivy napájení upnuty rozebiratelně, přesto mi ale nezbude, než upínání nového návrhu svépomocí dotvořit. V plánu mám zatím prázdný výdech case osadit dalším NF-F12 s obrácenou orientací, vybavený nejspíše nylonovým prachovým filtrem, který se postará o průvan v prostoru kolem procesoru. Toto řešení bych ještě zdvojením v pozici bočnice (já mám bočnice prohozené, s nevhodnou perforací, tady je myslím škoda mřížku pro 120mm ventilátor nevyužít) doporučil i tady – přetlakové řešení mám za optimální, NH-L12 bych nepoužil.
    – Podobně pak chci řešit i chlazení PSU a GPU, které jsou už po záruční době a naprosto nic nebrání zásahu, tedy NF-F12 a nějaké pasivy pro paměti a napájení. Na spony upínání se mi dle všeho podaří zajistit 3D tiskárnu, jinak je mám v plánu vytvořit z kousku hliníkového drátu a ploché PVC tyče.
    – Kritériem celého řešení je rozumná cena. Bez ohledu na cenu by celá sestava mohla být chlazena pasivně, což mě láká, ovšem to by pak mohla být ohrožena stabilita (výkon) při dlouhodobé zátěži mimo izolované podmínky.

    1. Tip: Dnes jsem objednal hliníkový monoblok Fischer Elektronik SK 85 100 SA (0.85K/W, 100x160x40mm) z Conrad, mají jej tam teď myslím za super cenu byť s dodáním ke konci ledna. Hodlám jej nadělit mezi VRM i oba své M.2 disky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *