Ze života: jak jsem s Noctuou tišil frankensteiní PC: část II

Pokus 2: Skoro!

Před několika týdny jsme tu měli článek či blog o pinožení se s kancelářským PC s levnou deskou, upgradovaným na Core i7-2600K a snahou ho ztišit s Noctuou NH-L12S. Narazili jsme ale na problém, že nekvalitní VRM na desce se přes použití top-flow chladiče stále přehřívalo. Nyní se proto vracíme s druhou částí o tom, co jsme vyzkoušeli ve snaze napájecí kaskádu spolu s CPU uchladit.

Pokus 2: ventilátor chladiče CPU nad pasivem, foukání směrem ven od desky + vsunutý NF-A9 PWM foukající přímo na VRM

Druhým (a třetím, jak ještě uvidíte) pokusem tedy bylo posazení druhého ventilátoru NF-A9 PWM pod pasiv (první už máme v bočnici ve funkci výfuku/výdechu, kde supluje nepoužitelnou pozici na zadku skříně). Je třeba ho posadit nad VRM a základnu chladiče, což bylo nutné zimprovizovat opět drátky. Kvůli skříňové 92mm pozici jsem měl náhodou dva kusy zrovna od tohoto typu a jak se ukazuje, 92 × 92 mm přesně zapadá do prostoru pod pasiv a mezi různé prvky upevňovacího mechanismu/základny a komponenty na desce.

92mm ventilátor krásně zapadá na místo, jenže půdorysně blokuje montážní otvor a napájecí konektor procesoru
Při pootočení lze ale najít pozici, kdy pořád pasuje do prostoru, ale ke konektoru a šroubku je přístup (i když dost špatný, jak jsem zjistil při montáži do skříně)

Ovšem musel jsem ho položit trochu našikmo, jinak by totiž zablokoval přístup k jednomu šroubku desky a k čtyřpinovému napájecímu konektoru pro CPU. Ve výsledku je bohužel mezi horní stranou ventilátoru a pasivem jen pár milimetrů místa, takže je hodně málo prostoru pro přísun vzduchu, což je také riziko z hlediska hlasitosti, protože když je nějaká překážka blízko před ventilátorem, může to produkovat hluk navíc.

NF-A9 PWM má ve výchozím nastavení o dost vyšší otáčky než NF-A12x15 na chladiči (je o dost hlasitější), takže jsem ho vybavil jedním ze zpomalovacích LNA adaptérů, které jsem z balení toho všeho měl. Při chodu počítače bude regulovaný podle teploty CPU, jelikož regulaci podle teploty kaskády k dispozici nemáme (dokonce ani údaj o této teplotě). Je tedy možné ho regulovat současně s ventilátorem na chladiči, takže jsem oboje zapojil na dodávaný Y rozbočovač čtyřpinového konektoru (takže jsem zase ocenil ono přehnané příslušenství navíc). LNA adaptér je zapojen tak, aby ovlivňoval jenom 92mm ventilátor na VRM. Zde vás samozřejmě asi napadla hrozba, že ventilátor, který by jinak VRM uchladil, třeba s LNA už nebude dost rychlý. Jeho případné odzpomalení když tak vyzkoušíme, až ostatní selže.

Vypadá to strašně, ale drží to celkem dobře. Ve skříni bude 92mm ventilátor viset svisle, což ho víc stabilizuje

Tento ventilátor pro chlazení VRM fouká dolů pod sebe na desku. Hlavní 120mm ventilátor pro samotný chladič jsem tedy nasadil logicky nahoru nad pasiv. Ale pozor, také jsem ho otočil, aby foukal nahoru a směrem k bočnici, kde je 92mm ventilátor vytahující vzduch ven, tedy stejným směrem. Proč? Idea je, aby tyto ventilátory společně odsávaly skrz pasiv teplý vzduch, který si první 92mm ventilátor točí nad napájecí kaskádou. A tím zajišťovaly, že tam teplo nebude zůstávat, ale vzduch se zde bude obměňovat a nahrazovat chladnějším vzduchem nasávaným z ostatních prostorů skříně. Čerstvý vzduch má možnost se do tohoto prostoru dostat ze shora a ze strany, kde se blízkou perforací skříně pro ventilátor přisává i rovnou z venku.

Poznámka: tato pozice ventilátoru není pro chlazení CPU optimální a chladič poněkud oslabí

Tolik alespoň teoretické zdůvodnění. V praxi to ale zas tak dobře asi nefungovalo, protože když jsem si během běhu Prime95 sáhl do vzduchu, který foukal 120mm ventilátor na pasivu směrem ven, byl docela teplý. Toto už je špatné znamení, a skutečně: ani tento prostřední syn nám princeznu nezachránil.

Se svojí 25mm tloušťkou se ventilátor vejde těsně, mezi ním a pasivem nezbývá mnoho prostoru pro přívod vzduchu, jenž spodní ventilátor vycucává směrem dolů, a pasiv zase odsává směrem nahoru

Další z kola ven

Zlepšení bylo tentokrát hned znatelně větší, už to dokonce vypadalo nadějně, že throttling nenastane a my tedy budeme mít vyřešeno, i když ne nutně úplně ideálně (bohužel nevíme, jak špatné teploty VRM jsou, můžeme jen pozorovat, zda to už vede k throttlingu, nebo ne). Nakonec k trottlingu ovšem došlo. Zub ve Správci úloh signalizující neklamně podtaktování nastal ale až po dlouhých 12 minutách. Teplota kaskády se tedy zdá se zvyšovala hodně pozvolna, na rozdíl od dřívějších 3–5 minut.

92mm ventilátor přímo nad PCB tedy očividně byl schopen MOSFETy ofouknout lépe a silněji. Ostatně to také celé bylo hlučnější. V klidu s ostatními ventilátory na velmi nízkých otáčkách (CPU 803 RPM, bočnice 848 RPM, otáčky ventilátoru nad VRM nevíme kvůli Y-rozdvojce) se pořád naměřilo 26 dB (36°C na CPU), ale po rozjetí zátěže byl rozdíl hned patrný i ušima, zvuk byl vyšší a méně přirozený. Po jedné minutě jsem tentokrát už naměřil o 3 dB víc (35 dB), tedy teoreticky zhruba dvojnásobný hluk, ovšem pořád několikanásobně méně než s boxem (ten dával 49 dB). Teplota 58°C. Po pěti minutách stoupla teplota na 61°C a hlučnost na 38 dB, patrně hlavně zásluhou NF-A9 chladícího kaskádu (RPM ventilátoru na CPU bylo 1664 proti 1558 po jedné minutě).

Protože throttling se objevil jen asi dvakrát po kratší dobu za celých 15 minut, už asi můžeme vzít i výsledky po absolvování testovací lhůty, i když nejsou zvlášť relevantní, protože toto řešení pořád není akceptovatelné. Hlučnost dostoupala až na 41 dB (1783 RPM, prakticky u maxima ventilátoru 1850 RPM), teplota CPU byla nakonec 63°C. Rozdíl proti boxu je tedy už o dost nižší než byl jen po jedné minutě (po které se teplota na Noctue ještě neustálí, kdežto box se už víc přiblíží maximální teplotě, otáčkám a hlučnosti). 41 dB versus 49 dB je pořád velký rozdíl, i když bych radši viděl větší.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Systémové chladenie pod drobnohľadom. Kde pridať a kde ubrať?

Viete, koľko ventilátorov a pri akých otáčkach potrebujete k optimálnemu ochladzovaniu počítačovej skrinky? Je lepšie navodiť pretlak, podtlak či rovnovážne prúdenie vzduchu? Sú účinnejšie štyri ventilátory s nižšími otáčkami alebo ich plnohodnotne zastúpia aj dva rýchlejšie? Na všetky otázky odpovedáme v článku viac ako 70 výsledkami meraní, ktoré monitorujú mimo iné aj zahrievanie napájacích kaskád CPU a GPU. Celý článok „Systémové chladenie pod drobnohľadom. Kde pridať a kde ubrať?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Po Vánocích plánuji překopat chlazení současného pc a řeším spřízněné problémy (rozvrh vnitřního prostoru case, chlazení kaskády), tak víceméně zopakuji z minula. Top-flow chladiče taky preferuji, ale zároveň bych neopustil hvězdicový návrh pasivu box chladiče (dle mého i jinak výborné konstrukce původní Spire), který umožňuje ofuk kaskády, pamětí i M.2 disku. Zatím jsem to řešil osazením boxového pasivu osvědčeným 120mm NF-F. Ve výchozím provedení mám sice pasivně chlazenu kaskádu, ale provedení se mi nelíbí a může přestat efektivně plnit svůj účel po výměně procesoru za silnější – je to monoblok s minimem žebrování, který teplo hlavně akumuluje. Naštěstí mám tu výhodu, že jsou pasivy napájení upnuty rozebiratelně, přesto mi ale nezbude, než upínání nového návrhu svépomocí dotvořit. V plánu mám zatím prázdný výdech case osadit dalším NF-F12 s obrácenou orientací, vybavený nejspíše nylonovým prachovým filtrem, který se postará o průvan v prostoru kolem procesoru. Toto řešení bych ještě zdvojením v pozici bočnice (já mám bočnice prohozené, s nevhodnou perforací, tady je myslím škoda mřížku pro 120mm ventilátor nevyužít) doporučil i tady – přetlakové řešení mám za optimální, NH-L12 bych nepoužil.
    – Podobně pak chci řešit i chlazení PSU a GPU, které jsou už po záruční době a naprosto nic nebrání zásahu, tedy NF-F12 a nějaké pasivy pro paměti a napájení. Na spony upínání se mi dle všeho podaří zajistit 3D tiskárnu, jinak je mám v plánu vytvořit z kousku hliníkového drátu a ploché PVC tyče.
    – Kritériem celého řešení je rozumná cena. Bez ohledu na cenu by celá sestava mohla být chlazena pasivně, což mě láká, ovšem to by pak mohla být ohrožena stabilita (výkon) při dlouhodobé zátěži mimo izolované podmínky.

    1. Tip: Dnes jsem objednal hliníkový monoblok Fischer Elektronik SK 85 100 SA (0.85K/W, 100x160x40mm) z Conrad, mají jej tam teď myslím za super cenu byť s dodáním ke konci ledna. Hodlám jej nadělit mezi VRM i oba své M.2 disky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *