Ze života: jak jsem s Noctuou tišil frankensteiní PC: část II

Pokus 3: Neuvěřitelné se stalo skutkem

Před několika týdny jsme tu měli článek či blog o pinožení se s kancelářským PC s levnou deskou, upgradovaným na Core i7-2600K a snahou ho ztišit s Noctuou NH-L12S. Narazili jsme ale na problém, že nekvalitní VRM na desce se přes použití top-flow chladiče stále přehřívalo. Nyní se proto vracíme s druhou částí o tom, co jsme vyzkoušeli ve snaze napájecí kaskádu spolu s CPU uchladit.

Pokus 3: ventilátor chladiče CPU nad pasivem, foukání směrem skrz na desku + vsunutý NF-A9 PWM foukající přímo na VRM

Po předchozím neúspěchu tedy přišel čas na modifikaci postupu. Jak už jsem říkal, zkusmo na ruku to působilo dojmem, že ventilátor na chladiči CPU vyfukuje zpod pasivu překvapivě horký vzduch, jako by tak docela nefungovalo to odsávání a přísun čerstvého vzduchu pod pasiv (aby ho onen NF-A9 mohl fučet do VRM). Jako řešení se nabízelo otočit ventilátory tak, aby všechny foukaly ve stejném směru. To znamená, že z NF-A9 v bočnici se stal nasávací ventilátor, který zvenku žene čerstvý vzduch rovnou na chladič CPU. Tam je opět NF-A12x15 nad pasivem, ale tentokrát je zase otočený zpátky a fouká skrz pasiv směrem na desku. Pod tím už je druhý NF-A9 beze změny a fouká vzduch přímo na VRM.

Všechny tři tedy pracují na jednom proudu vzduchu, který jde zvenku a po dopadu na PCB a VRM by měl unikat někde po stranách dál do skříně. Tento proud samotný by měl zajišťovat, že mezi pasivem chladiče a PCB nebude tentokrát zůstávat teplý vzduch, což se asi minule projevilo oním pomalým přehříváním, které v předchozím pokusu vyústilo v throttling po 12 minutách. Zde by to mělo dopadnout lépe. Nevýhoda je, že na VRM jde vzduch již ohřátý průchodem skrz chladič CPU. Ale jinak pochází z venku, takže to asi může být lepší než předtím, protože v předchozí konfiguraci pocházel vzduch foukaný vnitřním NF-A9 z bůhví kterých útrob skříně.

Otočený ventilátor v bočnici, z nějž se stal nasávací větrák

Konečně úspěch!

V nečinnosti měla tato konfigurace vyšší hlučnost než úplně první výsledky se samotným NH-L12S: vyšlo mi 26 dB, na druhou stranu však lepší teplota CPU: jen 35°C (otáčky NF-A9 v bočnici byly 865, NF-A12x25 na CPU pak 812 RPM). Pokud to nebyly jen ústřely kvůli měření mobilem a nižší teplotě okolí v onen den – toto měření bylo dopoledne.

Po jedné minutě plného výkonu v Prime95 teplota i7-2600K už vyšplhala na 55°C, otáčky chladiče CPU se zvedly na 1335 RPM, ale hlučnost jsem ještě naměřil jenom 30 dB. Také po pěti minutách byla ještě jenom 31 dB, to už byly otáčky chladiče 1570 RPM a teplota CPU 59°C. Po celých patnácti minutách, kdy už se systém asi tepelně stabilizoval, točil ventilátor chladiče na 1679 RPM, tedy ještě kus od svého maxima, a teplota CPU byla 61°C. Hlučnost opět až nečekaně nízká: jen 33 dB (opět, doufám, že to nebylo rozbitým měřením). Že by sladění proudění dělalo tak velké zlepšení?

Ovšem to nejdůležitější: tento pokus byl první bez diskvalifikace. Během celého 15minutového běhu Prime95 (ani nějakých možná pár minut poté, než jsem ho vypnul), throttling nenastal. To znamená, že se podařilo udržet teploty VRM v rozsahu, který deska akceptuje. Byť bohužel nevíme, jaké byly přesně a zda je opravdu na místě nějaké velké jásání. Ovšem problém, který minule překazil plán v tomto počítači Noctuou NH-L12S řešit problém s hlukem chlazení, se nám tímto povedlo konečně a opožděně vyřešit (sláva!). Na PC se nebude provádět enkódování, distribuované výpočty nebo jiné věci, kdy by byla 100% zátěž kontinuáln, takže nám stačí tato míra jistoty.

Zůstal problém s absencí výfuku

Nevýhoda je na druhou stranu s tímto řešením ta, že už ve skříni zbývá jen jeden vyfukovací ventilátor, a to ve zdroji (což není nic moc), takže na dlouhodobé zátěže typu enkódování by to tedy moc nebylo. Ve skříni není žádná další pozice kromě té zablokované v zadní stěně. NF-A9 na vstupu by asi mohl mít větší tah než 80mm ventilátor ve starém zdroji, takže by mohl dělat přetlak a teplo by tedy mohlo utíkat i jinými otvory skříně. Toto je námět na další přemýšlení, pokud tento přístup uspěje v primárním problému, tedy chlazení VRM.

Vítězná konfigurace má bohužel rovnou tři ventilátory, foukající stejným směrem (třetí je schovaný pod pasivem), ale vypadá to, že to tak musí být. Poučení pro vás: necpěte výkonné modely CPU do lowendové desky bez chlazení na VRM nevalné kvality

Asi by to opravdu chtělo někam přidat další výfuk – možná na zadní pozici zvenku skříně, což by ale bylo dost divoké řešení. Případně je možné, že by se mezi chladič a plech skříně podařilo na tuto pozici dostat NF-A9x14, který by měl mít profil jen 14 mm. Bylo by to asi hodně na těsno, takže si nejsem jistý, zda to půjde (a lopatky velmi blízko konečků žeber nejsou moc pěkná představa) a každopádně jsem tento ventilátor (nebo jiný nízkoprofilový 92mm větrák) neměl po ruce, proto jsem tuto možnost nevykoušel. Taky by s tím už bylo v počítači pět ventilátorů, ač máme dost jednoduchý hardware bez přídavné grafiky, což už je na můj vkus trošku moc.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Systémové chladenie pod drobnohľadom. Kde pridať a kde ubrať?

Viete, koľko ventilátorov a pri akých otáčkach potrebujete k optimálnemu ochladzovaniu počítačovej skrinky? Je lepšie navodiť pretlak, podtlak či rovnovážne prúdenie vzduchu? Sú účinnejšie štyri ventilátory s nižšími otáčkami alebo ich plnohodnotne zastúpia aj dva rýchlejšie? Na všetky otázky odpovedáme v článku viac ako 70 výsledkami meraní, ktoré monitorujú mimo iné aj zahrievanie napájacích kaskád CPU a GPU. Celý článok „Systémové chladenie pod drobnohľadom. Kde pridať a kde ubrať?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Po Vánocích plánuji překopat chlazení současného pc a řeším spřízněné problémy (rozvrh vnitřního prostoru case, chlazení kaskády), tak víceméně zopakuji z minula. Top-flow chladiče taky preferuji, ale zároveň bych neopustil hvězdicový návrh pasivu box chladiče (dle mého i jinak výborné konstrukce původní Spire), který umožňuje ofuk kaskády, pamětí i M.2 disku. Zatím jsem to řešil osazením boxového pasivu osvědčeným 120mm NF-F. Ve výchozím provedení mám sice pasivně chlazenu kaskádu, ale provedení se mi nelíbí a může přestat efektivně plnit svůj účel po výměně procesoru za silnější – je to monoblok s minimem žebrování, který teplo hlavně akumuluje. Naštěstí mám tu výhodu, že jsou pasivy napájení upnuty rozebiratelně, přesto mi ale nezbude, než upínání nového návrhu svépomocí dotvořit. V plánu mám zatím prázdný výdech case osadit dalším NF-F12 s obrácenou orientací, vybavený nejspíše nylonovým prachovým filtrem, který se postará o průvan v prostoru kolem procesoru. Toto řešení bych ještě zdvojením v pozici bočnice (já mám bočnice prohozené, s nevhodnou perforací, tady je myslím škoda mřížku pro 120mm ventilátor nevyužít) doporučil i tady – přetlakové řešení mám za optimální, NH-L12 bych nepoužil.
    – Podobně pak chci řešit i chlazení PSU a GPU, které jsou už po záruční době a naprosto nic nebrání zásahu, tedy NF-F12 a nějaké pasivy pro paměti a napájení. Na spony upínání se mi dle všeho podaří zajistit 3D tiskárnu, jinak je mám v plánu vytvořit z kousku hliníkového drátu a ploché PVC tyče.
    – Kritériem celého řešení je rozumná cena. Bez ohledu na cenu by celá sestava mohla být chlazena pasivně, což mě láká, ovšem to by pak mohla být ohrožena stabilita (výkon) při dlouhodobé zátěži mimo izolované podmínky.

    1. Tip: Dnes jsem objednal hliníkový monoblok Fischer Elektronik SK 85 100 SA (0.85K/W, 100x160x40mm) z Conrad, mají jej tam teď myslím za super cenu byť s dodáním ke konci ledna. Hodlám jej nadělit mezi VRM i oba své M.2 disky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *