Z790 desky a procesory Intel Raptor Lake nemají PCIe 5.0 sloty M.2

I Z790 desky a Raptor Lake prý budou bez slotů M.2 podporujících PCIe 5.0 ×4, proti očekávání

Je zvláštní, že ačkoliv již zbývá jen něco kolem tří měsíců do vydání procesorů Intel Raptor Lake, není prakticky nic slyšet o čipsetech řady 700 a nových deskách, které by měly být vydané spolu s novými procesory. Včera se ovšem na internet dostal únik dokumentu, ve kterém Intel platformu Raptor Lake, procesor i nové čipsety představuje. Je překvapivý, protože podle něj nové desky nepřinesou novinku, která se od nich čekala nejvíc.

Slajd uniklý na Baidu se podobá schématům desktopové platformy, které unikaly dříve, a je asi z nějaké prezentace Intelu pro partnery. Desktopové procesory Raptor Lake neboli Core 13. generace pro socket LGA 1700 podle něj budou oficiálně podporovat rychlejší paměti DDR5-5600 (Alder Lake podporuje oficiálně jen DDR5-4800, i když XMP moduly lze provozovat na vyšších taktech).

Dokument také potvrzuje, že tyto procesory pořád podporují paměti DDR4-3200 (u nich vyšší rychlost oficiálně podporovaná není). Už se objevily i nějaké neoficiální drby, že vyjdou i nějaké nové desky pro paměti DDR4 s čipsety řady 700.

Konektivita PCIe z procesoru ale překvapivě není změněná. Podle tohoto dokumentu procesory Raptor Lake stále budou mít PCI Express 5.0 jen pro šestnáct linek určených grafice (jde o rozhraní ×16, volitelně rozdělitelné na ×8/×8). Od Raptor Lake se čekalo, že poskytne ještě další PCIe 5.0 ×4, pro primární slot M.2, aby se dala připojit výkonná SSD s touto rychlostí. Jenže toto schéma platformy uvádí, že rozhraní pro NVMe SSD zůstane jen na PCI Expressu 4.0 ×4, tedy nezměněné proti tomu, co umí procesory Alder Lake.

Schéma desktopové platformy Intel Raptor Lake (zdroj: Baidu, via: HXL)

Těžko říct, zda byly informace, že Raptor Lake dostane PCIe 5.0 ×4, od začátku chybné, nebo zda došlo v plánech Intelu ke změně. SSD jsou citlivější na korektní fungování než GPU a je teoreticky možné, že nastal nějaký problém s validací, takže hardware sice podporu má, ale nebude použita. Uniklý dokument by přitom měl být z prezentace, která se konala přímo teď (5. 7.), takže asi nejde o neaktuální slajd z doby, kdy si ještě Intel nebyl jistý, zda se PCIe 5.0 pro SSD povede úspěšně zprovoznit, a proto ho tedy ještě nesliboval.

Pokud se ale informace z tohoto schématu potvrdí, pak to znamená, že desky Z790 opět asi nebudou mít přímo sloty M.2 s konektivitou PCIe 5.0. Jediná možnost by byla, pokud by pro ně výrobci desek odklonili část linek určených pro GPU, pak by ale využití tohoto slotu zpomalilo rozhraní pro samostatnou grafiku na osm linek. Další alternativní možností je pak osazení SSD do adaptéru pro slot PCIe, ale se stejnými důsledky.

V tomto případě by platforma Intelu byla v určité nevýhodě proti konkurenční od AMD. Procesory Ryzen 7000 pro socket AM5 budou podporovat PCIe 5.0 ×16 pro GPU a zároveň rovnou dvě rozhraní M.2 s konektivitou PCIe 5.0 ×4 (jedno ze čtyřlinkových rozhraní ale desky mohou použít pro připojení řadiče USB4 či Thunderbolt 4, pak nebude dostupné). Sloty PCIe 5.0 anebo ×8/×8 pro GPU sice prý budou mít obvykle jen nejdražší desky s čipsetem X670E (a možná varianta B650E, o níž se objevily neoficiální drby), ale rozhraní PCIe 5.0 ×4 ve slotu M.2 pro SSD by měly poskytovat i levnější desky s čipsetem B650.

Tip: SSD používající PCIe 5.0 budou až dvakrát rychlejší, podívejte se na detaily řadiče Phison E26

Víc rychlých linek PCIe 4.0 z čipsetu

Čipsety řady 700 zatím dokument nejmenuje konkrétně a neuvádí jména konkrétních verzí (podle starších drbů vyjdou čipsety B760, H770 a Z790) ani to, čím se budou lišit. Intel zatím nové čipsety označuje souhrnně jen jako „RPL-S chipset“.

Podle prezentace budou tyto čipsety obsahovat nové funkce proti řadě 600, ale nepůjde o nic dramatického. Podpora USB zůstává na úrovni USB 3.2 Gen 2×2 (SuperSpeed USB 20Gbps) přes USB-C, zatím tedy pořád není integrované USB4 či Thunderbolt, ty zajišťuje případně externí řadič. Propojení s procesorem je DMI 4.0 ×8, tedy víceméně ekvivalent PCIe 4.0 ×8.

Co by mělo být u čipsetů řady 700 nové, je počet linek PCI Express 4.0, které samotný čipset poskytuje. Nová generace čipsetů jich má mít víc než generace 600 (Z690 jich poskytuje 12). Přesné počty ale bohužel nejsou sděleny, stejně jako nevíme, zda nějaký nárůst bude jen u Z790, nebo i u levnějších variant (ze kterých nás nejvíce zajímá asi B760).

Schéma čipsetu a platformy Intel Z690 s procesorem Alder Lake. Z790 by měl mít víc vlastních linek PCIe 4.0 (zdroj: Intel)

Zvýšené IPC slajd nezmiňuje, bude Raptor Lake jako Tiger Lake?

Tento dokument zvlášť zdůrazňuje, co je na platformě Raptor Lake nového. U procesorů samotných vedle rychlejších pamětí vypichuje vyšší počet jader (již delší dobu víme, že Raptor Lake rozvine dále koncept big.LITTLE a bude mít 8 velkých a již 16 efektivních jader E-Core). Dále je také uvedeno, že budou vylepšeny možnosti přetaktování jader CPU a pamětí, overclockeři tedy asi dostanou nějaké nové nástroje.

Na druhou stranu ale Intel nikde neříká, že architektura je nová nebo že má vyšší výkon na 1 MHz (IPC). Je uvedeno jen to, že jádro má větší cache L2 (2 MB u velkých jader, 4 MB pro klastry malých jader) a L3 (díky vyššímu počtu jader). Není sice nikde psáno, že Intel musí o případných architektonických zlepšeních povinně mluvit všude, ale toto je možná indikace, že architektura velkého jádra v Raptor Lake nebude mít nějaká další vylepšení, která by mohla IPC zvyšovat, mimo větší cache.

Ač má jádro nové jméno (Raptor Cove oproti Golden Cove v Alder Lake), možná by mohlo opět jít o něco podobného jako v případě procesorů Tiger Lake – ty měly také jádro s novým jménem Willow Cove a čekalo se od nich až 8% navýšení IPC, ale pak se ukázalo, že víceméně jedinou změnou byly větší cache (zvětšení L2 z 512 kB na 1,25 MB za cenu horší latence, zvětšení bloků L3 cache z 2 MB na 3 MB na jádro). A IPC obvykle moc nenarostlo, byť to bylo závislé na konkrétních aplikacích.

Demo procesoru Intel Raptor Lake (zdroj: Intel, via VideoCardz)

Jednojádrový výkon nových Core 13. generace má ovšem i tak jít nahoru, protože Raptor Lake bude dosahovat vyšší frekvence. Intel samotný sliboval navýšení o „až dvouciferná procenta“ a z úniků vzorků se zdá, že model Core i9-13900K by mohl mít takt boostu pro jednovláknové aplikace minimálně 5,5 GHz.

Tip: Intel Raptor Lake: Core i9-13900K bude mít boost minimálně 5,5 GHz, o 33 % vyšší MT výkon

Zdroje: Baidu, HXL, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


⠀⠀

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Procesory Intel Arrow Lake-S mají 65W i 125W odemčené modely

Zatím se neobjevilo až tak mnoho úniků k nové generaci desktopových procesorů Intel s označením Arrow Lake, což by možná mohlo budit dojem, že jsou ještě daleko od vydání. Už ale začínají prosakovat známky toho, jak Intel chystá uvedení. Zatímco u procesorů Meteor Lake byly údajně zvažovány jen nějaké omezené desktopové modely a nakonec byly zcela zrušeny, vypadá to, že procesory Arrow Lake by už měly být opravdu regulérní generací. Celý článok „Procesory Intel Arrow Lake-S mají 65W i 125W odemčené modely“ »

  •  
  •  
  •  

Levné Arrow Lake: Core Ultra 5 240F bude opět mít dvě verze

Intel na druhou polovinu roku chystá novou generaci procesorů pro desktop. Po třech generacích Alder Lake a Raptor Lake na LGA 1700 to bude zcela nová architektura Arrow Lake, v níž už budou CPU značená jako Core Ultra, a zcela nová platforma LGA 1851. Vypadá to, že už se začínají objevovat informace o prvních modelech, počínaje od těch levnějších: od Core Ultra 5 240F, což by měl být next-gen následník oblíbených i5-13400F a podobně. Celý článok „Levné Arrow Lake: Core Ultra 5 240F bude opět mít dvě verze“ »

  •  
  •  
  •  

Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?

Od února se začaly veřejně ventilovat problémy s nestabilními procesory Intel Core 13. a 14. generace (přičemž panují i obavy, zda u nich nedochází k degradaci). Intel dlouho k věci nepodával informace a zdá se, že si s reakcí ještě chce dát chvíli na čas. Nicméně teď poskytl podrobnější předběžné vyjádření, které budí spíš otázky než odpovědi. Všechnu vinu totiž připisuje přetaktování a výrobcům desek, což je poněkud alibismus. Celý článok „Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *