Testy SilentiumPC Spartan 5 Max pod vyššou záťažou (125 W)

Klíčové vlastnosti

Procesorový chladič SilentiumPC Spartan 5 Max sme už síce testovali, ale s pomerne úsporným procesorom. Jeho výsledky tak splývali s jednoduchším modelom (Spartan 5) bez „Max“ v názve. Na výkonnejších procesorom s väčším výdajom tepla, sa však situácia trochu mení. Aký je v porovnaní s inými chladičmi Spartan 5 Max na procesore so 125 W, teda na úrovni TDP „K“ modelov Intel?

Ku konštrukčnému rozboru chladiča Silentium Spartan 5 Max sa v rámci tohto článku vracať nebudeme. Ten nájdete v staršej analýze v testoch na Core i5-12400. Tento procesor Spartan 5 Max príliš nepotrápil ani v režime bez obmedzení napájania pri vyšších frekvenciách a príkone okolo 93 W.

Rozdiel v chladení oproti modelu Spartan 5, ktorý nemá štyri heatpipe (tak ako Spartan 5 Max), ale iba dve, bol pri takejto záťaži minimálny. Výkonnejší chladič ako Spartan 5 v takýchto podmienkach na platforme Intel netreba, nepomôžete si. Pri rovnakej hlučnosti bude zahrievanie prakticky rovnaké, a to i v porovnaní s ešte výkonnejšími chladičmi, ako je zo stajne SilentiumPC Endorfy napríklad aj Fera 5.

So zvyšujúcou spotrebou sa však zväčšuje aj rozdiel chladiaceho výkonu a prejavovať sa začína už aj väčší počet heatpipe, keďže teplo je potrené odvádzať rýchlejšie. Na zistenie, ako si chladič poradí s vyššou záťažou, ho štandardnou metodikou na výkonnejšie modely prevetral Pavel Sekerka. Pri 125 W je efektivita Spartan 5 Max stále veľmi vysoká a drží sa tesne za Fera 5, a to aj pri nižšej hlučnosti. Staršia Fera 3 rovnako ako veľa iných chladičov (vrátane Arctic Freezer 34 či Noctua NH-U12S redux) sú pri takejto záťaži naprieč celým rýchlostným spektrom pri rovnakej hladine hluku menej efektívne možnosti.

Na základe týchto testov môžeme konštatovať, že je Spartan 5 Max z lacnejších chladičov veľmi atraktívna voľba, pokiaľ chcete používať procesory Intel na s obmedzeným napájaním na úrovni TDP.

Podporovaná je, samozrejme, aj platforma AMD AM5 a vhodný bude tento chladič aj na nižšie rady procesorov Ryzen 7000, ktoré nepresahujú 100 W. Pre horšiu intenzitu prestupu tepla (než u procesorov Intel Raptor Lake či Alder Lake) z malých čipletov sú nároky na chladenie u procesorov AMD pri rovnakej spotrebe vyššie. Spartan 5 Max je spôsobilý chladiť aj procesory so spotrebou nad 125 W (v špecifikáciách je TDP uvádzané až 180 W), ale v optimálnych podmienkach, ku ktorým sa konštrukčne viac blížia čipy (a TIM) Intelu.

Testovacím režimom s 210 W už Spartan 5 Max neprešiel. „Na hrane“ je tu už aj Fera 5 (tu treba zdôrazniť, že hodnoty v grafoch nie sú konečné teploty, ale rozdiel oproti okolitej teplote vzduchu, čiže zhruba +20–25 ºC), ktorá potrebuje vyššie otáčky. Pre nižšiu hlučnosť pri takto vysokej záťaži sú tu iné, väčšie chladiče.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *