AMD BC-250? Už i z APU pro konzole se dělá těžařský hardware

AMD s ASRockem zdá se prodávají čipy z výroby pro konzole PS5 jako hardware pro těžbu kryptoměn

Když začínala současná iterace horečky kolem kryptoměn, šířily se fámy, že horníci používají k těžbě krypto i tehdy nové konzole generace Xbox Series X/PlayStation 5. Vypadá to, že nakonec se tato věc oklikou stala skutečností. AMD čipy pro tyto konzole podle všeho na těžbu prodává. V obchodech se totiž objevil „rig“ pro těžbu Etherea s 12 procesory „BC-250“, které údajně jsou (snad zmetková) APU z konzole PS5.

V evropských obchodech se objevila specializovaná těžní sestava („rig“) vyráběná ASRockem, která nneí založená na klasických GPU kartách, ale na 12 kusech čehosi nazvaného AMD BC-250, což má údajně být „APU“ neboli procesor s integrovanou grafikou.

Zatímco těžní stroj založený na GPU by měla základní desku s procesorem, na kterém běží hostitelský systém a tak dále, tento rig je složený zdá se ze dvanácti samostatných desek, kde každá má vlastní porty USB a síťové připojení Ethernet.

ASRock Mining Rig Barebone s APU AMD BC-250 (Zdroj: Bolha.com)

Jde tedy o takový minicluster z dvanácti samostatných počítačů, ovšem se společným napájením, o které se starají dva serverové 1200W zdroje. Chlazení pak poskytují serverové (čili velmi výkonné hlučné) 80mm ventilátory tlačící vzduch na pasivy na jednotlivých deskách – celá sestava je v rackovém provedení.

Ono APU AMD BC-250 je podle leakera Komachi Ensaka ve skutečnosti verze 7nm čipu s kódovým označením Oberon, což by znamenalo, že jde o APU, které AMD vyrábí pro Sony do konzolí PlayStation 5. Nemusí to nutně znamenat, že AMD Sony podvádí a ulévá čipy stranou. Z výroby je asi dost zmetků, které se v konzolích použít nedají kvůli defektu. Vznikají z nich například procesory „AMD 4700S“, určené do levných desktopů (ze začátku pokládané za čip z Xboxu, zřejmě ale je z PS5).

Více: AMD 4700S: v Číně se začalo prodávat miniPC používající převlečené osmijádrové APU z PS5

Do BC-250 se asi dají použít čipy s defektem v některých jádrech CPU, nebo i v grafické části, pokud z ní fungují alespoň nějaké jednotky a funguje paměťový řadič pro těžbu Etherea. V deskách ASRocku použitých v tomto stroji jsou spárované s 16GB pamětí GDDR6 a asi také s NVMe SSD pro systém – systém používá Ubuntu Linux.

ASRock Mining Rig Barebone s APU AMD BC-250 (Zdroj: Bolha.com)

Podle prodejců má celá sestava s dvanácti deskami/nody výkon 610 MH/s při těžbě Etherea (tedy asi 51 MH/s na nod) a spotřeba jedné instance v zátěži je asi pod 200 W (podle konfigurace zdrojů). U jednoho prodejce stojí celek 13 499 eur, takže návratnost pro ničitele planety kryptotěžaře nebude úplně bleskurychlá a zaručená.

Zda tento hardware bude k něčemu použitelný i v případě, kdy se těžba kryptoměn konečně přestane vyplácet, je docela otázka. Nemáme fotografii samotné desky s procesorem BC-250, takže těžko říct, zda by se dala zrecyklovat pro normální PC. Formát a také napájení jsou asi nestandardní, ale na záslepkách je vedle čtyř USB (dvě USB 3.0) a gigabytového Ethernetu také vidět DisplayPort pro obrazový výstup.

ASRock Mining Rig Barebone s APU AMD BC-250 (Zdroj: Bolha.com)

Možná tedy tyto moduly nejsou až tak beznadějně odkázané jen na kryptovýpočty, ale jsou koncipované i pro nějaké jiné Embedded využití. Otázka ale je, jak dobře je SoC a jeho integrované GPU podporováno mimo dodávaný Linux. Je docela pravděpodobné, že ovladače pro Windows grafiku nerozeznají a ani na Linuxu nemusí vanilla jádro mít ovladače funkční pro klasické desktopové použití.

To, že někomu stojí za to všechno tohle vyvinout a vyrábět, je každopádně další doklad toho, jak moc kryptoměny poznamenaly počítačový průmysl. Trochu naštve, že když se tyto čipy recyklovaly smysluplněji do PC, nemohly mít integrovanou grafiku, s níž by byly o dost užitečnější, ale kryptoverze ji dostane…

Zdroje: VideoCardz, Komachi Ensaka, Bolha

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce

Vypadá to, že se opět zmenší výběr grafických karet AMD Radeon. Ty výrobci obvykle nabízejí v menším počtu variant proti grafikám Nvidia GeForce, ale je i o dost více výrobců, od nichž se dá koupit grafika Nvidie, proti těm, kteří vyrábějí Radeony. Mezi těmi teď ubude společnost MSI, která podobně jako Asus nebo Gigabyte dlouho vyráběla grafiky obou značek, ale nyní se přeorientovává čistě na Nvidii. A prakticky s okamžitou platností. Celý článok „MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce“ »

  •  
  •  
  •  

Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2

Letos Microsoft naplnil mlhavá varování provázející od vydání kompatibilitu Windows 11 se staršími počítači, jejichž procesory nejsou oficiálně podporované, a začal používat instrukci POPCNT, čímž systém přestává fungovat na řadě procesorů. To však nebylo všechno a požadavky se mohou dále zvyšovat. Teď totiž Windows 11 začínají vyžadovat další instrukční rozšíření, které odstaví další skupiny procesorů, mezi nimi i Phenomy a první APU. Celý článok „Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu. Celý článok „Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *