Arctic Alpine AM4 Passive: Na AMD Athlon 200GE i s rezervou

Detaily a metodika

Svoj najväčší pasívny chladič Arctic pôvodne pripravoval na úsporné APU R3 (2200GE) a R5 (2400GE). Tie sa však na retailovom trhu neobjavili a vôbec o nich ani vidu ani slychu. Alpine AM4 passive je zaujímavý až teraz – po vydaní Athlona 200GE, čo je jediný oficiálne podporovaný procesor postavený na architektúre AMD Zen. Otestovali sme, ako funguje s chladičom na mieru bez aktívneho ochladzovania.

Záver

Z Arctic Alpine AM4 Passive máme radosť – na úspornejšie procesory je perfektný. Ak sa vyvarujete nevhodnej montáži (tou je u úplne pasívnych zostáv tá s rebrovaním vodorovne) a pasív ani nezadusíte v utesnenej skrinke bez ventilátorov, zvládne naozaj maximálnu záťaž (tj. plný výkon procesorovej i grafickej časti) Athlona 200GE bez znižovania výkonu prehrievaním.

Okrem pôsobenia v bezhlučných domácich zostavách je tak tento chladič zaujímavý aj do priemyselného prostredia, kam z rôznych dôvodov ventilátory nesmú.

V skrinke s airflow chladič dosahuje málinko lepších výsledkov s doskou vo vertikálnej polohe. Celkovo však môžeme konštatovať, že popri dynamickom prúdení vzduchu je rozdiel vždy zanedbateľný, nech je inštalácia/orientácia akákoľvek. Väčší, 8-stupňový rozptyl v teplotách je až v prípade, kedy je chladič odkázaný na rozptyl tepla prirodzeným stúpaním teplého vzduchu. Tu si podľa očakávaní rebrovanie najlepšie počína s doskou s lamelami vo vertikálnej polohe. O zníženie efektivity však nemusíte mať obavy ani v ležatých skrinkách, typických pre HTPC.

Arctic Alpine AM4 passive na doske ASRock B450 gaming-ITX/ac

Najlepšia je na chladiči nízka cena okolo desiatich eur. Alpine AM4 Passive je po všetkých stránkach najatraktívnejšia voľba do mimoriadne tichých zostáv s úpornými APU AMD. V niektorom z ďalších testov sa pozrieme, ako si poradí s 2200/2400G. To už sa budeme zrejme hrať i s podvoltovávaním, polohami a priblížením systémových ventilátorov a podobne. S týmto chladičom tak ešte nekončíma a máte sa na čo tešiť.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce

Vypadá to, že se opět zmenší výběr grafických karet AMD Radeon. Ty výrobci obvykle nabízejí v menším počtu variant proti grafikám Nvidia GeForce, ale je i o dost více výrobců, od nichž se dá koupit grafika Nvidie, proti těm, kteří vyrábějí Radeony. Mezi těmi teď ubude společnost MSI, která podobně jako Asus nebo Gigabyte dlouho vyráběla grafiky obou značek, ale nyní se přeorientovává čistě na Nvidii. A prakticky s okamžitou platností. Celý článok „MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce“ »

  •  
  •  
  •  

Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2

Letos Microsoft naplnil mlhavá varování provázející od vydání kompatibilitu Windows 11 se staršími počítači, jejichž procesory nejsou oficiálně podporované, a začal používat instrukci POPCNT, čímž systém přestává fungovat na řadě procesorů. To však nebylo všechno a požadavky se mohou dále zvyšovat. Teď totiž Windows 11 začínají vyžadovat další instrukční rozšíření, které odstaví další skupiny procesorů, mezi nimi i Phenomy a první APU. Celý článok „Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu. Celý článok „Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Jednoduché, bezhlučné, lacné a účinné, môže byť. Do HTPC kde max. záťaž je prehrávanie videa jak stvorené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *