Asus ZenBook 13 OLED: Dostupný ultrabook so špičkovým displejom

Analýza taktov, spotreby a teplôt

Asus minulý rok predstavil nové ZenBooky, ktoré postupne vylepšuje a okrem procesorov novej generácie sme sa dočkali aj zmeny technológie displejov, o ktorej sme vám už v samostatnom článku písali. Na test sa k nám dostal najlacnejší model s OLED displejom. Ten má okrem 13-palcového tela i vynovený Ryzen 5500U. Alternatívnu konfiguráciu s platformou Intel sme testovali len nedávno a tak sa tu črtá zaujímavé porovnanie.

Blender

Podobne ako sme pri herných notebookoch začali sledovať vývoj taktov, spotreby a teplôt v Blenderi a 3DMark, sa budeme týmto oblastiam venovať aj pri neherných notebookoch. V tomto prípade nás zaujíma hlavne vizualizácia priebehu výkonu pri jednotlivých režimoch výkonu a zaťažení CPU ale aj kombinovanej záťaže CPU + GPU.

Blender je jedným z dlhých testov. Ukazuje veľké rozdiely medzi taktami pri jednotlivých režimoch. Zatiaľ čo Performance sa drží okolo 3,1 GHz, Standard klesá na 2,7 GHz a Whisper sa pohybuje už len okolo 1,5 GHz. Taktiež vidíme veľký rozdiel medzi dĺžkami samotného testu.

Spotreba ukazuje ešte väčšie rozdiely ako takty, pričom je zaujímavý najmä rozdiel medzi Performance a Standard, kde oba režimy na začiatku skočia na 30 W a následne sa Performance snaží držať na 25 W, zatiaľ čo Standard klesá ku 15 W. Whisper má počas celého testu pod 10 W.

Vývoj teploty počas testu je podobný grafu spotreby, kde sa pekne ukazuje rozdiel medzi Standard a Performance. Prvý režim po úvodnom skoku klesá z 80 stupňov na 65 a naopak druhý kvôli vyššej spotrebe stále rastie, až dosiahne maximum 85 stupňov a potom začne klesať. Whisper počas testu pomaličky stúpa od 50 do 55 stupňov.

Režimy výkonu fungujú na novom ZenBooku rovnako dobre, ako je pri Asuse zvykom. Standard ponúka len o 12 % nižší výkon oproti Performance a počas bežného používania bude najlepšou voľbou. Pri náročnej práci sa oplatí prepnúť do Performance a získať pár percent výkonu za cenu mierne vyššej hlučnosti hladenia. Naopak Whisper bude optimálny na šetrenie batérie ako aj v tichej spoločnosti, kde je zvuk chladenia nežiadúci.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *