Čínské SMIC chystá 3nm výrobní proces. Bez EUV bude mít problém

Čína vyvíjí lokální alternativy pro nejmodernější výrobní procesy, ale výrobní náklady má výrazně vyšší

Loni se objevily informace o čínském 5nm výrobním procesu od společnosti SMIC (byť možná bude mít blíž k vylepšené generaci 7nm technologie, kterou mělo SMIC dříve plánovanou). Tyto snahy o čínskou soběstačnost ve špičkových výrobních procesech budou pokračovat. SMIC nyní plánuje dokonce i 3nm výrobní proces. Západní sankce ale mají vliv – pokud se firmě podaří takovou technologii vyvinout, výroba dost možná bude ekonomicky nevýhodná.

Korejský web Joongang píše, že SMIC má aktuálně v roadmapě další pokročilejší procesy, a jeho (alespoň nominálně) 5nm proces není tedy vrcholem jeho snah. Momentálně se firma snaží tuto technologii uvést do masové výroby pro potřeby Huawei, která je pod americkými sankcemi a potřebuje továrnu, kde by mohla vyrábět SoC pro telefony, ale i serverové procesory nebo AI akcelerátory. Paralelně ale běží výkon pokročilejší technologie.

Více: Huawei má ARM CPU pro servery, které dohnalo Zen 3. IPC má lepší

SMIC už údajně má tým, který vyvíjí 3nm proces. Je asi dobré připomenout, že toto označení nemusí znamenat, že technologie bude na kvalitativně stejné úrovni jako 3nm technologie TSMC nebo Samsungu, tato označení jsou vždy trochu arbitrární. Stejně jako u 7nm/5nm technologie SMIC je proces vyvíjený tak, aby se obešel bez použití EUV strojů, které dodává nizozemská firma ASML. Ta respektuje sankce na SMIC a další čínské firmy, takže tato technologie, která usnadňuje výrobu čipů s menšími strukturami, nebude čínskému foundry výrobci přístupná.

Místo toho je použitá stejná imerzní litografie pomocí „DUV“, tedy hlubokého ultrafialového záření, které by mělo mít vlnovou délku 193 nm (je produkováno argon-fluorovými excimerovými lasery). Obvykle se uvádí, že tato technologie běžně zvládá optickou litografií vytvářet struktury do velikosti zhruba 50nm, což vzdor rozdílu jednoho řádu je zhruba v zóně 10nm–7nm technologií. Na titěrnější (lepší) rozlišení se ale dá dostat vícenásobnou expozicí, kdy se potřebná struktura vytvoří jako průnik několika částečných mezikroků. To je právě cesta, kterou se SMIC vydává.

Celkem běžná a ostatními výrobci používaná je, nebo byla dvojitá expozice (double-patterning), ale SMIC zřejmě potřebuje alespoň čtyřnásobnou expozici. Ačkoliv se tedy firma vyhne komplexitám EUV technologie, zase čelí značnému nárůstu komplexity na této rovině, jak se snaží potřebu EUV strojů obejít, či alespoň oddálit. Potřebuje výrazně více masek a výrazně více kroků při výrobě, což ji prodlužuje a prodražuje.

Cleanroom křemíkové továrny (zdroj: TSMC)

EUV je drahé, ale být bez něj je ještě dražší

Podle zpráv citovaných Joongangem má z těchto důvodů SMIC už nyní čelit problémům se špatnou výtěžností a poměrně vysokými výrobními náklady. Ty stoupají i u špičkových výrobních procesů globálních výrobců včetně TSMC, ovšem SMIC by to zřejmě mohlo mít bez EUV technologie ještě horší.

Již na 5nm procesu jsou údajně výrobní náklady SMIC o 50 % vyšší, než jaké má TSMC. Polovodičová výroba nemá přitom zas tak vysoké marže v porovnání s tím, kolik pak často vydělávají výrobci čipů, jako je Nvidia (zajímavý zisk se realizuje spíše až díky velkému měřítku výroby), takže toto bude problém.

Sankce SMIC nezastavily, ale mohou ho učinit nekonkurenceschopným

Zdá se tedy, že sankce mají svůj efekt, přestože se ze zpráv o vyvinutí 5nm a 3nm procesu na první pohled může zdát, že se minuly účinkem. Něco jiného je totiž dokázat technologicky vyrobit čip a dokázat ho vyrábět ve velkých sériích spolehlivě a dostatečně levně.

SMIC se kvůli této drahé výrobě uchází o státní dotace, které by s výrobou pomáhaly a které mají prý být dost vysoké. Vzhledem k tomu, že firma poskytuje lokálně dostupnou stále relativně špičkovou technologii, pravděpodobně Čína bude s financováním štědrá. Nicméně pokud budou nejmodernější procesy muset být dotované kvůli setrvale vyšším cenám výroby, pak se SMIC zřejmě nebude moci příliš rozvíjet co do měřítka výroby, protože pro většinu komerčních klientů asi zůstane výhodnější vyrábět mimo Čínu v TSMC nebo u Samsungu. Špičkové procesy budou dostupné pro čínské státní nebo vojenské projekty a firmy pod sankcemi, jako je Huawei. Ale pokud nebude SMIC konkurenceschopné na volném trhu, nebude moci nabrat takovou ekonomickou škálu jako TSMC a reálně jeho pozici a technologické vedení ohrozit.

Stroj firmy ASML pro výrobu čipů pomocí EUV

3nm proces až za několik let

Joongang také uvádí, že příchod 3nm technologie do praxe je zřejmě ještě několik let vzdálený a určitě takové čistě čínské čipy budou komerčně dostupné až dlouho poté, co TSMC (a nejspíš i jeho konkurenti Samsung a Intel) již bude mít modernější procesy.

Pro nejbližší roky se údajně SMIC bude soustředit hlavně na to, aby dokázala uspokojit potřeby Huawei svým 5nm procesem. Ten asi také ještě není ve všech ohledech dozrálý a firma musí nejen budovat kapacity, ale také zlepšovat jeho kvalitu, výtěžnost a cenu. Podle této zprávy se tedy zdá, že čínský foundry výrobce není v technologickém závodu o nejmodernější výrobní technologie čipů až tak blízko čelu pelotonu, jak se může zdát na první pohled.

Zdroje: TechPowerUp, Joongang

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Procesory Intel Arrow Lake pro desktop mají iGPU s 512 shadery

K nové generaci procesorů Intel Arrow Lake, která spolu s desktopovou platformou se socketem LGA 1851 vyjde v druhé polovině letošního roku, přicházejí další informace. Už jsme tu měli něco k parametrům procesorů, teď je tu něco k jejich integrované grafice a výbavě základních desek s čipsetem Z890, který pro Arrow Lake Intel chystá. Vypadá to, že by na nich měl být standardem Thunderbolt, což příznivci tohoto rozhraní asi ocení. Celý článok „Procesory Intel Arrow Lake pro desktop mají iGPU s 512 shadery“ »

  •  
  •  
  •  

Apple M4 má rekordní skóre v testech. Přes staré jádro, stejné IPC

Jen před pár týdny se začaly objevovat zprávy o tom, že Apple už teď na jaře uvede novou generaci procesorů M4, přestože předchozí M3 vyšlo s velkou slávou teprve na podzim. Překvapivě se tato zpráva potvrdila a Apple opravdu po takto krátké době vytáhl nový čip (což vyvolává otázky nad povedeností M3). Hned se proto vyrojily dohady, že jde spíš jen o refresh bez nové architektury. Vzápětí ale zase přichází senzační benchmarková skóre. Celý článok „Apple M4 má rekordní skóre v testech. Přes staré jádro, stejné IPC“ »

  •  
  •  
  •  

Intel Arrow Lake pro desktop: Počty jader, většina s 35W TDP?

Letošek by měl být na procesory hodně plodný – AMD v následujících měsících vydá Zen 5, jehož architektura prý bude největším skokem od prvního Zenu před sedmi lety. Ale i u Intelu nastane přelom: Nová generace procesorů Arrow Lake bude už používat novou platformu LGA 1851 a přinese úplně změněnou čipletovou koncepci. Vedlo toho ale také nová jádra CPU a GPU architektury z grafik Alchemist. Ale změní se nějak také počty jader a vláken? Celý článok „Intel Arrow Lake pro desktop: Počty jader, většina s 35W TDP?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. na toto je pomerne jednoduché riešenie – číňania úplne prestanú vyvážať nitrocelulózu do sankčných krajín a prídu si „obzrieť“ ten 3nm proces v TSMC osobne… a ktovie, či ten vývoz okrem eú nezastavili už aj usákom!
    kto nevie, na čo sa používa nitrocelulóza, nech sa pozrie do Semtína v Pardubiciach, je tam jedna fabrika, ktorá by rada chrlila náboje pre banderovcov, ale bez tej čínskej nitrocelulózy je dákosi na holičkách…

    1. Spousta pitomcu ma chut si zavalcit, ale to je tim ze nechapou jak moc velka devastace nastane, a to i bez pouziti zbrani.
      „pouhe“ ekonomicke sankce / obchodni valka mohou evropu poslat do 17 stoleti. Vellmi rychle. Pak budou clanky o malem mezirocnim pokroku v grafickych kartach naprosto nezajiimave. Lide se budou v prve rade snazit najist.

      1. Nik nechce vojnu, každému aktuálne vyhovuje status quo. Ale ak sa Čína začne rútiť do ekonomického kolapsu, nejaká „rýchla vojna“ je v diktatúrach tradičná cesta na odpútanie pozornosti od vnútorných problémov. Alebo ak Čína nadobudne pocit že Taiwan bude ľahké sústo a nik mu nepomôže, podobne ako Rusko nadobudlo taký pocit pri Ukrajine…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *