Čo GeForce RTX urýchľuje v DaVinci Resolve Studio 18?

Magic Mask, Smart Reframe

Aplikácie DaVinci Resolve (Studio) na úpravu videa sú veľmi dobre optimalizované na hardvérovú akceleráciu grafickými kartami GeForce RTX. Tie dokážu čas niektorých úloh dramaticky skrátiť a urobiť hodín minúty či v prípade väčších projektov z dní hodiny. O čo konkrétne ide sa pozrieme v rámci dvojdielneho miniseriálu venovanému zefektívneniu práce GPU NVIDIA Ada Lovelace vo video editoroch Black Magic Studio.

Magic Mask

Nástroj na rýchly výber objektu scény, ktorý chcete „zamaskovať“ (farebne, ale v prípade potreby aj zmenou hĺbky ostrosti). Pre naše potreby budeme pracovať s krátkym, 28-sekundovým klipom v rozlíšení 4096 × 2160 px s dátovým tokom 91,5 Mb/s. Táto vzorka je dostupná voľne na siahnutie, takže naše výsledky, ktoré zverejníme v rámci testov, môžete ľahko porovnať so situáciou na vašej zostave.

Po importovaní projektu treba na paneli pod náhľadom nastaviť filter Magic Mask. A v pokročilejších nastaveniach následne označiť volby Person Mask, Add Stoke, Invert Mask, Toogle Mask Overlay a Quality na Better. Tak, ako je to zvýraznené (zelenou) na screenshote nižšie.

Následne napríklad na krk modelky načrtnete linku, ktorá aplikuje masku na pozadie…

… a po stlačení tlačidla Track bi-directional v navigácii nad časovou osou odmeriate čas výpočtu pre všetky snímky videa.

Smart Reframe

Pomocou Smart Reframe je možné vhodné video preformátovať z tradičného zobrazenia (na šírku) na vertikálne. Typicky je to vhodné pre prehrávanie na smartfóne bez potreby pretáčania displeja.

Konverzia (typicky vhodná pre vybrané sociálne siete) funguje tak, že tradičnom horizontálnom videu označíte pohybujúci sa objekt, na ktorý sa bude kamera zameriavať. Zvyšok sa v priebehu spracovania odstráni. Na otestovanie používame 8K video (8192 × 4096 px@24, 89s, 139,8 Mb/s). Nájdete ho v tomto odkaze.

Vo videu budeme sledovať vodnú bublinu. Objekt, o ktorý sa má kamera pri zaujímať, dáte do výberu Smart Reframe jeho nastavenia sa objavia rozkliknutím možnosti Inspector v pravom hornom rohu GUI)…

… prácu zahájite stlačením tlačidla „Reframe“.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Vyjdou nové grafiky Nvidia už letos? První bude levnější RTX 5080

Jsou tu nové zprávy k očekávanému příchodu nové generace grafických karet, které by měly vyjít ve druhé polovině roku (nebo začátkem toho příštího). Tentokrát se týkají grafik chystaných Nvidií, GeForce RTX 5000 s GPU architektury Blackwell. Na internetu se krátce po sobě objevila nejdřív zvěst o tom, že Nvidia letos vydá jen nejdražší model, u které se ale prakticky hned ukázalo, že asi neplatí a jako první bude k mání dostupnější model. Celý článok „Vyjdou nové grafiky Nvidia už letos? První bude levnější RTX 5080“ »

  •  
  •  
  •  

Nvidia ChatRTX: Umělá inteligence doma na grafikách GeForce

Je to poměrně nedávno, co Nvidia odhalila aplikaci Chat With RTX, která umožňuje snadno instalovat různé AI modely na desktopový počítač (nebo notebook) s Windows a pak je používat jako chatbot. Aplikace nabízí například vyhledávání v souborech na disku nebo hledání a sumarizaci videí v YouTube. Původně se uvádělo, že měla být hlavně demem, ale Nvidia do ní teď přidává další funkcionalitu a možná z ní chce postavit serióznější produkt. Celý článok „Nvidia ChatRTX: Umělá inteligence doma na grafikách GeForce“ »

  •  
  •  
  •  

MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce

Vypadá to, že se opět zmenší výběr grafických karet AMD Radeon. Ty výrobci obvykle nabízejí v menším počtu variant proti grafikám Nvidia GeForce, ale je i o dost více výrobců, od nichž se dá koupit grafika Nvidie, proti těm, kteří vyrábějí Radeony. Mezi těmi teď ubude společnost MSI, která podobně jako Asus nebo Gigabyte dlouho vyráběla grafiky obou značek, ale nyní se přeorientovává čistě na Nvidii. A prakticky s okamžitou platností. Celý článok „MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Nejsem si jistý, kolik bude test (a vývoj Puget benchmarku) zajímat lidí, ale za mě oba palce „hore“, Ľubo.

    1. Určite je to minoritná vec. Ale zase zároveň niečo, na čom sa dá testovať výkon „AI“ aj pod Windows. A ten PugetBench by to výrazne uľahčil vyprodukovaním veľkého množstvá dát bez potreby spravovať každý efekt nastavovať individuálne. Takto sa musí pre každý efekt/výpočet všetko nastavovať individuálne, viesť k tomu veľa vhodných zdrojových súborov/videí a tak… to v rámci štandardných testov GK popri stovkách iných meraní lezie dosť do času (a v rámci neho je nejaká vrchná hranica, no).

        1. Čiastkové neviem. To by nás muselo AMD podobne ako Nvidia osloviť s ponukou na spracovanie témy (v podstate PR článku, kde nemôže byť porovnanie s ekvivalentným riešením konkurencie), ktorá je mimo dlhodobú redakčnú roadmapu. Ako bola aj táto (téma). PugetBench pre AI veci DaVinci ale do štandardnej metodiky pre všetky grafické karty (vrátane Arcov Intelu) ale začlením rád. Len ho musia zverejniť, no.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *