Cooler Master Mobius 120 OC: Vysoký prietok predovšetkým

Detaily Cooler Master Mobius 120 OC

Ventilátorom Mobius 120 OC mohol Cooler Master presvedčiť, že na školáckych chybách napríklad starších modelov zapracoval a vyvaroval sa im. Čiastočne áno, niektoré nedostatky odstránil, ale iné v zapätí pridal (či posilnil). Napriek tomu má aktuálne najdrahší 120 mm ventilátor CM jedno eso v rukáve, pre ktoré bude v niektorých aplikáciách mimoriadne atraktívny. Znovu ale ide o… ako to správne uviesť… trochu „svojskú“ realizáciu.

Hodnotenie

Hlavná zbraň ventilátora Mobius 120 OC, ktorou poráža konkurenciu, je naozaj enormný prietok vzduchu. Pri maximálnej rýchlosti na ventilátor Cooler Master nestačí vo vysokorýchlostnom režime ani BeQuiet! Silent Wings Pro 4. Mobius 120 OC pritom nestráca ani na prekážkach, pretože má okrem vysokého prietoku vysoký aj statický tlak. Toto prvenstvo je však vždy vykúpené najvyššou hlučnosťou. Bez ohľadu na aplikáciu sa teda jedná o najvýkonnejší a zároveň najhlučnejší 120 mm ventilátor, aký sme 120 mm ventilátor, aký sme doposiaľ testovali.

Výkon motorčeka Mobius 120 OC má dokonca cez 10 W, ale prevádzková spotreba je prirodzene výrazne nižšiapri maximálnej rýchlosti približne tretinová. S približne 3,18 W je o trochu (6 %) nižšia, než má Silent Wings Pro 4. To znamená, že Mobius 120 OC je v porovnaní týchto dvoch ventilátorov energeticky efektívnejší. Platí to aj pre nižšie rýchlosti. Rozdiel je pritom pomerne priepastný (koeficient prietoku na jednotku spotreby má ventilátor CM miestami aj dvakrát vyšší/priaznivejší). Týmto sme ale vyčerpali takmer všetky dôvody, pre ktoré je lákavé siahnuť po Mobius 120 OC. Pre niekoho to môže byť ešte neobvyklá farba, ale inak už tento ventilátor nemá čo ponúknuť a v každom zo sledovaných aspektov existuje už nejaká atraktívnejšia možnosť.

Najväčšími slabinami Mobius 120 OC sú vysoké minimálne otáčky pri regulácii PWM a vyššia hlučnosť od motorčeka či ložísk. Cez PWM minimálne rýchlosti končia s prepínačom na „low“ niekde okolo 1144 ot./min. Na zvolenom režime regulátora, pokiaľ ide o spodnú hranicu rýchlostí, ale príliš nezáleží – rozdiel je rádovo v jednotkách otáčok. Podľa parametrov, kde rozsah otáčok začína s nulovou hodnotou, by sa mohlo zdať, že ventilátor podporuje polopasívny režim a pri nízkej intenzite PWM sa vypína. To však nedeje a Cooler Master v tomto smere evidentne zmenil metriku uvádzania rozsahu otáčok. Pri MasterFan SF120M sme uvádzanú spodnú hranicu namerali na chlp presne, ale je pravda, že špecifikácie nikde nesľubujú, že sa na nulu dostanete cez reguláciu PWM.

Cez reguláciu DC už ale, tak ako každý ventilátor, od určitého napätia (v tomto prípade cca 2,2 V) zastavíte. Na spomalenie ventilátora do nižších hladín hluku sme prirodzene museli siahnuť po lineárnej regulácii, pretože najnižšie otáčky dosahované PWM sú príliš už aj pre režim „39 dBA“ bez prekážky.

Pri znižovaní aerodynamického hluku (nižšími otáčkami DC reguláciou) začínajú čoraz viac vynikať neaerodynamické zvuky. Nejde síce o mimoriadne nepríjemné rapkanie (ako u SickleFlow 120 ARGB), ale chod SF120M je čistejší.

V spektrografoch Mobius 120 OC si môžete všimnúť špičku na 1108 Hz. Tá je však dostatočne nízka na to, aby umožnila spomalenie ventilátora aj do najtichšieho režimu „31 dBA“. V tom sú ale dosahované veľmi slabé, nekonkurencieschopné výsledky, pretože motorická zložka z celkového hluku tvorí príliš veľkú časť a tým berie priestor rýchlostným nastaveniam. Inými slovami, pokiaľ by bol zvuk chodu ventilátora tvorený iba aerodynamickým hlukom, tak by bolo možné nastaviť vyššie otáčky a s nimi by bol prirodzene dosahovaný aj vyšší prietok vzduchu.

Od zhruba 1250 ot./min ventilátor Mobius 120 OC sprevádzajú aj vyššie vibrácie, ktoré sú pri maximálnych otáčkach už pomerne vysoké. Vzhľadom na orámovanie lopatiek, ktoré vibrácie znižuje, je pravdepodobné, že časť vibrácií môže byť z iného zdroja ako od špičiek typicky pružných lopatiek. Vyváženie a dielenské vyhotovenia rotora pôsobí však veľmi dobre, precízne. Ale ako presne je osadený, ako presné sú ložiská, je už otázka. Podľa vyšších frekvencií zvuku týchto prvkov je však evidentné, že na tom Mobius 120 OC bude horšie, než je v rovnakých miestach výrazne tichší MasterFan SF120M, ktorého vibrácie majú aj podstatne nižšiu intenzitu.

Zvlnenie krútiaceho momentu Mobius 120 bude minimálne a na základe frekvenčnej charakteristiky zvuku s nevýraznými špičkami v aerodynamickom pásme sa dá konštatovať, že priame olemovanie rotora rámčekom funguje naozaj dobre a aj preto je také populárne. S ohľadom na high-endovú cenu je však Mobius 120 OC zase trochu kontroverzný ventilátor. Teda presne podľa „strihu“, na ktorý sa Cooler Master zdanlivo špecializuje.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MasterBox 600. Nová skrinka (aj) pre dosky s konektormi vzadu

Cooler Master vydal, podľa vlastných slov, všestrannú PC skrinku. Tým (slovom všestranná) sa zrejme naráža okrem iného takisto na podporu základných dosiek s netradičným umiestnením konektorov na zadnej strane PCB. V rámci určitej univerzálnosti je ale MasterBox 600 pripravená prakticky na všetky formáty komponentov. Veľkosť skrinky zodpovedá priemernému midi-toweru. Celý článok „MasterBox 600. Nová skrinka (aj) pre dosky s konektormi vzadu“ »

  •  
  •  
  •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Nevyšlo minule? Ešte máme Cooler Master GX III Gold 850

Jedna súťaž o zdroj skončila, druhá začína. Cooler Master do súťaže HWCooling venoval svoj 850-wattový model GX III Gold. Ten môžete pri troche šťastia vyhrať. Nebude to úplne „zadarmo“, ale ani veľmi sa nezapotíte. Jediné, čo treba, je preukázať sa základným prehľadom týkajúcich sa vecí okolo zdrojov Cooler Master. Obzvlášť jednoduché to bude pre fanúšikov značky, ale zvládnete to určite všetci. Celý článok „Nevyšlo minule? Ešte máme Cooler Master GX III Gold 850“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *