Duel procesorov: AMD Ryzen 3 3100 vs. Intel Core i3-10100

Zahrievanie a spotreba

Od predstavenia AMD Ryzen tretej generácie už ubehol rok, no stále nebola produktová línia hotová. Čakali sme na vynovenie najnižšieho radu s označením Ryzen 3. Medzičasom vyšla už 10. generácia procesorov Intel Core a medzi nimi aj nové modely triedy i3. Do duelu sa nám dostali novinky od oboch výrobcov, a to Ryzen 3 3100 a Core i3-10100. Ktorý je lepší?

Zahrievanie



V poslednej dobe sa misky váh otočili a už neplatí, že AMD sú tie horúce procesory, ktoré sa prehrievajú ako pred 5+ rokmi. Prekvapivo má Ci3 nízke teploty a 50 stupňov bolo maximum. Zvyčajne sa teplota hýbala okolo 46 – 48 stupňov v záťaži.

Spotreba



Rozdiel v teplotách je logický, keď sa pozrieme aj na spotreby. CPU package je rozdiel 10 W a celkový dober zostavy až skoro 30 W. Nejakú časť v tomto zohráva aj čispet na X570, ktorý má väčšiu spotrebu ako Z490 a takisto samotné dosky, ktoré nie sú úplne rovnakej triedy, no použili sme to, čo sme mali k dispozícií. Nižšia spotreba Intelu je však určite príjemným prekvapením, no neznamená to, že by Ryzen dosahoval nejaké zlé výsledky.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

FSR 3.1 zlepšuje kvalitu, umí přidat generování snímků k DLSS

Na grafické konferenci GDC 2024 odhalilo AMD novou verzi herního upscalingu FidelityFX Super Resolution (FSR) 3.1. Jde o evoluční vylepšení vycházející z loňského FSR 3.0, které má mimo jiného zlepšovat obrazovou kvalitu, ale současně přináší zajímavou změnu. Ve FSR 3 se objevila technologie generování snímků (analogická generování snímků v DLSS 3 a 3.5 od Nvidie). Ta se v generaci FSR 3.1 dá nově využít i samostatně a zkombinovat s DLSS. Celý článok „FSR 3.1 zlepšuje kvalitu, umí přidat generování snímků k DLSS“ »

  •  
  •  
  •  

AMD Ryzen 8700F a 8400F: Levná APU bez grafiky do AM5

Před nedávnem internetem proletěla kontroverze okolo procesoru Ryzen 7 5700 založeném na čipu Cezanne s menší cache a podporou jen PCIe 3.0, na což bylo široce (i u nás) upozorňováno při vydání, nicméně ne ke každému tato informace asi dorazila. Brzo možná bude něco podobného, protože AMD teď chystá obdobné procesory pro platformu AM5 – Ryzeny 8000F bez integrované grafiky, ale založené na APU čipech Hawk Point. Celý článok „AMD Ryzen 8700F a 8400F: Levná APU bez grafiky do AM5“ »

  •  
  •  
  •  

Ray tracing na AMD RDNA 4 bude díky BVH8 dvakrát rychlejší

Před několika dny prosákly informace o připravované konzoli PlayStation 5 Pro od Sony, která přinese upgradovaný hardware s výrazně silnějším grafickým procesorem a akceleraci AI, která umožní použít uspcaling PSSR založený na umělé inteligenci. Další podrobnosti, které se teď objevily, ale mají dopad i na připravované grafiky Radeon RX 8000, mluví totiž o schopnostech GPU architektury RDNA 4 v ray tracingu, které se mají o dost zlepšit. Celý článok „Ray tracing na AMD RDNA 4 bude díky BVH8 dvakrát rychlejší“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Nejsou závěry v části o výkonu ve hrách trochu zjednodušené? Řekl bych notně, jakkoli uznávám, že i3 nemusí být vyloženě nerozumná koupě.

    1. Ahoj, samozrejme výkon v hrách záleží na rozlíšení, grafických nastaveniach a kombinácii procesora a grafiky. V našom prípade úmyselne používame RTX 2080 Ti, aby grafika nebola bottleneck, no nepredpokladám, že by v praxi niekto takúto kombináciu používal. Na ukázanie rozdielu v hernom výkone CPU je potrebné dosiahnuť vysoké FPS, vtedy sa rozdiely medzi jednotlivým CPU ukážu. Ak budeme testovať 4K ultra, rozdiel medzi 45 a 45,5 FPS nikomu nič nepovie a bude to rozdiel spôsobený viac grafikou ako CPU. Čiže preto som testoval Full HD a medium/normal nastavenia. Naprieč hernými testami i3 ukázala o niečo lepší výkon, čo by som pripísal hlavne vyšším taktom. Kolega Ľubo sa s obomi CPU hral viac a v 4K bol rozdiel len 1 %, čo je presne to, čo som pred chvíľou spomenul. Pri Full HD aj jemu i3 vychádzala lepšie, takže ak niekto hľadá low budget CPU na hranie pri 144+ FPS táto i3 nemusí byť zlá voľba. Ide však o veľmi špecifické zameranie a Ryzen 3100 je určite univerzálnejší procesor.

      1. Já rozumím podstatě použité metodiky, ale drhne rozsah testů, aby bylo možno test obecně uzavřít s tím, že se dočkáme až 30% výkonnostního bonusu – vyznívá to trochu jako špatná reklama, chybí už jen odkaz na poznámku pod čarou specifikující podmínky. No a když jsi nakousl, že je 3100 univerzál a na kancelářskou práci jednoznačně výhodnější, asi bych se mohl hádat pro přítomnost grafiky a možnosti akcelerace. Jen se mi zdá, že v článku padají některá definitiva, o jejichž platnosti se dá pochybovat a raději bych na nich ubral.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *