Duel procesorov: AMD Ryzen 3 3100 vs. Intel Core i3-10100

Hodnotenie

Od predstavenia AMD Ryzen tretej generácie už ubehol rok, no stále nebola produktová línia hotová. Čakali sme na vynovenie najnižšieho radu s označením Ryzen 3. Medzičasom vyšla už 10. generácia procesorov Intel Core a medzi nimi aj nové modely triedy i3. Do duelu sa nám dostali novinky od oboch výrobcov, a to Ryzen 3 3100 a Core i3-10100. Ktorý je lepší?

Hodnotenie

AMD Ryzen 3 3100 sa ukázal ako univerzálne výkonnejší procesor a ponúka aj lepšiu cenu. Akákoľvek kancelárska práca, multitasking či renderovanie bude na ňom rýchlejšie. Prekvapivo však musíte počítať s trochu vyššou spotrebou ako v prípade Intelu, čo som naozaj nečakal. Hoci opäť treba brať do úvahy rozdiel v doske a čipsetoch.



Intel Core i3-3100 má prakticky len dve výhody, a to integrovanú grafiku a vyšší výkon v hrách. Prvý benefit oceníte najmä vtedy, ak nechcete investovať aj do dedikovanej grafiky a chcete čo najlacnejší alebo čo najmenší počítač. K Ryzenu je dedikovaná grafika nevyhnutnosťou. Integrovaná grafika sa tiež dá použiť v niektorých programoch na HW akceleráciu, čo opäť nie je na Ryzene možné. Vyšší výkon v hrách je platný len v prípade, že sa snažíte o čo najvyššie fps pri nižšom rozlíšení aj grafických nastaveniach. Ak chcete hrať v 4K ultra, bottleneckom bude grafika (nie procesor) a výsledky oboch budú preto rovnaké. V preklade to znamená, že v CS GO pri silnej grafike môžete s Intelom dosiahnuť o pár fps viac.


Procesory si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz.
AMD Ryzen 3 3100 stojí 2990 Kč/110 eur. Intel Core i3-10100 3561 Kč/130 eur .

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU

V předchozích cyklech nové generace GPU měly dvouletý cyklus, což by vycházelo na letošní podzim. Nvidia před časem v roadmapě kladla GeForce RTX 5000 na rok 2025 a u AMD není stále jasné, kdy by mohly Radeony RX 8000 přijít, určitá šance, že to bude letos, ale asi zůstává. Nyní se na internetu objevily specifikace těchto GPU s architekturou RDNA 4. Pokud jsou pravé, možná by to i mohlo ukazovat na vydání relativně brzo. Celý článok „Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU“ »

  •  
  •  
  •  

Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz

V pondělí jsme tu měli zprávu, dle níž by procesory AMD s architekturou Zen 5 měly dosahovat výkonů až o 40 % lepších na jedno jádro proti Zenu 4 (ne však nutně v jednovláknové aplikaci, jak jsem rozebírali). K Zenu 5 se toho teď na internetu seběhlo víc, takže se podíváme ještě na nějaké další zvěsti. Máme další únik o výkonu, ale bohužel i negativnější informace o možném napálení cen a o zvýšení spotřeby – to je asi skoro jisté. Celý článok „Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Nejsou závěry v části o výkonu ve hrách trochu zjednodušené? Řekl bych notně, jakkoli uznávám, že i3 nemusí být vyloženě nerozumná koupě.

    1. Ahoj, samozrejme výkon v hrách záleží na rozlíšení, grafických nastaveniach a kombinácii procesora a grafiky. V našom prípade úmyselne používame RTX 2080 Ti, aby grafika nebola bottleneck, no nepredpokladám, že by v praxi niekto takúto kombináciu používal. Na ukázanie rozdielu v hernom výkone CPU je potrebné dosiahnuť vysoké FPS, vtedy sa rozdiely medzi jednotlivým CPU ukážu. Ak budeme testovať 4K ultra, rozdiel medzi 45 a 45,5 FPS nikomu nič nepovie a bude to rozdiel spôsobený viac grafikou ako CPU. Čiže preto som testoval Full HD a medium/normal nastavenia. Naprieč hernými testami i3 ukázala o niečo lepší výkon, čo by som pripísal hlavne vyšším taktom. Kolega Ľubo sa s obomi CPU hral viac a v 4K bol rozdiel len 1 %, čo je presne to, čo som pred chvíľou spomenul. Pri Full HD aj jemu i3 vychádzala lepšie, takže ak niekto hľadá low budget CPU na hranie pri 144+ FPS táto i3 nemusí byť zlá voľba. Ide však o veľmi špecifické zameranie a Ryzen 3100 je určite univerzálnejší procesor.

      1. Já rozumím podstatě použité metodiky, ale drhne rozsah testů, aby bylo možno test obecně uzavřít s tím, že se dočkáme až 30% výkonnostního bonusu – vyznívá to trochu jako špatná reklama, chybí už jen odkaz na poznámku pod čarou specifikující podmínky. No a když jsi nakousl, že je 3100 univerzál a na kancelářskou práci jednoznačně výhodnější, asi bych se mohl hádat pro přítomnost grafiky a možnosti akcelerace. Jen se mi zdá, že v článku padají některá definitiva, o jejichž platnosti se dá pochybovat a raději bych na nich ubral.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *