Dvojtest 1-terových SSD WD_Black SN770 a 850X: Rýchle, ale…

Čítanie

Značka WD_Black je na poli výkonných SSD už dobre etablovaná. Viacero modelov teraz dopĺňa dvojica nových SSD s podporou rozhrania PCI Express 4.0. Lacnejšie (SN770), bez vlastnej DRAM, je síce pomalšie, ale stále by malo prekonávať staršie high-endové SSD PCIe 3.0, ako je napríklad  SN750. SN850X je zase vylepšená verzia SN850, ktorú sme tiež dávnejšie testovali.

Čítanie: praktické testy

Testy spočívajú v sekvenčnom presune adresárov z RAM disku na SSD. Súbory týchto adresárov majú rôznu veľkosť. Od najväčších, respektíve najväčšieho 9-gigabajtového (kedy väčšina SSD dosahuje maximálny výkon) sa postupne zmenšujú až k veľmi malým (12 – 59 kB) – pri takejto práci už býva výkon pomerne nízky.





Praktické testy čítania dopadli o niečo lepšie ako zápis. 9 GB súbor ukázal vyšší výkon pri zapnutom GM na SN850X a v tejto kombinácii obsadil druhú priečku. Bez GM bol potom piaty, hoci len s 2 % odstupom. SN770 je potom siedma hneď za pôvodným SN850, čo je rozhodne úspech. Opäť ale bez GM. Po jeho zapnutí je tu zase prepad na posledné miesto medzi M.2 NVMe SSD.

Obrovský prepad výkonu pri 24–36 MB súboroch môžeme pozorovať aj pri čítaní, čo je rozhodne zaujímavé a budeme sa u výrobcu dopytovať, čo by mohlo spôsobovať takúto anomáliu. Hlavne keď zoberieme do úvahy, že predchádzajúce SN850 je o 1 GB/s rýchlejší. Pri čítaní ale ďalšie anomálie pri menších súboroch nepozorujeme a rovnako vysoké umiestnenia ako pri 9 GB súbore pozorujeme aj pri 5–10 MB a 427–1235 kB súboroch. Tu GM na SN850X naozaj funguje a disk s ním dosahuje lepšie výsledky ako bez neho. Pri SN770 je GM rovnako nefunkčný ako všade inde. Bez neho však doslova dýcha na krk SN850X (tiež bez GM), čo je príjemné prekvapenie.

Čítanie: syntetické testy

Výsledky sú z benchmarku AS SSD. Veľkosť knižnice je nastavená na 1 GB, to znamená, že sa do nameraných hodnôt ešte nepremietajú obmedzenia plynúce zo stiesneného bufferu SLC, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou väčšiny rýchlych lacnejších SSD s pamäťami TLC.




Syntetické testy čítania sú rovnako skvelé ako tie čítania a tu nemám čo vyčítať. Taktiež vidíme, že GM tu dosahuje o niečo lepšie výsledky ako bez neho a to dokonca pri oboch diskoch.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Zdražování SSD není u konce, bude pokračovat celé druhé čtvrtletí

V lednu jsme psali o tom, že SSD budou zdražovat, respektive pokračovat ve zdražování, protože nejlepší čas na koupi byl loni v létě a už na podzim se to kazilo. Bohužel se zdá, že právě začínající druhý kvartál roku nepřinese zlepšení, ale naopak pokračování tohoto negativního trendu. Podle prognózy analytické firmy TrendForce během druhého kvartálu narostou ceny až o 15 %, takže pokud čekáte na lepší ceny, asi budete čekat poměrně dlouho. Celý článok „Zdražování SSD není u konce, bude pokračovat celé druhé čtvrtletí“ »

  •  
  •  
  •  

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

  •  
  •  
  •  

GeForce RTX 4060 Ti se slotem M.2 jde na trh. Umí i PCIe 5.0 SSD

Některá GPU v současných herních grafikách nepoužívají plnou kapacitu slotu PCI Express ×16, ale jen osm linek. Týká se to karet jako Radeon RX 7600 a také GeForce RTX 4060 a 4060 Ti. Asus nedávno přišel s nápadem, jak využít linky navíc, které s takovou kartou na většině základních desek zůstávají ležet ladem, a vyrobil grafiku, která neaktivní linky zužitkovává pro připojení SSD a poskytuje další slot M.2 navíc. Celý článok „GeForce RTX 4060 Ti se slotem M.2 jde na trh. Umí i PCIe 5.0 SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

    1. Ahoj, dostal som sa dnes k review guide (síce neskôr ale predsa), kde je uvedené že Gaming mode je naozaj primárne určený pre hranie a uprednostňuje čítanie nad zápisom a v bežnom – nehernom použití môže spôsobovať nižší výkon. Čo sa týka teplôt a throttlingu, spomínané vysoké teploty boli len pri CDM a AS SSD testoch, pri manuálnom kopírovaní z/na disk sa pohybovali okolo 50-60 stupňov, čo by nemalo byť zdrojom problému. Komunikujem s výrobcom, a keď prídeme k nejakým rozumným záverom, čo stojí za nameranými anomáliami, budem sa tomu venovať v samostatnom článku.

    2. Tak poznámka k tomu doplnená už aj do záveru. Jedná sa o očakávné správanie, ktoré WD potvrdilo. Herný výkon má byť užitočný iba v hrách, mimo toto prostredie, typicky pri sekvenčných prenosoch súborov, je dosahovaný výkon naopak často horší.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *