Moderný desktop podľa HWCooling.net. Základ Mini-STX

Montáž: tesná, ale rýchla

Je to zvláštne, no stolové počítače v hrubých črtách už viac ako dvadsať rokov stagnujú. Stále sa vo väčšine prípadov stavajú na štandarde ATX v prerastených toweroch. Z racionálneho hľadiska by však takýto koncept mal byť okrajový, vytlačený SFF. Tradičný PC môže byť totiž maličký, výkonný a tichý zároveň. A pritom jeho výbava vás takisto nemusí nijako obmedzovať.

Montáž: tesná, ale rýchla

Inštalácia komponentov je pohodlnejšia než do veľkých skriniek. Všetko máte tak nejako po ruke a je tu iba minimum káblov. Dosku do skrinky vkladáte už osadenú procesorom, jeho chladičom i pamäťami. Ešte rpedtým (pretože je všetko vypočítané na milimeter) je potrebné vycvaknutím odstrániť masku, inak by ste kvôli vyčnievajúcemu konektoru D-sub museli deštruktívne vyhýbať plechy. Narozdiel od niektorých konkurenčných sriniek je tu interiér viac uzavretý a boky sú tu napevno, ale pokiaľ máte skrutkovač s magnetickým hrotom, stále môžeme hovoriť hovoriť o pohodlnej montáži.

      

Z veľkých počítačov sme zvyknutí pripájať prvky predného panelu jednotlivo, tu je všetko zlúčené do jedného konektora a buď pripojíte všetko alebo nič. Konektor je to podobný USB (akurát tento je menší). Výhodou je, že zapojenie nemusíte študovať v manuály a je samozrejme i pohodlnejšie. Kto však nechce zapájať indikačné LED, si musí kábel upraviť. Čo už až tak „user-friendly“ nie je a prichádzate tým aj o záruku. Ale vieme, že jedno ani druhé najskôr váš problém nebude. 🙂

 

Systémový ventilátor sa pripája trojpinovým konektorom, čo je trochu škoda, pretože neumožňuje reguláciu PWM. Formát je inak 50 × 10 mm a chod ventilátora je sprevádzaný slabším vrčaním.

Jedna z posledných vecí je pripojenie diskov. Pri formáte M.2 to je jednoduché, zapojíte do slotu a fungujete. Pre klasické 2,5″ disky je dôležité pred ich samotnou montážou pripojiť k doske napájanie SATA, a to cez 4-pinový konektor podobný tomu, ktorý v minulosti napájal mechaniky FDD. Potom môžete smelo osadiť disk (alebo dva disky/SSD) do celkom šikovného držiaku. Jediné, čo mu chýba, je antivibračné uchytenie. Ale vieme si predstaviť, že si iba málokto kúpi HDD.

   

Po zapojení disku máte hotovo. Už len zakrytovať a môžete používať. Celá stavba takéhoto počítača je rýchla a netrvá viac než 10 minút.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií

Sem-tam sa stretávame s názorom, že je ventilátory vhodné testovať v reálnych podmienkach, čo dokážeme jednoducho vyvrátiť. Zároveň ale rozumieme, že laik sa najlepšie stotožní s rozdielmi teplôt komponentov, ktoré vznikajú práve v dôsledku rôzneho prietoku ventilátorov. Aby ste videli korelácie takýchto testov s výsledkami z „neprirodzeného“ prostredia, na niečo sme si spomenuli. Celý článok „Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií“ »

  •  
  •  
  •  

Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD

Nástupca chladiča SSD, ktorý vo svojej cenovej relácii nemal príliš veľkú konkurenciu. Aj tak by sa dal uviesť Gecko Pro, ktorý je síce o trochu drahší, ale takisto dokonalejší (aj čo sa týka montáže). A má aj charakteristický znak, ktorým sa od iných chladičov jasne odlišuje – rebrá nemá pozdĺžne (tak, ako to je bežné), ale na šírku. Pomer ceny k chladiacemu výkonu je znovu výborný. Celý článok „Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7

Pri príležitosti uvedenia chladičov Akasa Alucia H4 a Soho H4 s prívlastkami Plus (t.j. konečne s podporou LGA 1700) sa na jednej snímke objavil aj robustný chladič s dvoma vežami. Známe sú už aj všetky jeho parametre. Po veľmi dlhom čase sa tak doposiaľ najvýkonnejší chladič Akasy – model Venom Medusa – dočká nástupcu. Materiály Akasy uvádzajú, že tento chladič je optimalizovaný na najvýkonnejšie procesory Intel Alder Lake. Celý článok „Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Upravený build s ohľadom na minimalizáciu ceny. Core i5-7400 nahradilo Pentium G4560, 240GB SSD Silicon Power A55 o zase polovicu menšie SSD Patriot Flare a Noctuu NH-L9i nakoniec nízkoprofilový chladič Akasa.

    Fotka pochádza z hardvérovérového podujatia na SOŠ elektrotechnickej v Žiline, kde sme boli spoluorganizátorom. Kompletnú reportáž z akcie nájdete v tomto odkaze magazínu PC REVUE.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *