Testy citlivosti pasívu Scythe Ninja 5 na prietok vzduchu

Ako testujeme

Originálne ventilátory majú nízke maximálne otáčky, a práve preto je obzvlášť fascinujúce sledovať, ako sa chladič správa v situácii, ku ktorej ho výrobca nepredurčil – s poriadnym prievanom na rebrách. Nielen s dvoma, ale i s jedným ventilátorom. A niektoré výsledky celkom prekvapili. Nenechajte si ujsť ani výstupy z pasívneho režimu, aj vďaka nemu si chladiče Ninja získali silné renomé.

Záver

Zoberme to rad radom po kapitolách a jednotlivých grafoch. Medzi tradičné bonusové testy patrí aj meranie zahrievania pasívu VRM. To je zároveň jediný bonusový test, kedy sú ešte osadené stock ventilátory. Pasív oba ventilátory od napájania odďaľuje výraznejšie než iné chladiče a aj presah rotorov pod rebrá je menší. Je preto celkom prirodzené, že ventilátory majú na chladenie napájania menší vplyv. Tým však nechceme naznačiť, že by bolo niečo nedostatočné, len to, že Ninja 5 dosahuje v tejto disciplíne v zanedbateľnej miere horších výsledkov než doteraz otestované chladiče.

Pri veľmi vysokom prietoku tak priamo na chladiči ako i v rámci ventilátorov v skrinke stráca Ninja na NH-D15 slabé tri stupne Celzia, čo je pre Scythe pomerne dobrá vizitka, keďže ide o výrazne lacnejší chladič. Po stlmení systémového chladenia (ventilátory na pasíve bežia na rovnakých 2000 otáčkach) sa rozdiel v neprospech Ninja 5 prehlbuje a tento konštrukčne unikátny návrh sa správa trochu inak ako ostatné chladiče. V tomto režime ako v jedinom podáva o chlp lepšie výsledky s jedným ventilátorom. Striktne usmernený prúd vzduchu spredu dozadu, kde ho ťahá druhý ventilátor, nie je za normálnych okolností z hľadiska rozptylu tepla najefektívnejší. Takéto nastavenie má zmysel (chápte tak, že už chladí lepšie s dvojicou rotorov) iba vtedy, ak zabezpečíte extrémnu cirkuláciu vzduchu aj na úrovni skrinky. To už ide samozrejme už o mimoriadne hlučné nastavenia, vylučujúce sa s bežnou prevádzkou.

S voľbou stredne intenzívneho prietoku referenčných NF-F12 iPPC je strata na pasív NH-D15 minimálna, podobne tak pri veľmi nízkych otáčkach. Je však dôležité poznamenať dve veci. Jednak tú, že twin-tower Noctuy je z tovární vybavený s o číslo väčšími ventilátormi, ktoré sú na tomto pasíve efektívnejšie a na druhej strane takisto to, že aj Ninja 5 sedia viac tie dodávané, ktoré majú oproti Noctua väčší počet lopatiek s menšou plochou pod väčším uhlom. Že si dal Scythe na optimalizácii naozaj záležať potvrdzujú aj výsledky. Všimnite si, že pri maximálnom výkone s pôvodnými ventilátormi sú teploty (72,3 °C) rovnaké ako s 2× NF-F12@15 V (72,5 °C), avšak s vetrákmi Scythe je chod podstatne tichší – o takmer 6 dBA.

Odobranie jedného ventilátora chladiaci výkon ruinuje až pri veľmi nízkej hlučnosti, čo je za normálnych okolností (tj. s dvoma ventilátormi) pre Ninja 5 najatraktívnejšie nastavenie. Teda, ak plánujete kúpu chladiča do tichého počítača s úmyslom použiť druhý ventilátor do skrinky, brzdite, neoplatí sa to. Chladiaci výkon v pasívnom režime je inak stále pôsobivý, aj keď dozaista slabší než má Ninja 4, čo si pripisujú na vrub užšie vzájomné rozstupy medzi rebrami.



Ak máte magazín HWCooling radi, podporte nás.
Iba vďaka vašej pomoci môžeme naďalej fungovať a vydávať časovo náročný obsah na pravideľnejšej báze.
Za každý jeden príspevok ďakujeme!

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU

Dlho očakávané next-gen ventilátory Noctua v 140 mm formáte nabrali aj nenabrali sklz v plánovanom vydaní. V rámci samostatného predaja sa síce posunuli z druhého do tretieho štvrťroka 2024, ale spolu s chladičom, ktorý na vrchole ponuky vymení model NH-D15, by mali vyjsť už čoskoro. Okrem toho sa trochu odtajnilo aj to, ktorý zo „starších“ projektov má tesne pred dokončením. Celý článok „Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Nejako som z tohto nezmúdrel, možno preto, že Fera 3 pri vysokom prietoku vychádza veľmi dobre a kazí dojem všetkým ostatným. 🙂 Ale už mi je jasné prečo na Ninju 5 nasadili také nízkootáčkové ventilátory. Pod 1000 rpm proste vychádza najlepšie. tak či tak sa neviem zbaviť dojmu, že tomu pasívu čosi chýba. Teoreticky Ninji 5 mal tento test sedieť… hlboký pasív, dva 120 mm fany, čo je medzi chladičmi takého objemu dnes skôr výnimka…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *