Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (5. díl)

Fotogalerie

Tak je tu konečně pátý a poslední článek seriálu o vodním chlazení. Už zbývá jen naplnit sestavený okruh vhodnou chladicí kapalinou a také otestovat jeho těsnost. Poté si povíme něco málo o tom, jak se o okruh starat a jak jej udržovat v co nejlepší kondici. Nakonec provedeme zátěžové testy, abychom změřili rozdíly mezi konvenčním vzduchovým chlazením a naším sestaveným okruhem od EK Water Blocks.

Fotogalerie


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Re-test EKWB EK-M.2: Priekopník medzi chladičmi SSD po rokoch

Možno si spomeniete na naše staré testy chladičov SSD, ktoré víťazne uzatváral model EKWB EK-M.2. Ten bol pred piatimi rokmi popri rôznych nedotiahnutých riešeniach taký malý zázrak. Vzhľadom na to, že jeho výroba stále prebieha je zaujímavé sledovať, ako kedysi špičkový chladič SSD stojí v porovnaní so súčasnou konkurenciou. Preto sme ho oprášili (samozrejme nový kus s čerstvými vložkami) a poslali do boja. Celý článok „Re-test EKWB EK-M.2: Priekopník medzi chladičmi SSD po rokoch“ »

  •  
  •  
  •  

V predaji je šesť nových 120/140 mm ventilátorov EK-Loop FPT

Vardarom EKWB odzvonilo, ich výroba je už ukončená, ale je tu náhrada v podobe ventilátorov z novej série FPT. Tie sú určené primárne na to, čomu sa táto firma venuje najviac – na okruh „skladačkového“ vodníka. Popri vysokom prietoku špecifikácie sľubujú aj vysoký statický tlak, ktorý je na prekážkach, akými sú radiátory, kľúčový na dosahovanie čo najvyššej efektivity chladenia. Celý článok „V predaji je šesť nových 120/140 mm ventilátorov EK-Loop FPT“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. Super zakončenie seriálu, mám len jednu otázku. Akú maximálnu teplotu vody považujete za hraničnú? Nakoľko pumpe by dlhodobejšie teplota vody okolo 65-70°C nemusela vyhovovať. Vďaka za odpoveď.

    PS: Chválim upozornenie na vypúšťací ventil, naozaj dokáže ušetriť kopu času a starostí. Build veľmi pekný, za mňa by som ale asi aj RGB ventilátory dal do farby akú má pumpa a vodný blok GK (ale to je vec vkusu a požiadaviek)

    1. Teplota kapaliny by neměla dlouhodobě přesáhnout 60°C kvůli pumpě. Ale to skutečně málokdy dosahuje. Když má GPU Tmax 62°C, tak teplota kapaliny bude nižší. Tmax CPU není vypovídající, je tam čip > pájka > IHS > pasta > blok, tedy hodně přechodů prostředí. U GPU je to pouze čip > pasta > blok a proto jsou teploty nižší. Ale na direct-die chlazení CPU nemám ten správný bracket a navíc nechci delidovat svůj 9700K, který je stále v záruce.

      P.S.: Já mám třeba PC bez TG bočnice, takže mě RGB netankuje. Povedlo se mi mimochodem nacpat do kompaktní bedny Fractal Define C okruh s dvěma radiátory (240 SE a 360 SE), RTX 2080 Ti s blokem, 9700K s blokem a SPC pumpu s krátkou nádržkou, která je 1 cm pod blokem karty. Je to prostě celkem hra milimetrů, na 360 SE radiátoru jsem musel zkrátit šroubky o 10 mm a použít Noctua NF-A12x15 slim ventilátory. Dozadu se mi taky nevešel jiný než A12x15 slim ventilátor. Na horním radiátoru mám dva NF-A12x25, které se lehce dotýkají RAMek. Ale je to celkově pecka – relativně malá a nenápadná černá bedna a uvnitř je herní bestie s velkým okruhem 🙂

      1. Tak to by som rad videl foto ak niekde sú 😀

        PS: Na tie teploty som sa len pýtal zo zvedavosti, mne tak teplota vody vybehne na max 51°C (R7 1700,Vega56 s 1×120 + 1×280 radiator)

        1. Mám v plánu to nafotit. Mám tam jeden spoj, který chci předělat, tak to během toho pak rovnou i nafotím. Dokonce mě napadlo sepsat o tom krátký článek zde, ale nevím, zda bych byl schopen vytvořit dostatek kvalitního materiálu, aby to za něco stálo jako samostatný článek…

          Tmax 51°C kapaliny v zátěži je naprosto v pohodě a neřešil bych to.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *