Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (5. díl)

Srovnávací testy, závěr a shrnutí

Tak je tu konečně pátý a poslední článek seriálu o vodním chlazení. Už zbývá jen naplnit sestavený okruh vhodnou chladicí kapalinou a také otestovat jeho těsnost. Poté si povíme něco málo o tom, jak se o okruh starat a jak jej udržovat v co nejlepší kondici. Nakonec provedeme zátěžové testy, abychom změřili rozdíly mezi konvenčním vzduchovým chlazením a naším sestaveným okruhem od EK Water Blocks.

Srovnávací testy teplot a hlučnosti

Testy účinnosti chlazení a hlučnosti jsem provedl na základní desce ASRock X99 Taichi, osazenou procesorem Intel Core i7-5820K, přetaktovaným na frekvenci 4500 MHz při napětí 1.350 V. Jako referenční chladič jsem zvolil Dark Rock 4 od firmy Be Quiet! Jedná se o kvalitní a tichý chladič, aby to náš okruh neměl příliš snadné. U grafické karty je situace jednodušší, srovnal jsem tovární chladič karty Asus Dual proti osazenému vodnímu bloku. Napájení systému obstaral zdroj Seasonic Prime 750 W (80+ Platinum). Použité zátěžové testy byly Aida64 Extreme Stress Test pro procesor a Furmark Stress Test pro grafickou kartu.

Testoval jsem nejprve každou komponentu zvlášť a poté provedl sdružený zátěžový test. Všechny testy trvaly nejméně hodinu, aby se dosáhlo rovnovážného stavu. Mezi každým testem byla třicetiminutová pauza, aby teploty klesly zpět k základním hodnotám. Teplota okolí se pohybovalaokolo 20-21°C a hladina okolního hluku byla 33 dBA. Hladinu hluku jsem měřil pomocí kalibrovaného přístroje Voltcraft SL-100 ze vzdálenosti 50 cm od testované komponenty. Teploty jsem zaznamenal pomocí HWiNFO64. V tabulce jsou uvedeny maximální naměřené hodnoty.Největší pokles teplot i hlučnosti je nepřekvapivě u grafické karty. Pokud se divíte, že ve sdruženém testu dopadla grafická karta lépe, než v odděleném, vysvětlení je jednoduché. Pumpa i ventilátory jsou řízeny teplotou CPU, takže při odděleném GPU stress testu běžely na nižší otáčky. Při sdruženém testu však vyšší teplota procesoru vedla k vyšším otáčkám pumpy a ventilátorů. To logicky vedlo k vyšší účinnosti chlazení v okruhu, tedy i k dalšímu poklesu teplot u grafické karty. Naměřené hladiny hluku nepotřebují žádný komentář, největší rozdíl je opět u grafické karty. To vše jen potvrzuje, co jsem uvedl v prvním článku. Tedy, že největší rozdíly v účinnosti chlazení i v poklesu hlučnosti jsou obvykle vidět u vodního chlazení grafické karty.

Závěr a shrnutí

Tak a máme hotovo. Seriál nakonec zabral daleko více času, práce a textu, než jsem původně očekával. Takže vám děkuji za trpělivost a omlouvám se, že některé díly měly větší časové rozestupy. Především však doufám, že jste se něco naučili a že jsem několik z vás přesvědčil, aby jste si postavili svůj vlastní chladící okruh. V dnešní době to skutečně není nic složitého. Závěrem bych opět rád poděkoval firmě EK Water Blocks za poskytnutí velké části potřebných dílů. A vám čtenářům děkuji za pozornost. Nízkým teplotám a tichému chlazení zdar!

Za poskytnutí hardwaru děkuji firmě EKWB!
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nový blok EK Momentum2 pokryje 2/3 plochy základnej dosky

EKWB vydalo pozoruhodný blok pre tých, čo majú radi malé, ale výkonné a tiché počítače. Momentum² je určený pre ROG Strix X570-I Gaming, teda pre dosku Asusu vo formáte Mini-ITX. Jedná sa o monolitický návrh, ktorý sa má vyznačovať nízkou reštriktivitou (tým je vhodný aj pre pomalšie čerpadlá), ale hlavne širokým záberom – okrem CPU má dosah tak na VRM ako i čipset AMD X570. Celý článok „Nový blok EK Momentum2 pokryje 2/3 plochy základnej dosky“ »

 •  
 •  
 •  

Vyzpovídali jsme EKWB – pohled do zákulisí vodního chlazení

Před několika týdny představila firma EK Water Blocks žhavé novinky ze světa vodního chlazení a zdárně pokračuje v „Quantifikaci“ svého portfolia. Náš redakční tým dal mezitím dohromady soubor otázek, kterými jsme se pokusili nahlédnout pod pokličku této společnosti a zjistit nějaké zajímavé zákulisní informace. Následující text je tedy koncipován jako interview mezi redakcí HWCooling.net a týmem z EK Water Blocks. Celý článok „Vyzpovídali jsme EKWB – pohled do zákulisí vodního chlazení“ »

 •  
 •  
 •  

Je tu druhá generácia bloku EK s peltierom. Chladiaci výkon +50 W

Možno si spomeniete na EK-QuantumX Delta TEC so vstavaným termoelektrickým článkom. EKWB ho vylepšilo a má jeho variant s prívlastkom „Evo“. Kľúčové preň je navýšenie chladiaceho výkonu, ktoré má byť dosiahnuté aj vplyvom lepšieho kontaktu samotného článku so základňou bloku. Podpora je ale stále obmedzená len pre mainstreamovú platformu procesorov Intel LGA 1200. Celý článok „Je tu druhá generácia bloku EK s peltierom. Chladiaci výkon +50 W“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. Super zakončenie seriálu, mám len jednu otázku. Akú maximálnu teplotu vody považujete za hraničnú? Nakoľko pumpe by dlhodobejšie teplota vody okolo 65-70°C nemusela vyhovovať. Vďaka za odpoveď.

  PS: Chválim upozornenie na vypúšťací ventil, naozaj dokáže ušetriť kopu času a starostí. Build veľmi pekný, za mňa by som ale asi aj RGB ventilátory dal do farby akú má pumpa a vodný blok GK (ale to je vec vkusu a požiadaviek)

  1. Teplota kapaliny by neměla dlouhodobě přesáhnout 60°C kvůli pumpě. Ale to skutečně málokdy dosahuje. Když má GPU Tmax 62°C, tak teplota kapaliny bude nižší. Tmax CPU není vypovídající, je tam čip > pájka > IHS > pasta > blok, tedy hodně přechodů prostředí. U GPU je to pouze čip > pasta > blok a proto jsou teploty nižší. Ale na direct-die chlazení CPU nemám ten správný bracket a navíc nechci delidovat svůj 9700K, který je stále v záruce.

   P.S.: Já mám třeba PC bez TG bočnice, takže mě RGB netankuje. Povedlo se mi mimochodem nacpat do kompaktní bedny Fractal Define C okruh s dvěma radiátory (240 SE a 360 SE), RTX 2080 Ti s blokem, 9700K s blokem a SPC pumpu s krátkou nádržkou, která je 1 cm pod blokem karty. Je to prostě celkem hra milimetrů, na 360 SE radiátoru jsem musel zkrátit šroubky o 10 mm a použít Noctua NF-A12x15 slim ventilátory. Dozadu se mi taky nevešel jiný než A12x15 slim ventilátor. Na horním radiátoru mám dva NF-A12x25, které se lehce dotýkají RAMek. Ale je to celkově pecka – relativně malá a nenápadná černá bedna a uvnitř je herní bestie s velkým okruhem 🙂

   1. Tak to by som rad videl foto ak niekde sú 😀

    PS: Na tie teploty som sa len pýtal zo zvedavosti, mne tak teplota vody vybehne na max 51°C (R7 1700,Vega56 s 1×120 + 1×280 radiator)

    1. Mám v plánu to nafotit. Mám tam jeden spoj, který chci předělat, tak to během toho pak rovnou i nafotím. Dokonce mě napadlo sepsat o tom krátký článek zde, ale nevím, zda bych byl schopen vytvořit dostatek kvalitního materiálu, aby to za něco stálo jako samostatný článek…

     Tmax 51°C kapaliny v zátěži je naprosto v pohodě a neřešil bych to.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *