Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (5. díl)

Vypouštění okruhu a jeho údržba

Tak je tu konečně pátý a poslední článek seriálu o vodním chlazení. Už zbývá jen naplnit sestavený okruh vhodnou chladicí kapalinou a také otestovat jeho těsnost. Poté si povíme něco málo o tom, jak se o okruh starat a jak jej udržovat v co nejlepší kondici. Nakonec provedeme zátěžové testy, abychom změřili rozdíly mezi konvenčním vzduchovým chlazením a naším sestaveným okruhem od EK Water Blocks.

Vypouštění okruhu a jeho údržba

Okruh je však také potřeba čas od času vyčistit. To je asi největší protivnost, co se týče vodního chlazení. EK Water Blocks doporučuje výměnu chladící kapaliny jednou ročně a s výměnou kapaliny provést i výměnu hadic nebo trubic v okruhu. Během údržby není také na škodu zkontrolovat vnitřek chladících bloků, zda neobsahují nějaký sediment nebo jiné nečistoty, které by snižovaly jejich účinnost. Jako první krok je však samozřejmě nutné okruh nejprve vypustit. Zde přichází na řadu opakovaně zmiňovaný ventil. S jeho přítomností v nejnižším bodě okruhu je totiž vypuštění kapaliny z okruhu daleko snazší.

Vzhledem k tomu, že budeme pracovat s otevřeným okruhem, tak osobně doporučuji vyndat z PC napájecí zdroj a další komponenty, které jdou jednoduše odinstalovat. Ventil zatím neotvírejte, ale pouze na jeho konec zašroubujte trn z fitinky. Přes něj pak převlékněte krátký kousek hadice. Dalším krokem je pak odšroubování zátky v horním krytu nádržky, aby mohl do okruhu volně proudit vzduch a tím urychlilo se jeho vyprazdňování.

Nyní už zbývá pouze otočit ventilem do otevřené pozice a vypustit kapalinu z nádržky. Tím se dostane ven kapalina z nádržky i z přilehlých hadic (nebo trubic), které jsou do nádržky zapojené.

V chladících blocích a v radiátorech je však obvykle stále dost tekutiny, aby to nadělalo pěkný nepořádek, pokud byste je nyní otevřeli. Jedním ze způsobů je opět naklánět PC ze strany na stranu tak, aby se kapalina postupně dostala do nádržky, odkud jí můžete vypustit přes ventil. Jen pozor, abyste předtím nezapomněli zavřít nádržku zátkou v její horní části. Tímto způsobem jde postupně vypustit většinu kapaliny z okruhu. Chce to ale čas a trpělivost. Nějaká kapalina navíc vždy v okruhu zůstane, ať budete dělat co chcete. Proto je následně potřeba okruh opatrně rozebrat na jednotlivé díly a vypustit zbytky kapaliny z chladících bloků a radiátoru. Největší problém je obvykle s radiátorem. Ten je potřeba vymontovat ze skříně a propláchnout destilovanou vodou, aby se vypláchly zbytky staré kapaliny.

Při čištění součástek chladícího okruhu je potřeba věnovat velkou pozornost, čím součástky čistit, a také respektovat materiál, z jakého jsou vyrobeny. Nejcitlivějším materiálem je akrylát (plexi). I malé množství alkoholu nebo chemikálií jej nenávratně poničí. Na jeho čistění tedy používejte pouze teplou vodu s kapkou saponátu a měkký hadřík. Po očištění jej opláchněte destilovanou vodou.

Polyoxymetylén (acetal) je výrazně odolnější materiál, ale ani zde nedoporučuji používat chemikálie. Teplá voda s kapkou saponátu obvykle stačí. Po očištění jej také opláchněte destilovanou vodou.

Niklované části jsou také relativně citlivé a použití chemikálií nebo nedej bože abraziv může poničit jejich povrch. Platí opět stejný způsob, jaký je popsaný u acetalu a akrylátu. Pro čištění kanálků v blocích je možné použít měkký zubní kartáček. Pokud máte v okruhu měděné části bez niklu, tak je možné použít například i vinný ocet nebo šťávu z citronů (mírně kyselé látky). Po jejich použití však tyto části skutečně důkladně omyjte destilovanou vodou, zabalte do papírové utěrky a nechte dobře oschnout.

Údržba okruhu je prostě pracná a vyžaduje trpělivost. Je to asi největší zápor vlastnictví chladícího okruhu. Nenechte se tím zbytečně odradit, ale počítejte s tím, že pokud se rozhodnete postavit si chladící okruh, tak bude potřeba vzít si nejméně jednou ročně volné odpoledne na jeho údržbu.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nový blok EK Momentum2 pokryje 2/3 plochy základnej dosky

EKWB vydalo pozoruhodný blok pre tých, čo majú radi malé, ale výkonné a tiché počítače. Momentum² je určený pre ROG Strix X570-I Gaming, teda pre dosku Asusu vo formáte Mini-ITX. Jedná sa o monolitický návrh, ktorý sa má vyznačovať nízkou reštriktivitou (tým je vhodný aj pre pomalšie čerpadlá), ale hlavne širokým záberom – okrem CPU má dosah tak na VRM ako i čipset AMD X570. Celý článok „Nový blok EK Momentum2 pokryje 2/3 plochy základnej dosky“ »

 •  
 •  
 •  

Vyzpovídali jsme EKWB – pohled do zákulisí vodního chlazení

Před několika týdny představila firma EK Water Blocks žhavé novinky ze světa vodního chlazení a zdárně pokračuje v „Quantifikaci“ svého portfolia. Náš redakční tým dal mezitím dohromady soubor otázek, kterými jsme se pokusili nahlédnout pod pokličku této společnosti a zjistit nějaké zajímavé zákulisní informace. Následující text je tedy koncipován jako interview mezi redakcí HWCooling.net a týmem z EK Water Blocks. Celý článok „Vyzpovídali jsme EKWB – pohled do zákulisí vodního chlazení“ »

 •  
 •  
 •  

Je tu druhá generácia bloku EK s peltierom. Chladiaci výkon +50 W

Možno si spomeniete na EK-QuantumX Delta TEC so vstavaným termoelektrickým článkom. EKWB ho vylepšilo a má jeho variant s prívlastkom „Evo“. Kľúčové preň je navýšenie chladiaceho výkonu, ktoré má byť dosiahnuté aj vplyvom lepšieho kontaktu samotného článku so základňou bloku. Podpora je ale stále obmedzená len pre mainstreamovú platformu procesorov Intel LGA 1200. Celý článok „Je tu druhá generácia bloku EK s peltierom. Chladiaci výkon +50 W“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. Super zakončenie seriálu, mám len jednu otázku. Akú maximálnu teplotu vody považujete za hraničnú? Nakoľko pumpe by dlhodobejšie teplota vody okolo 65-70°C nemusela vyhovovať. Vďaka za odpoveď.

  PS: Chválim upozornenie na vypúšťací ventil, naozaj dokáže ušetriť kopu času a starostí. Build veľmi pekný, za mňa by som ale asi aj RGB ventilátory dal do farby akú má pumpa a vodný blok GK (ale to je vec vkusu a požiadaviek)

  1. Teplota kapaliny by neměla dlouhodobě přesáhnout 60°C kvůli pumpě. Ale to skutečně málokdy dosahuje. Když má GPU Tmax 62°C, tak teplota kapaliny bude nižší. Tmax CPU není vypovídající, je tam čip > pájka > IHS > pasta > blok, tedy hodně přechodů prostředí. U GPU je to pouze čip > pasta > blok a proto jsou teploty nižší. Ale na direct-die chlazení CPU nemám ten správný bracket a navíc nechci delidovat svůj 9700K, který je stále v záruce.

   P.S.: Já mám třeba PC bez TG bočnice, takže mě RGB netankuje. Povedlo se mi mimochodem nacpat do kompaktní bedny Fractal Define C okruh s dvěma radiátory (240 SE a 360 SE), RTX 2080 Ti s blokem, 9700K s blokem a SPC pumpu s krátkou nádržkou, která je 1 cm pod blokem karty. Je to prostě celkem hra milimetrů, na 360 SE radiátoru jsem musel zkrátit šroubky o 10 mm a použít Noctua NF-A12x15 slim ventilátory. Dozadu se mi taky nevešel jiný než A12x15 slim ventilátor. Na horním radiátoru mám dva NF-A12x25, které se lehce dotýkají RAMek. Ale je to celkově pecka – relativně malá a nenápadná černá bedna a uvnitř je herní bestie s velkým okruhem 🙂

   1. Tak to by som rad videl foto ak niekde sú 😀

    PS: Na tie teploty som sa len pýtal zo zvedavosti, mne tak teplota vody vybehne na max 51°C (R7 1700,Vega56 s 1×120 + 1×280 radiator)

    1. Mám v plánu to nafotit. Mám tam jeden spoj, který chci předělat, tak to během toho pak rovnou i nafotím. Dokonce mě napadlo sepsat o tom krátký článek zde, ale nevím, zda bych byl schopen vytvořit dostatek kvalitního materiálu, aby to za něco stálo jako samostatný článek…

     Tmax 51°C kapaliny v zátěži je naprosto v pohodě a neřešil bych to.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *