Výsledky RX 6700 XT so SAM. Ako budeme testovať GeForce?

Záver

Po základnom teste Sapphire RX 6700 XT Nitro+ vás teraz čaká druhá časť skladačky, merania s aktívnym Smart Access Memory. Bezprostredne po uvedení karty by sme písali o výkone, ktorý sa doťahuje na RTX 3070. Medzičasom však Resizable BAR začali podporovať všetky GeForce RTX 30 a situácia sa trochu mení. ReBAR tak už nemôžeme na grafikách Nvidie ignorovať, ale zase ho netreba brať ani príliš vážne.

Záver

Tak, máme za sebou stovky porovnávajúcich testov, ktoré vytvárajú jasný obraz o tom, kam RX 6700 Nitro+ posúva aktívny Resizable BAR. Zo vzorky 18 aktuálnych hier v rozlíšeniach FHD a QHD získate k dobru v priemere 9 % fps. Výrazné zlepšenie výkonu sme zaznamenali v CS:GO – vo FullHD až 30 %. V UHD (4K) to už bolo „iba“ 20 % a pre toto rozlíšenie máme aj pozoruhodný prienik so spotrebou, ktorá sa zvýšila o 18,7 W, čo predstavuje 9-percentný nárast. To znamená, že s Resizable BAR je tu dosahovaná jasne vyššia efektivita (výkon na jednotku wattu). Podobne, aj keď nie až tak výrazne, je to i náročnejších hrách F1 2020 a Shadow of The Tomb Raider.

V rámci modernejších trojáčkových moderných hier je najvýraznejší nárast výkonu vo Forza Horizon 4 (21–31%), Borderlands 3 (7–14%) či Assassin’s Creed: Valhalla (9–14%), kde vždy platí, že vyššie percento prináleží najnižšiemu testovanému rozlíšeniu FHD. Na tomto mieste sa chceme našim čitateľom ospravedlniť za jednu dezinformáciu z predošlého testu RX 6700 XT. Teraz už je všetko opravené, ale v jeho závere stálo, že práve v AC:V RX 6700 XT z nejasných dôvodov výrazne prevyšuje všetko ostatné, i výkonnejšie karty. Nakoniec boli tieto výsledky nesprávne, zapríčinené zlyhaním ľudského faktora a slabou kontrolou trochu rozhodených grafických nastavení po aktualizácii hry. Za túto nezrovnalosť sa teda ešte raz ospravedlňujeme. Výkon RX 6700 XT v Assassin’s Creed: Valhalla  je 8 (FHD) až 17 % (UHD) pod RX 6800.

Plusové fps sme namerali aj v Battlefield V, ale viac než tie bez ray tracingu (kde je v cieľovom rozlíšení snímková frekvencia tak či onak v trojciferná), sú zaujímavé výsledky s ním (DXR, Ultra). Pri hodnotách okolo 50 fps je už reč o viac a menej komfortnom hraní byť môže. Každopádne stále sme  tu na výkone inak triedu pomalšej RTX 3060.

Z pohľadu optimálneho rozlíšenia QHD (2560 × 1440 px) pre RX 6700 XT je nejaké zrýchlenie aj v hrách Cyberpunk 2077 (5 %), Mafia: DE (4 %), Red Dead Redemption 2 (7 % pod Vulkanom, respektíve 5 % pod Dx12), SOTTR (6 %) či Total War Saga: Troy (6 %).

Dôležité je poukázať ale i na všetky tie drobné zhoršenia aplikačného výkonu. Rozdiely sú obvykle iba zanedbateľné a takmer vždy sú to mínusové časy, málokde natrafíte na test, kde by to bolo naopak. So zapnutým Resizable BAR sme však namerali výrazne horšie výsledky v jednej z čiastkových úloh CompuBenchu, TV-L1 Optical Flow (-60 %) a -6 % FLOPS pre výkon Double-Precision hlási aj AIDA64. Keď už ReBAR nemá aplikačný výkon zvyšovať, tak bude zaujímavé sledovať, kedy (a či vôbec) ho prestane znižovať. Je možné i to, že sa rozdiely uznajú za natoľko nízke alebo ojedinelé, že sa nimi vývojári skrátka nebudú trápiť, uvidíme, nespustíme z toho zrak.

Testovacie hry máme z Jamy levovej


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Megatest Sapphire RX 6900 XT Toxic LE: špička AMD „na vodě“

Radeon RX 6900 XT Toxic LE ve společnosti jiných grafik jen tak nepřehlédnete. 360-milimetrový vodník pro chlazení GPU je raritní záležitost, která rozhodně upoutá pozornost. Přesto jde o poměrně kontroverzní kus hardwaru. Existuje několik důvodů, proč se o tuto – v dobrém slova smyslu – šílenost ucházet. Ale je třeba vědět i o jistých nedostatcích, které má. V této cenové kategorii musíme být nároční a přísní. Celý článok „Megatest Sapphire RX 6900 XT Toxic LE: špička AMD „na vodě““ »

 •  
 •  
 •  
 •  

PowerColor vydal dve RX 6900 XT a odporúča zdroj s 900 W

Grafické karty z „diabolskej“ série PowerColoru (Devil) sa rozrastajú o nové modely RX 6900 XT. Tie majú prívlastok Ultimate a frekvencie GPU šponujú cez 2400 MHz. S týmito parametrami sú jasne v čele najrýchlejších kariet AMD s grafickým jadrom Navi 21 XTX. Red Devil Ultimate je ešte s tradičným chladičom, Liquid Devil Ultimate je zase grafika určená na zapojenie do vodného okruhu. Celý článok „PowerColor vydal dve RX 6900 XT a odporúča zdroj s 900 W“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nvidia ukázala plány. Nová architektura GPU v 2022, další 2024

Plány na několik let dopředu tento týden ukázala Nvidia na konferenci GTC 2021. Firma tyto akce věnuje hlavně serverovým a výpočetním produktům a umělé inteligenci, ale při této příležitosti představila i roadmapu. A ta je pro nás zajímavá i z hlediska hráčských grafických karet, protože ukazuje, na kdy se plánuje příchod nových architektur GPU, s nimiž bývají spojené velké skoky vpřed ve výkonu a nové funkce. Celý článok „Nvidia ukázala plány. Nová architektura GPU v 2022, další 2024“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *