Výsledky RX 6700 XT so SAM. Ako budeme testovať GeForce?

Záver

Po základnom teste Sapphire RX 6700 XT Nitro+ vás teraz čaká druhá časť skladačky, merania s aktívnym Smart Access Memory. Bezprostredne po uvedení karty by sme písali o výkone, ktorý sa doťahuje na RTX 3070. Medzičasom však Resizable BAR začali podporovať všetky GeForce RTX 30 a situácia sa trochu mení. ReBAR tak už nemôžeme na grafikách Nvidie ignorovať, ale zase ho netreba brať ani príliš vážne.

Záver

Tak, máme za sebou stovky porovnávajúcich testov, ktoré vytvárajú jasný obraz o tom, kam RX 6700 Nitro+ posúva aktívny Resizable BAR. Zo vzorky 18 aktuálnych hier v rozlíšeniach FHD a QHD získate k dobru v priemere 9 % fps. Výrazné zlepšenie výkonu sme zaznamenali v CS:GO – vo FullHD až 30 %. V UHD (4K) to už bolo „iba“ 20 % a pre toto rozlíšenie máme aj pozoruhodný prienik so spotrebou, ktorá sa zvýšila o 18,7 W, čo predstavuje 9-percentný nárast. To znamená, že s Resizable BAR je tu dosahovaná jasne vyššia efektivita (výkon na jednotku wattu). Podobne, aj keď nie až tak výrazne, je to i náročnejších hrách F1 2020 a Shadow of The Tomb Raider.

V rámci modernejších trojáčkových moderných hier je najvýraznejší nárast výkonu vo Forza Horizon 4 (21–31%), Borderlands 3 (7–14%) či Assassin’s Creed: Valhalla (9–14%), kde vždy platí, že vyššie percento prináleží najnižšiemu testovanému rozlíšeniu FHD. Na tomto mieste sa chceme našim čitateľom ospravedlniť za jednu dezinformáciu z predošlého testu RX 6700 XT. Teraz už je všetko opravené, ale v jeho závere stálo, že práve v AC:V RX 6700 XT z nejasných dôvodov výrazne prevyšuje všetko ostatné, i výkonnejšie karty. Nakoniec boli tieto výsledky nesprávne, zapríčinené zlyhaním ľudského faktora a slabou kontrolou trochu rozhodených grafických nastavení po aktualizácii hry. Za túto nezrovnalosť sa teda ešte raz ospravedlňujeme. Výkon RX 6700 XT v Assassin’s Creed: Valhalla  je 8 (FHD) až 17 % (UHD) pod RX 6800.

Plusové fps sme namerali aj v Battlefield V, ale viac než tie bez ray tracingu (kde je v cieľovom rozlíšení snímková frekvencia tak či onak v trojciferná), sú zaujímavé výsledky s ním (DXR, Ultra). Pri hodnotách okolo 50 fps je už reč o viac a menej komfortnom hraní byť môže. Každopádne stále sme  tu na výkone inak triedu pomalšej RTX 3060.

Z pohľadu optimálneho rozlíšenia QHD (2560 × 1440 px) pre RX 6700 XT je nejaké zrýchlenie aj v hrách Cyberpunk 2077 (5 %), Mafia: DE (4 %), Red Dead Redemption 2 (7 % pod Vulkanom, respektíve 5 % pod Dx12), SOTTR (6 %) či Total War Saga: Troy (6 %).

Dôležité je poukázať ale i na všetky tie drobné zhoršenia aplikačného výkonu. Rozdiely sú obvykle iba zanedbateľné a takmer vždy sú to mínusové časy, málokde natrafíte na test, kde by to bolo naopak. So zapnutým Resizable BAR sme však namerali výrazne horšie výsledky v jednej z čiastkových úloh CompuBenchu, TV-L1 Optical Flow (-60 %) a -6 % FLOPS pre výkon Double-Precision hlási aj AIDA64. Keď už ReBAR nemá aplikačný výkon zvyšovať, tak bude zaujímavé sledovať, kedy (a či vôbec) ho prestane znižovať. Je možné i to, že sa rozdiely uznajú za natoľko nízke alebo ojedinelé, že sa nimi vývojári skrátka nebudú trápiť, uvidíme, nespustíme z toho zrak.

Testovacie hry máme z Jamy levovej


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *