24GB a 48GB paměti DDR5 nejdou na Ryzenech, čeká se na opravu

Nové paměti s větší nebinární kapacitou zatím fungují jen na platformě Intel

Bývaly doby, kdy u procesorů Intel nešlo rozběhnout novější moduly s vyšší kapacitou (stávalo se to s DDR2 a DDR3), zatímco u AMD fungovaly. Trošku to svádí k předsudku, že když teď na trh přicházejí paměťové moduly DDR5 s neobvyklou „nebinární“ kapacitou 24 GB a 48 GB, mohly by na platformě AMD fungovat automaticky. Není to ale pravda, zdá se, že zatím jedou jen s procesory Intel a Ryzeny 7000 je budou umět až po budoucí aktualizaci.

Během vydání těchto modulů se objevily zprávy od některých výrobců desek, v níž avizovali přidání podpory pro tyto moduly nebo již existující podporu v současných verzích BIOSů pro desky s čipovými sadami Intel 600 a 700 pro procesory Core 12. a 13. generace. Nikde ale nebyla zmiňována podpora na platformě AMD. Ukazuje se, že byl důvod. Na ní tyto moduly zatím nefungují.

Více: Corsair začal prodávat 24GB a 48GB moduly DDR5. V desktopu s nimi můžete mít 192 GB RAM

Nejde asi o to, že by se dostaly přes doteď maximální podporovanou kapacitu 128 GB na mainstreamových deskách se čtyřmi sloty, ale asi o samotné 24Gb čipy DRAM. Na Twitteru se objevila zpráva od nadšence a leakera MEGAsizeGPU, který vyzkoušel 48GB sadu Corsair Vengeance, tedy pár 24GB modulů, a i tato celková kapacita nefungovala.

Uvádí, že jeho deska Asus ROG Strix B650E-E Gaming Wi-Fi moduly rozpoznává a po vstupu do UEFI ukazuje správnou kapacitu (a také to, že se do UEFI dá dostat a funguje zobrazení na monitoru, ukazuje základní funkčnost). Systém se tedy s nimi umí do nějaké míry spustit. Ale po jejich instalaci nenaběhl systém Windows, selže během zavádění. To obvykle bývá znak softwarové havárie, ale zde to asi bude nějaká interakce s procesorem a firmwarem.

Pravděpodobně by nemělo jít o nějakou fatální nekompatibilitu a podporu těchto modulů výrobci desek či přímo AMD ještě zprovozní. Je ovšem škoda a chyba, že nebyla připravená před vydáním, o kterém se muselo vědět dopředu (tyto čipy a moduly byly poprvé avizované již před lety).

48GB a 24GB moduly mají fungovat s příští aktualizací AGESA

Podle dalšího Twitterového zdroje Chi11eddoga by snad podpora těchto paměťových modulů měla být připravována v další verzi kódu AGESA od AMD, s nímž by poté měly vyjít nové BIOSy od výrobců desek – mělo by podle Chi11eddoga jít o verzi 1.0.0.7 pro platformu AM5. Nemáme ale ještě informace o tom, kdy se dají aktualizace UEFI desek založené na AGESA 1.0.0.7 čekat. Alespoň to ale vypadá, že na řešení se pracuje, byť bude k dispozici pozdě.

Zdroje: Chi11eddog, MEGAsizeGPU, Tom’s Hardware (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Radeony RX 8000 mají prý zcela nové akcelerátory ray tracingu

Grafiky Radeon mají obvykle lepší výkon při stejné ceně než grafiky GeForce, ale jako jeden z důvodů, proč preferovat Nvidii, se často cituje lepší výkon při použití raytracingových efektů, s nimiž na aktuálních grafikách GeForce klesne výkon méně než u AMD. Mohlo by se to ale změnit. Zdá se, že právě akcelerace ray tracingu projde v nových grafikách AMD s architekturou RDNA 4, generaci Radeon RX 8000, největšími změnami. Celý článok „Radeony RX 8000 mají prý zcela nové akcelerátory ray tracingu“ »

  •  
  •  
  •  

MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce

Vypadá to, že se opět zmenší výběr grafických karet AMD Radeon. Ty výrobci obvykle nabízejí v menším počtu variant proti grafikám Nvidia GeForce, ale je i o dost více výrobců, od nichž se dá koupit grafika Nvidie, proti těm, kteří vyrábějí Radeony. Mezi těmi teď ubude společnost MSI, která podobně jako Asus nebo Gigabyte dlouho vyráběla grafiky obou značek, ale nyní se přeorientovává čistě na Nvidii. A prakticky s okamžitou platností. Celý článok „MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce“ »

  •  
  •  
  •  

Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2

Letos Microsoft naplnil mlhavá varování provázející od vydání kompatibilitu Windows 11 se staršími počítači, jejichž procesory nejsou oficiálně podporované, a začal používat instrukci POPCNT, čímž systém přestává fungovat na řadě procesorů. To však nebylo všechno a požadavky se mohou dále zvyšovat. Teď totiž Windows 11 začínají vyžadovat další instrukční rozšíření, které odstaví další skupiny procesorů, mezi nimi i Phenomy a první APU. Celý článok „Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *