AMD konečně vydalo Threadripper Pro 5000 s architekturou Zen 3

Zen 3 přichází do nejvýkonnějšího segmentu procesorů. Král všech mnohojádrových CPU?

Je to přes rok a čtvrt, co AMD vydalo procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3. Intel mezitím stihl přijít s vlastní novou generací Alder Lake, která je zase přebila v jednovláknovém a herním výkonu. AMD ale pořád ještě nevypustilo verzi Zenu 3 pro highendový desktop, tedy Threadrippery 5000. Až teď konečně vypouští na trh alespoň verzi Threadripper Pro určenou do pracovních stanic s osmikanálovou pamětí.

Vyplnily se zprávy, že Threadripper Pro 5000WX byl po odkladech naplánován na březen a také nedávný únik, že oním dnem D by měl být 8. březen. Také se ale bohužel zatím nic nemění na tom, že AMD podle všeho neplánuje vydat verzi se Zenem 3 pro levnější platformu TRX40 se čtyřkanálovými pamětmi, nebo alespoň zatím ne. Na trh jde jenom verze Threadripper Pro 5000WX pro osmikanálovou platformu WRX80. Jde teď navíc jen o vydání v OEM segmentu – zatím tedy tyto procesory budou prodávat jen výrobci pracovních stanic ve svých hotových sestavách.

Tím, jak se na tato CPU dlouho čekalo, vlastně více méně známe všechno z jejich detailů: procesory budou mít až 64 jader a 128 vláken jako Threadrippery Pro 3000WX, ale používají architekturu Zen 3. To má dva hlavní přínosy – jednak se zvedne jednovláknový výkon těchto procesorů, protože Zen 3 má plus minus o 19 % lepší IPC a k tomu se o něco ještě i zvýší maximální frekvence.

Srovnání mezi tím, jak jsou tvořené CCX a propojení jader u Zenu 2 a Zenu 3 (Zdroj: AMD)

Vedle toho by ale měly být pokroky i v mnohovláknovém výkonu a mnohým aplikacím by mělo prospět to, že jádra jsou tentokrát rozdělena do osmi CCX po osmi jádrech, kde každý má 32 MB L3 cache, místo 16 čtyřjádrových CCX s 16MB L3 cache u Zenu 2. Výkon některých úloh by proto mohl lépe škálovat. O něco by se měla zvýšit energetická efektivita, ačkoliv je CPU stále vyráběno na stejném 7nm procesu (to platí v případě CPU čipletů, centrální IO čiplet je 12nm).

Výbava platformy WRX80 zůstává – má osmikanálový řadič DDR4-3200 s ECC a podporou až 2TB paměti (s moduly typu RDIMM a LRDIMM) a poskytuje 128 linek PCI Express 4.0 pro GPU a další rozšiřující karty nebo SSD. Architektura Zen 3 přidává některé nové bezpečnostní funkce (AMD ShadowStack, obdoba Intel Control Flow Enforcement Technology). Nové procesory budou se stávajícími deskami kompatibilní, mělo by stačit jen aktualizovat BIOS.

AMD Ryzen Threadripper Pro 5000 (Zdroj: AMD)

Modely

V nabídce výrobců pracovních stanic bude pět modelů, existovat bude po jedné verzi s 12, 16, 24, 32 a 64 jádry. Nejvyšší model Ryzen Threadripper Pro 5995WX s 64 jádry/128 vlákny a 256MB L3 cache má základní frekvenci 2,7 GHz a maximální boost 4,5 GHz.

Za ním pak bude 32jádro Ryzen Threadripper Pro 5975WX s 64vlákny, které už používá jen polovinu CPU čipletů (čtyři místo osmi) a má proto 128 MB L3 cache (4×32 MB). Zde jsou frekvence 3,6 GHz v základu, ale maximální boost je pořád 4,5 GHz, takže jednojádrový výkon by měl být stejný. Stále se čtyřmi CPU čiplety (ale s každým omezeným jen na šest aktivních jader) a 128MB L3 cache pak bude nabízeno 24jádro/48vlákno Ryzen Threadripper Pro 5965WX. To má frekvence 3,8–4,5 GHz.

Pro úlohy, kde není třeba moc jader, ale hlavně podpora velkého množství linek PCI Express a osmikanálový paměťový řadič, pak budou jako doplněk nabízené dva levnější modely používající asi jen dva CPU čiplety – mají totiž jen celkem 64 MB L3 cache (mělo by jít o 2×32 MB). Šestnáctijádro s 32 vlákny Ryzen Threadripper Pro 5955WX má takty 4,0 GHz v základu a pořád maximální boost 4,5 GHz. Nejméně výkonnou variantou bude dvanáctijádro s 24 vlákny Ryzen Threadripper Pro 5945WX. U toho budou takty 4,1 GHz v základu až 4,5 GHz v boostu. AMD se tedy snažilo u všech modelů zachovat stejný jednovláknový výkon. Teoreticky je možné, že třeba CPU mají i nějaké „neoficiální“ turbo nad tuto úroveň jako desktopové Ryzeny – to se teprve uvidí po recenzích.

Všechny modely mají 280W TDP, i když modely s málo jádry asi nemusí tuto spotřebu ani v mnohovláknových plných zátěžích plně dosahovat.

Modely a parametry procesorů AMD Ryzen Threadripper Pro 5000WX (Zdroj: AMD)

Ceny AMD nesdělilo, jelikož zatím CPU budou prodávána jen v rámci OEM trhu v celých sestavách. Jde například o Lenovo P620, které bylo a je zřejmě hlavním partnerem AMD (je třeba upozornit, že firma zamyká CPU pro použití jen s jejími deskami, což její stanici činí dost problematickou). Podle předchozích zpráv by to ovšem mělo být jen dočasné, později se tyto Threadrippery Pro 5000WX mají prodávat i samostatně pro majitele WRX80 desek. Kdy to ale bude, nevíme.

AMD ukázalo i nějaké oficiální benchmarky, ve kterých porovnává nové Zen 3 Threadrippery Pro třeba s 10nm nejvýkonnějšími procesory Intelu, Xeony W-3300 s architekturou Sunny Cove/Ice Lake-SP. Ryzen Theadripper Pro 5995WX podle nich má být rychlejší i než dokonce dvojice Xeonů Platinum 8280.

Oficiální benchmarky procesorů Ryzen Threadripper Pro 5000WX od AMD (Zdroj: techPowerUp)

Asi by teď mělo jít o nejvýkonnější CPU na trhu, byť bude zajímavé sledovat, jak si povede vícečipová verze Apple M1 (20jádrový procesor M1 Ultra), která teď také přichází na trh a může těžit z výhody 5nm procesu.

Zdroj: AMD

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Levné 4nm Ryzeny 5 8400F a Ryzeny 7 8700F už jsou v obchodech

Začátkem jara prosákly z Číny zprávy o tom, že by se pro desktopové desky se socketem AM5 měla dát koupit verze nových APU Ryzenů 8000G s deaktivovanou grafikou. Tyto modely Ryzen 7 8700F a Ryzen 5 8400F pak skutečně byly vydané, ale zprvu jen pro OEM trh. Nyní je však AMD začíná prodávat globálně jako levnou možnost pro zájemce o něco se Zen 4. To platí hlavně pro Ryzen 5 8400F, který by teď mohl být nejlevnějším CPU pro socket AM5. Celý článok „Levné 4nm Ryzeny 5 8400F a Ryzeny 7 8700F už jsou v obchodech“ »

  •  
  •  
  •  

RDNA 4 je prý jen opravená RDNA 3, ale RDNA 5 bude úplně nová

AMD ještě nevydalo novou generaci grafik Radeon RX 8000, které budou používat architekturu RDNA 4, takže je asi ještě dlouho do příchodu nové generace, která by se mohla jmenovat RDNA 5 – ale možná i úplně jinak. Přesto se teď objevily první neoficiální zvěsti o tom, co by RDNA 5 mohla v grafikách Radeon znamenat. Tato architektura by mohla být značným skokem vpřed, na rozdíl od RDNA 3 a přicházející RDNA 4. Celý článok „RDNA 4 je prý jen opravená RDNA 3, ale RDNA 5 bude úplně nová“ »

  •  
  •  
  •  

Když vy Core Ultra, tak my Ryzen AI. I AMD přejmenuje procesory

Intel loni v létě oznámil pomyslný přechod na novou éru procesorů, symbolizovaný změnou značení na Core Ultra u procesorů Meteor Lake a chystaných Lunar Lake a Arrow Lake. Konkurenční AMD v minulosti často kopírovalo způsoby značení Intelu a vypadá to, že nyní to udělá zase a hodně doslovně. Přicházející procesory s architekturou Zen 5 dostanou vlastní verzi jména Core Ultra, přičemž je možné, že tentokrát bude paradoxně Intel závidět. Celý článok „Když vy Core Ultra, tak my Ryzen AI. I AMD přejmenuje procesory“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *