Ako MSI RX 5700 XT Evoke pomôže výmena thermalpadov?

Výsledky a rozuzlenie

Najčerstvejší modelový rad grafických kariet MSI – Evoke – sú vyčítané malé, poddimenzované podložky medzi chladičom a pamäťami a i z toho vyplývajúce vyššie zahrievanie, než by bolo ideálne. Tak sme teda teplovodivý materiál (vrátane teplovodivej pasty) vymenili a sledovali, do akej miery sa veci pohnú prevádzkové vlastnosti k lepšiemu. Teploty, frekvencie, hlučnosť i spotreba.

Testovacia metodika…

Ešte pred interpretáciou výsledkov je dobré vedieť, za akých podmienok a akým spôsobom testy prebiehali. V prvom rade teda ide o porovnanie pôvodného stavu s upraveným. Na simuláciu počítačovej skrinky s optimálnym chladením sme tradične použili redakčný veterný tunel s kontrolovanou vstupnou teplotou vzduchu 21 – 21,1 °C. Ten by mal predstavovať optimálne podmienky, teda také, kde nedochádza k skresleniu vplyvom slabšieho chladenia. Na druhej strane nejde o žiadny hurikán a systémové ventilátory Noctua NF-S12A v pomere 2/2 (stupné/výstupné) sú zregulované na 5 V (cca 585 ot./min). Meranie prebiehajú na základnej doske Asus Maximus XI Gene s procesorom Ci9-9900K@5 GHz ochladzovaného chladičom Scythe Mugen 5@7 V.

Záťaž prebieha v 15-minútovej slučke benchmarkov Forza Horizon 4 na ultra detailoch a v rozlíšení 3840 × 2160 px. Grafická pamäť sa teda celkom využíva.

Počas tohto testu zaznamenávame osem veličín. Z toho prvých šesť cez HWInfo (priemer poslednyćh 20 vzoriek), a síce konkrétne zahrievanie pamätí, ale i grafického jadra (vrátane hot spotu), teplotu VRM, rýchlosť ventilátora, frekvenciu GPU. A keď už to testujeme v závodnom simulátore s merateľných výkonom, je zachytená aj snímková frekvencia. Posledných 5 minút nakoniec power metrom vzorkujeme spotrebu a do grafov je z toho zapísaná priemernú hodnotu.

… a výsledky (pred a po)
Záver alebo čo sa zmenilo

Rozdiel v zahrievaní pamätí po výmene thermalpadov nie je nijako výrazný. Nejaký je, každopádne i pôvodných 82 °C je hodnota, ktorá je pre použité GDDR6 od Micronu (9JA77 D9WCW) v najlepšom poriadku. V niektorých recenzia sa objavujú síce i vyššie čísla, atakujúce kritických sto stupňov Celzia, v takýchto situáciách bude už niečo viac v neporiadku so systémovým chladením ako s grafikou samotnou.

Po úprave sa teploty VRAM znížili o iba 8 °C. Tento rozdiel je navyše trochu ovplyvnený i použitím výkonnejšej termopasty na GPU a nižšia teplota bola po úprave i na VRM, kde sa inak nič nemenilo. A to po úprave (s o 3 °C nižšou teplotou GPU, čo je, mimochodom, pre originálnu pastu skvelá vizitka) sa spotreba trochu zvýšila. Tým, že sa mierne povolila uzda pre vyššie autopretaktovanie (zisk v priemere +20 MHz) a teda i napätie na jadre bolo málinko vyššie.

Každopádne, to všetko sú kozmetické rozdiely a nemôžem si pomôcť, ale grafickej karty MSI Evoke mi je celkom ľúto. No, posúďte sami, či si zaslúži odstrašujúcu nálepku „bacha, viac sa zahrieva, radšej nebrať“. Hlučnejšia je, to je fakt, ale o tom sa teraz nebavíme.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Gigabyte RTX 3060 Ti Aorus Master bude mať až šesť výstupov

Grafické kary GeForce RTX 3060 Ti vychádzajú až 2. decembra, ale výrobcovia tretích strán sa ani tentoraz neubránili predčasným únikom. Odtajňuje sa jeden model za druhým a obzvlášť atraktívna grafika je Aorus Master. Okrem prvotriedneho vyhotovenia má oproti konkurenčným kartám k dobru dva videovýstupy. Takáto extra porcia konektorov je v niektorých situáciách na nezaplatenie. Celý článok „Gigabyte RTX 3060 Ti Aorus Master bude mať až šesť výstupov“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

MSI rozšírilo portfólio grafických kariet o rad Suprim (X)

Výber medzi grafikami s GPU Nvidia Ampere je zase o trochu pestrejší. Firma MSI totiž vydala novú modelovú líniu Suprim a Suprim X, ktorá má ponúkať prepracovanejšie vyhotovenie ako Gaming (X/Z) a je niekde niekde na polceste ku Lightning Z. Výroba týchto Suprim (X) bude však objemnejšia. Už teraz má MSI šesť kariet RTX: 3070, 3080 a 3090. Všetky v lacnejších (Suprim) aj zrýchlených variantoch (Suprim X). Celý článok „MSI rozšírilo portfólio grafických kariet o rad Suprim (X)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD odhalilo Radeony RX 6000: modely a ceny, předběžný výkon

Tak nám odhalili Radeony RX 6000. Čekalo se na to dlouho, ale vypadá to, že se AMD přece jen opět vrátilo do segmentu nejvýkonnějších herních grafik a bude mít konkurenci přinejmenším pro GeForce RTX 3080. Máme parametry, ceny a data vydání prvních tří modelů nové generace podporující ray tracing: Radeonu RX 6800, Radeonu RX 6800 XT a vůbec nejvýkonnějšího Radeonu RX 6900 XT, který ale vůbec nepotěší cenou. Celý článok „AMD odhalilo Radeony RX 6000: modely a ceny, předběžný výkon“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. To si lze dohledat. Oproti jakékoliv konkurenci je MSI RX 5700 XT Evoke jednoznačně nejhlučnější. Tahle karta se jim opravdu nepodařila – hlučností prakticky dorovnává referenční karty od AMD.

   1. Narážel jsem spíše na teploty pamětí, vrm. Hlučnost jasně, je důležitá, ale bez kontextu, teplot chlazených součástí, je její vypovídací hodnota na vodě.

 1. Aj tak mi nejde do hlavy prečo tam použili tie polovičné pady. Kontaktná plocha na shroude tam je v pohode na celé čipy a pri tých množstvách čo vyrobia musí byť ten kúsok thermal padu mikroskopická položka. Keby boli polovičné na všetkých čipoch, tak ešte poviem OK, šetria… ale dať na 6 čipov fullsize a na dva polovičné, to je taká schýza, že mi to hlava neberie. 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *