Alphacool SL-15 PWM: Nízky profil nerovná sa nízky prietok

Hodnotenie

Existujú situácie, do ktorých sa štandardné ventilátory s hrúbkou 25 mm nevojdú. Aj v 120 mm formáte preto existujú nižšie alternatívy. Prvá vec, ktorá pri nich človeku prirodzene napadne je, že takéto ventilátory budú znamenať kompromis pre chladiacu efektivitu. Pravda to však byť nemusí a trápenie s premýšľaním o tom, ako tam predsa len ten hrubší ventilátor dostať, môže byť dokonca i dosť zbytočné.

Hodnotenie

Nebojte sa nízkoprofilových ventilátorov. Aj Alphacool SL-15 PWM, ktorý nepatrí medzi špičku svojho formátu, má naprieč všetkými hladinami hluku vyšší prietok, než všetky doteraz otestované 120 mm ventilátory SilverStone (AP123, AP121 a FQ121) s vyšším (25 mm) profilom. Na solídnejšie ventilátory (vrátane Noctua NF-P12-redux) sa už síce SL-15 vždy pozerá zospodu, ale to asi nikoho neprekvapuje.

Z pohľadu systémového ventilátora Alphacool SL-15 PWM podáva najatraktívnejšie výsledky okolo 800 ot./min. Pri takejto rýchlosti s prachovými filtrami (s nylonovým aj s reštriktívnejším plastovým) prekonáva v rovnakej hladine hluku (v našich testoch sa jedná o režim 36 dBA) napríklad aj SilentiumPC Sigma Pro 120 PWM. Podobný scenár je aj na šesťuhoľníkovej mriežke. Na nej ako na jedinej prekážke sme však nedokázali ventilátor nastaviť na 33 dBA. Minimálna rýchlosť (~ 630 ot./min) je totiž pomerne vysoká a k kombinácii s mriežkou, ktorá hlučnosť SL-15 dvíha zo všetkých prekážok najvýraznejšie, bolo minimum až 2 dBA cez cieľovú hodnotu. So spomalením ventilátora na hranicu počuteľnosti preto príliš nepočítajte.

Výsledky statického tlaku sú už menej zaujímavé než u prietoku. Hoci sme namerali o 8,3 % vyššie hodnoty, než udáva výrobca, tak i 1,3 mm H2O je vzhľadom na doteraz najvyššiu nameranú hladinu hluku (57,1 dBA) málo. Vzťahuje sa to síce na maximálne otáčky, ale tu platí iná úmera ako pri prietoku. Čím vyššie otáčky, tým viac sa tento ventilátor blíži priemeru. Platí to aj pre fixné hladiny hluku, v ktorých je Alphacool SL-15 ešte zaujímavý v zmysle porovnania s inými ventilátormi. Pri nízkych otáčkach padá na dnona radiátoroch patrí k tomu najslabšiemu, čo máme zatiaľ v databáze. Zlepšujúca sa efektivita pri vyšších otáčkach je daná do istej miery aj masívnejším napájaním – motor je schopný vyvinúť viac sily, čo sa pri brzdení odporom prekážok v tomto prípade hodí. Písali sme to už v prvej kapitole, ale zopakujeme to. Rotor je veľmi ľahký a odpor prekážky ho spomaľuje výraznejšie, než je to u iných, masívnejších konštrukcií.

A teraz jedna veľká pochvala. Charakter zvuku SL-15 je jeden z najpríjemnejších – žiadne dunenie, bzučanie, ani vrčanie (s filtrami, na mriežke ani na radiátoroch). Nie je to síce na úrovni Noctuy a jemnučké rapkanie s fonendoskopom na rotore tu je, ale z akejkoľvek väčšej vzdialenosti ako je päť centimetrov bude tento zvuk predpokladáme mimo rozlíšenie aj majiteľov najcitlivejších uší. Aerodynamický hluk je, samozrejme, neoddeliteľnou súčasťou prúdenia vzduchu, ale tí, čo už vedia čítať spektrografy vedia, že jeho charakter je menej otravný než obyčajne. Spoznáte to podľa tvaru grafov s viacerými vrcholmi, v rámci ktorých žiadny tie ostatné výrazne neprevyšuje.

Vibrácie sú minimálne, najvýraznejšie v osi Y, ale v tomto smere nemôžeme SL-15 nič vyčítať. Naopak je to (nízke vibrácie) prednosť, ktorá ide do plusov.

Nejde síce o nič extra dôležité, ale 2,88 W uvádzaných na puzdre motorčeka neodkazuje ani na maximálnu prevádzkovú spotrebu nového ventilátora (tá je takmer o pol wattu nižšia), ani na výkon motora. Ten je o dosť vyšší.

Množstvo prietoku k cene je zľahka nadpriemerné aj medzi hrubšími ventilátormi, takže nevýhodný nebude ani v porovnaní s rovnocenne tenkými modelmi. Ako je to presne, zistíme postupne. Za 11 eur neprehlúpite ale ani s Alphacool SL-15. Radšej ale ten ventilátor vyberajte do okruhu systémového chladenia než na radiátory chladičov.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Obrnené ventilátory Apex Stealth sľubujú „nemožné“

Alphacool pustil do sveta nové ventilátory Apex Stealth, ktoré vzbudzujú pozornosť najmä dvoma vecami. Jednak tým, že obsahujú robustné kovové prvky a potom ešte špecifikáciami. Tie sa zdajú byť doslova neuveriteľné a hoci nepochybujeme o tom, že efektivita týchto ventilátorov bude špičková, tak ťažko a hľadajú prvky, pre ktoré by mali byť „najlepšie“, ako to naznačujú špecifikácie. Celý článok „Obrnené ventilátory Apex Stealth sľubujú „nemožné““ »

  •  
  •  
  •  

Alphacool uviedol sériu vysokorýchlostných ventilátorov „Core“

Šesť nových modelov, z ktorých najpomalší končí na 2000 ot./min a najrýchlejší až na 4000 ot./min. Jedná sa o mix 120 a 140-milimetrových ventilátorov, kde pri väčšom formáte Alphacool siahol po rôzne vymodelovaných rotoroch. To aj s ohľadom na to, aby takto rýchly a relatívne veľký ventilátor bolo vôbec možné prevádzkovať pri rozumne nízkych vibráciách. Medzi novinkami Alphacoolu je preto aj ventilátor s robustnejšími lopatkami. Celý článok „Alphacool uviedol sériu vysokorýchlostných ventilátorov „Core““ »

  •  
  •  
  •  

Plastový vs. kovový backplate Alphacool (pod LGA 1700)

Z dosť nepochopiteľných dôvodov chladiaci výkon drvivej väčšiny kvapalinových chladičov typu AIO degraduje použitie nevhodného backplate. Ten je obvykle poddimenzovaný, z plastu, a nedokáže na procesor vyvinúť optimálny prítlak. Aby ste mali predstavu, ako stojí „tradičný“ plastový backplate oproti poriadnemu, z ocele, sme pre vás pripravili ich vzájomné porovnanie. Celý článok „Plastový vs. kovový backplate Alphacool (pod LGA 1700)“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Vďaka za parádnu recenziu.
    Vcelku ma prekvapuje konkurencie schopný výkon vzhľadom ku hrúbke, čakal som že sa umiestní niekde v dolnej štvrtine výsledkov.
    Dosť vydarený ventilátor keď sa pozriem na cenu, výkon, vibrácie.

    1. Jasné, nie je zlý, ale počkajme si na to, v akom svetle sa predvedie Arctic P12 Slim. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *