Obavy, že by to mohlo byť inak sú zbytočné. Ventilátory Arctic P14 Pro (PST) sú pri porovnateľnej cene atraktívnejšie, ako ich predchodcovia v podobe P14. Vyššia technická dokonalosť, pri ktorej sa posúvajú vrchné hranice všetkého, na čo si spomeniete. Je vidieť, že Arctic dobre vedel, čo robí a aj po rozsiahlej zmene aerodynamického dizajnu drží žezlo za celkovo skvelé (a teda ešte „lepšie“, než bývali) cenovo dostupné ventilátory v 140 mm formáte.
| Značka a model ventilátora | Udávané „papierové“ parametre * | Cena [eur] | ||||||||
| Formát (a hrúbka) v mm | Pripojenie | Rýchlosť [ot./min] | Prietok vzduchu [m3/h] | Statický tlak [mm H2O] | Hladina hluku [dBA] | Ložiská | MTBF [h] | |||
| Motor | RGB LED | |||||||||
| Arctic P14 Pro PST | 140 (27) | 4-pin (PWM) | nemá | 400–2500 | 186,89 | 5,20 | N/A | fluidné | N/A | 9 |
| Arctic P14 Pro A-RGB | 140 (27) | 4-pin (PWM) | 3-pin (5 V) | 400–2500 | 186,89 | 5,20 | N/A | fluidné | N/A | 14 |
| Fractal Design Momentum 14 (Black) | 140 (25) | 4-pin (PWM) | nemá | 350–1800 | 135,56 | 2,26 | 31,9 | fluidné | 90 000 | 26 |
| Fractal Design Momentum 14 RGB (White) | 140 (25) | 4-pin (PWM) | 3-pin (5 V) | 350–1800 | 126,39 | 2,45 | 28,0 | fluidné | 90 000 | 32 |
| DeepCool FT14 | 140 (25) | 4-pin (PWM) | nemá | 200–1650 | 133,93 | 3,60 | 25,1 | fluidné | N/A | 25 |
| Noctua NF-A14x25 G2 PWM | 140 (25) | 4-pin (PWM) | nemá | 1500 | 155,60 | 2,56 | 24,8 | SSO2 | 150 000 | 40 |
| BeQuiet! Pure Wings 3 (BL113) | 140 (25) | 4-pin (PWM) | nemá | 1800 | 122,60 | 2,44 | 30,5 | rifle | 80 000 | 11 |
| Arctic P14 Max | 140 (27) | 4-pin (PWM) | nemá | 400–2800 | 161,40 | 4,18 | N/A | fluidné | N/A | 13 |
| Arctic P14 PWM PST CO | 140 (27) | 4-pin (PWM) | nemá | 200–1700 | 123,76 | 2,40 | 10,6 | guľôčkové | N/A | 11 |
| Arctic P14 PWM PST | 140 (27) | 4-pin (PWM) | nemá | 200–1700 | 123,76 | 2,40 | 10,6 | fluidné | N/A | 9 |
| BeQuiet! Silent Wings 4 (BL117) | 140 (25) | 4-pin (PWM) | nemá | 1900 | 133,20 | 2,36 | 29,3 | fluidné | 300 000 | 23 |
| Endorfy Stratus 140 PWM | 140 (25) | 4-pin (PWM) | nemá | 200–1200 | N/A | N/A | N/A | fluidné | 80 000 | 8 |
| Thermaltake Toughfan 14 Pro | 140 (25) | 4-pin (PWM) | nemá | 500–2000 | 203,20 | 3,57 | 31,6 | hydraulické | 40 000 | 23 |
| Fractal Design Venturi HP-14 PWM | 140 (25) | 4-pin (PWM) | nemá | 1500 | 132,70 | 1,94 | 30,1 | fluidné | 150 000 | 22 |
| Noctua NF-A14 PWM | 140 (25) | 4-pin (PWM) | nemá | 1500 | 140,20 | 2,08 | 24,6 | SSO2 | 150 000 | 26 |
| BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108) | 120 (25) | 4-pin (PWM) | nemá | 1200 | 97,50 | 0,96 | 21,9 | rifle | 80 000 | 15 |
| Fractal Design Silent R3 140 mm | 140 (25) | 3-pin (DC) | nemá | 1000 | 95,31 | 0,87 | 21,6 | rifle | 40 000 | 12 |
| Endorfy Fluctus 140 PWM | 140 (25) | 4-pin (PWM) | nemá | 250–1800 | N/A | N/A | N/A | fluidné | 100 000 | 13 |
| Endorfy Fluctus 140 PWM ARGB | 140 (25) | 4-pin (PWM) | 3-pin (5 V) | 250–1800 | N/A | N/A | N/A | fluidné | 100 000 | 17 |
| BeQuiet! Silent Wings Pro 4 (BL099) | 140 (25) | 4-pin (PWM) | nemá | 2400 | 165,50 | 3,64 | 36,8 | fluidné | 300 000 | 33 |
| Fractal Design Prisma AL-14 PWM | 140 (25) | 4-pin (PWM) | 3-pin (5 V) | 500–1700 | 176,44 | 2,38 | 34,1 | klzné | 100 000 | 21 |
| Gigabyte Aorus 140 ARGB | 140 (25) | 4-pin (PWM) | 3-pin (5 V) | 800–1700 | 51,48–103,03 | 0,59–2,18 | 8,9–35,8 | klzné | 73 500 | 28 |
| BeQuiet! Light Wings (BL075) | 140 (25) | 4-pin (PWM) | 3-pin (5 V) | 2200 | 121,82 | 2,30 | 31,0 | rifle | 60 000 | 29 |
| Fractal Design Aspect 14 RGB PWM | 140 (25) | 4-pin (PWM) | 3-pin (5 V) | 500–1700 | 33,98–132,52 | 0,09–1,93 | 10,0–35,5 | rifle | 90 000 | 18 |
* Pri čítaní výkonnostných hodnôt treba vždy počítať s určitou toleranciou. Pre maximálne otáčky sa obvykle uvádza ± 10 %, minimálne otáčky sa kus od kusa môžu rozchádzať podstatne výraznejšie, niekedy sa výrobcovia kryjú aj ± 50 %. To je potom potrebné adekvátne zohľadňovať aj pri hodnotách prietoku vzduchu, statického tlaku či hladiny hluku. Ak je v bunke tabuľky uvádzaná iba jedna hodnota, znamená to, že tá vždy odkazuje na situáciu pri maximálnych otáčkach, ktoré sú dosahované pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM. Spodnú hranicu výkonnostných špecifikácií výrobca vtedy vo svojich materiáloch nezverejňuje. Cena v poslednom stĺpci je vždy iba orientačná.
** Cena prepočítaná na kus, ventilátor sa ale samostatne nepredáva. Dostupný je iba v rámci trojbalenia, ktoré obsahuje aj rozbočovač ARGB.







Thermalright TL-B14 bude další 140 mm ventilátor v poradí, ktorý otestujeme. Ten tiež patrí k lacnejším až lacným modelom. 🙂
Na radiatoroch sa obe nové P14 Pro zvyknú držat skokom od ostatných na vrchu s Toughfan, bude to iba hustotou lopatiek oproti napr. novej Noctue?
Obruč tiež môže robiť svoje ale príde mi že podobný design bez obruče ale s LCP lopatkami bližšie k rámu by vyhral
Statický tlak je u P14 Pro mimoriadne vysoký naprieč všetkými režimami. NF-A14x25 G2 PWM ho má vysoký, ale je predsa len nižší. Výsledky sú potom takéto. Keď radiátor nevytvára nejaké dramatické tónové špičky a zároveň je pri takto vysokom prietoku vzduchu (aký má P14 Pro) takýto vysoký statický tlak, tak tie výsledky asi ani iné byť nemôžu. 🙂
Tiež som presvedčený, že LCP lopatky bez obruče pri inak porovnateľnom aerodynamickom dizajne, budú mať navrch. Najmä, keď je to okrem potenciálu nižších vibrácií ešte aj priestor na dlhšie lopatky (keď sa ušetrí hrúbka obruče). Vlastne stále čakám, keď niekto zoberie pôvodný návrh Arctic P12 (alebo eventuálne P14) a PBT nahradí LCP. To by mohlo byť atraktívne. 🙂
Myslíte, že by se s použitím LCP podařilo utlumit projev v těch nízkých kmitočtech? K tomu jsem trochu skeptický.
Akože pri nízkych otáčkach, ktoré sú pre P12 kritické? Prakticky neviem, teoretický áno. 🙂
Kvůli nízkým otáčkám přeci jen LCP není zrovna zapotřebí. Řekl bych, že ten hučivý projev způsobuje extrémní délka náběžné hrany lopatky. A použití LCP by lopatku pravděpodobně nijak výrazně nezeštíhlilo, aby to mělo patřičný efekt.
Môže byť. 🙂
Přímé srovnání frekvenčních charakteristik s předchůdcem v 33 dBA (filtr, mřížka, radiátor).
Vďaka, perfektné! 🙂
Tak po tom, ako mi tri mesiace sedeli v skrini, som sa konečne pred vianocami dostal k tomu aby som svoje tri staré NF-A14 na radiátore vymenil za P14 Pro. HW je 7800X3D a 475 W 7900 XTX s jedným 360 mm radiátorom navrchu a jedným 420 mm radiátorom naspodku.
Keď som ich skúšal mimo PC, raz za čas bolo z tých P14 Pro počuť slabé ťukanie. Neviem, či je to iba vec QC, alebo to robia všetky. To, že majú problém s intake prekážkami, sa dá vyskúšať aj iba prisunutím prsta na kraj, pričom im riadne stúpne hluk.
Už keď som to rozoberal, vyzeralo, že NF-A14 toho veľa nenarobili, keďže na filtroch od zeme nebol skoro vôbec žiadny prach, zatiaľ čo normálny spodný zadný intake vedľa bol celý zadrbaný. P14 Pro sa museli dať na pull namiesto push, keďže mount koľajnička má aj 120 mm diery, ktoré by išli rovno nad obrúč, ktorá predpokladám že môže za ten hluk pri prekážkach.
Bez toho, aby som menil krivky – target vody nastavený na 36 °C a minimum PWM %, je to strašne veľký rozdiel. Pred výmenou mi hranie hier, ktoré zaťažili grafiku viac, vadilo bez slúchadiel, a teraz je to úplne v pohode, viac mi už vadia cievky. Vedel som, že tie Noctua ventilátory nie sú žiadny zázrak proti radiátoru a s filtrom, ale nečakal som, že budú až tak pozadu. Ťukanie si stále raz za čas všimnem, ale iba keď je úplné ticho a posústredím sa na to. Inak na idle ich počuť trochu viac, s tým by sa dalo asi pohrať a dať nižšie otáčky, len som to nerobil, keďže to je hluk, ktorý si vôbec nevšímam. Toughfan alebo nová Noctua by možno boli hlukovo lepšie, ale nevyzerá to na to že by sa to oplatilo na môj radiátor.
— „To, že majú problém s intake prekážkami, sa dá vyskúšať aj iba prisunutím prsta na kraj, pričom im riadne stúpne hluk.“
Takéto správanie sa týka všetkých ventilátorov. Záleží, samozrejme, aj na type prekážky. Aj na základe niektorých našich výsledkov je však zrejmé, že hluk rastie rýchlejšie ako u niektorých iných ventilátorov. Napríklad na šesťuholníkovej mriežke, kde je ventilátor Arctic P14 Pro PST relatívne nízko. Dôvod je pritom pomerne jasný: Táto prekážka výrazne zvyšuje hlučnosť. Teda, pri porovnateľnej hladine (hluku) s inými 140 mm ventilátormi. Na maxime, ktoré má P14 Pro vyššie (ako mnoho konkurenčných ventilátorov) to doženie a vystrelí na prvé miesto, ale to za cenu vyššej hlučnosti. 🙂
Tak ako tak, v disciplíne na mriežke Noctua NF-A14 PWM končí v našich testoch horšie ako Arctic P14 Pro PST. To však neznamená, že tou tak musí byť aj vo Vašom prípade… každá mriežka je iná, s inou štruktúrou plochy. Aký máte radiátor?
Vďaka za všetky používateľské skúsenosti! 🙂
Áno, vidno to aj na iných, ale ako píšete, pri tých P14 Pro to vyzeralo byť značne horšie ako na ostatných ventilátoroch čo sa mi tu povaľujú. Ale nebol to žiadny vedecký test, ktorý by matchol otáčky/hluk, iba som dal na USB 5 V a nechal rozbehnúť.
Radiátor je Alphacool HPE-30 420 mm. Na pull sú tie P14 Pro úplne v pohode, čiže on ako prekážka nerobí veľký problém s tou malou medzerou ktorú má na mounting. Ale tá mount koľajnička z HAVN HS 420 bedne (vidno ju na spodku na marketingových obrázkoch) už robila hluk navyše keď som to skúsil mimo PC a dal ventilátor s prekážkou vpredu namiesto zozadu.
Dnu v PC som push ale neskúšal, lebo by som musel vypustiť loop alebo to robiť všetko zdola pri pridŕžaní radiátora, čo sa mi už nechcelo keď to vyzeralo že to je tá horšia pozícia; možno by sa to správalo trochu inak spolu s radiátorom a filtrom.
Vďaka za info! Zmena akustického profilu ventilátora je na radiátoroch malá, pokiaľ ide o orientáciu (rotorov) push/pull. Rozobratie tohto fenoménu v teste mám poznačené na zozname, ale niekde vzadu. Je ťažké sa k tomu dostať a je možné, že sa mi to pri zvyšujúcej sa výťažnosti naprieč rokmi nikdy nepodarí. Bohužiaľ, no.
S prekážkami skrinky (typicky s montážnymi koľajničkami), ktoré pred ventilátor zasahujú je to horšie podobne ako s tou sesťuhoľníkovou mriežkou. Vtedy sa hlučnosť zvyšuje vo väčšom meradle. 🙂
V súvislosti s týmto mi napadlo aj toto…
https://www.noctua.at/en/expertise/tech/na-is1-performance-guidelines
…a ešte toto
https://m.youtube.com/watch?v=FV-uw0wfYAY
Fuuuha…dva linky…a hneď to prešlo 😳
A P14 Pro Reverse mají odsazení v základu konstrukce 🙂
Hej, to sú pekné testy. 🙂