První A620 deska pro Ryzen 7000 unikla: AM5 za dva tisíce

ASRock A620M-HDV/M.2: první A620 deska

V posledních týdnech se konečně vynořily desky platformy AM5 pro procesory Ryzen 7000 za nižší ceny okolo tří tisíc a něco. Nebyly to ale úplně nejlevnější modely, které mají používat čipset A620. Takováto deska se ale objevila teď: model ASRock A620M-HDV/M.2, který zřejmě ukazuje, jak budou vypadat úplně bazální desktopové desky pro platformu AM5. Máme i fotky a bude zajímavé vidět, kam až tímto cena platformy AM5 ve finále sleze.

Deska ASRock A620M-HDV/M.2 zatím není na webu výrobce (na rozdíl od levných modelů na bázi B650), ale web VideoCardz se nějak dostal k jejím fotkám. Zřejmě by tedy nemusela být úplně daleko od vydání, které by asi mohlo nastat do nějakých dvou či tří měsíců.

Jde o mATX desku s jedním slotem PCIe 4.0 ×16 (vyztuženým) a dvěma sloty PCIe ×1. Ty ale podle dřívějších informací o specifikacích čipsetu A620 už budou asi mít jen linky PCIe 3.0. Podle fotek bude tento model stále nabízet dvojici slotů M.2 pro NVMe SSD, které mají konektivitu PCIe 4.0 ×4 (nebo aspoň jeden z nich, druhý by asi mohl jít přes čipset, pak by poskytoval jen PCIe 3.0 ×4). Dvojice M.2 je vítané zlepšení proti deskám s čipsety A320 a A520, kde býval slot jediný. Dnes, když je M.2 v podstatě už standardní výchozí formát pro SSD, se to ukazuje jako příliš málo. Na druhou stranu má deska jenom dva porty SATA, což standardnímu uživateli stačit bude, ale pokud chcete víc než dva HDD, narazíte.

ASRock A620M-HDV/M.2 (zdroj: VideoCardz)

Deska má ještě jeden slot – M.2 pro Wi-Fi, což je častý rys u desek ASRock, kdy sice nemají bezdrátový modul, ale je pro něj přichystaná pozice na PCB i v krytu IO konektorů. Je to výhodná věc například tehdy, pokud máte třeba z rozbitých nebo upgradovaných notebooků nebo levně z bazaru přebytečnou zásobu bezdrátových modulů (ještě k nim pak ale potřebujete kablíky a anténu).

ASRock A620M-HDV/M.2 (zdroj: VideoCardz)

To, v čem je tato deska výrazně ořezaná proti dražším modelům se socketem AM5, jsou jednak paměti, kde jsou k dispozici jen dva sloty DIMM. Zásadní je ale hlavně napájecí kaskáda. Ta má podle informací od Momomo_us čtyři fáze pro CPU (celkově 4+1+1 fází). Zejména jsou ale nechlazené, protože není osazený žádný pasiv. Teoreticky si ho člověk asi může doplnit, pokud si ho z hliníku vyrobíte nebo adaptujete z nějaké nefunkční desky, protože na PCB naštěstí nebylo zapomenuto na montážní otvory. Toto ale asi málokdo bude dělat.

S touto nevýhodou a vzhledem k počtu fází asi bude rozumné se na této desce omezit jen na 65W modely procesorů Ryzen 7000 (ty mají v plném tahu maximální spotřebu 88 W) a také to bude chtít použít box chladič, který kolem sebe fouká právě do míst napájecí kaskády (nebo jiný top-flow chladič, který zajistí podobně účinný ofuk).

Tip: Parametry čipsetu A620 unikly. Bez přetaktování, ale s PCIe 4.0

Verze s chlazeným VRM?

ASRock má ale prý nabízet ještě o něco lepší model A620M-HDV/M.2+. Ten by podle příspěvku na Twitteru od Momomo_us měl mít pasivní chladič. Pokud není řeč o chladiči pro SSD, který by ale dával menší smysl, mohlo by to znamenat, že plusko využije montážní otvory a přidá nějaký základní pasiv na napájecí kaskádu. Pak by se hned daly procesory prohánět na plných zátěžích lépe a možná by už se dalo uvažovat o 105W modelech (ty mají reálnou maximální spotřebu 142 W).

ASRock A620M-HDV/M.2, zadní porty (zdroj: VideoCardz)

Jinak deska není osekaná až úplně na kost, nějaká okostice ještě zůstala. Na zadním panelu jsou sice jen čtyři porty USB-A (dvojice USB 3.0), ale je zde pořád také jedno USB-C a ASRock osadil jak výstup HDMI, tak DisplayPort, který výrobci dřív často nedopřávali. Také je zde jako nadstandard tlačítko pro funkci BIOS Flashback.

Nevíme zatím, jakou má deska zvukovku a síťovku. Audio ale asi bude základní levné (ALC897 přinejlepším) a je pravděpodobné, že už nedostanete 2,5Gb/s Ethernet, ale jen gigabitový Realtek.

ASRock A620M-HDV/M.2 (zdroj: VideoCardz)

Nejlevnější desky platformy H610 pro procesory Intel dnes začínají někde okolo 1700 Kč, ale ty jsou s pamětí DDR4. Uvidíme, zda se modely na bázi A620 podaří dostat na podobnou úroveň. Je asi reálné čekat, že by mohly být kvůli použití pamětí DDR5 dražší a začínat až okolo dvou tisíc Kč (47 €) nebo o pár stovek výš.

Zdroj: VideoCardz, Momomo_us

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu. Celý článok „Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6“ »

  •  
  •  
  •  

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU

V předchozích cyklech nové generace GPU měly dvouletý cyklus, což by vycházelo na letošní podzim. Nvidia před časem v roadmapě kladla GeForce RTX 5000 na rok 2025 a u AMD není stále jasné, kdy by mohly Radeony RX 8000 přijít, určitá šance, že to bude letos, ale asi zůstává. Nyní se na internetu objevily specifikace těchto GPU s architekturou RDNA 4. Pokud jsou pravé, možná by to i mohlo ukazovat na vydání relativně brzo. Celý článok „Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *