Detaily Cooler Master Oracle Air
V rámci puzdier pre externé SSD Cooler Master prišiel s pozoruhodným konceptom, ktorý kombinuje „beznástrojovú“ montáž s vysokou mechanickou odolnosťou. A ešte je použitý aj efektívny chladič a pri pohľade na puzdro Oracle Air možno asi konštatovať aj reprezentatívny vzhľad. Ten už ale nech si každý vyhodnotí individuálne. Prejdime k detailom, ktorých súčasťou sú aj merateľné výsledky.
Detaily Cooler Master Oracle Air
Jednou z prvých vecí na konštatovanie je, že puzdro Oracle Air charakterizuje celkom veľká porcia hliníku. Tým je tvorená drvivá väčšina tela, ktoré sa na váhe vyšplhá na hmotnosť 106 gramov. S tými sa radí skôr k ťažším puzdrám, to ale pri relatívne menšej šírke (cca 41,9 mm) a priemernej hrúbke (cca 18,5 mm). Na dĺžku je to ale „až“ 129 mm, hoci formáty SSD M.2 sú podporované iba do 80 mm. S väčšími, 110 mm puzdro nepočíta. Tiež treba poznamenať, že podporu majú iba modely NVMe (tzn. na SSD SATA sa v súvislosti s Oracle Air nepozerajte), jednostranné aj obojstranné. Formáty od 30 mm postupne cez 40, 42 a 60 mm až k 80 mm.
Príslušenstvo je pomerne strohé: jeden kábel s konektormi USB-C na obidvoch stranách, dve teplovodivé podložky, poistka slotu M.2 a tým to končí.
Stavba samotného puzdra je neobvyklá napríklad tým, že hlavné puzdro pre SSD zviera klietka. Jej povrch je perforovaný, čo je dobré aj na to, aby mohlo z chladiča efektívne unikať teplo. Konštrukcia klietky je ale takisto kovová, z hliníku, a určité teplo z jadra (pasívu) absorbuje. Na rozdiel od neho ale už nie je v kontakte s SSD cez teplovodivú vložku, takže prestup tepla na klietku bude pomalší.
Vo svojej podstate sa jedná o sendvičovú konštrukciu, ktorá má ešte svoj vlastný obal. Taký hamburger vo vrecúšku.
Hlavnou úlohou klietky je, aby držala pokope dve časti pasívu, ktoré sa do nej zasúvajú. Respektíve sa z nej najprv musia vysunúť. Tento proces začínate stlačením poistky v rohu, ktorá uvoľní západka v dutinke klietky. Tento mechanizmus je súčasťou konštrukcie pasívu, ktorý nesie napríklad aj PCB.
Samotné PCB so slotom M.2 je pomerne krátke a väčšie než najmenšie podporované SSD (s dĺžkou 30 mm) ho presahujú. Vzhľadom na to, že sa dá jednoducho odskrutkovať a vytiahnuť, tak môžeme poznamenať, že na komunikáciu PCIe-USB je použitý radič JMicron JMS583. Nejde o nijako zvlášť dôležitú informáciu, ale za zmienku stojí.
Inštalácia SSD je veľmi jednoduchá. Na jednej strane ho zasuniete do slotu M.2 a na druhej strane ho zaistíte. To oranžovou poistkou, ktorú musíte zasunúť do príslušnej pozície. Pretože tá nemá veľký manévrovací priestor do strán, tak je vhodné ju najprv nasunúť na SSD a až potom ju zatlačiť do pozície, z ktorej má SSD držať. Nejde o ktovieako robustný systém a pri demontáži poistku zo svojho miesta najskôr vytiahnete spolu s SSD, ktoré bude teplovodivou vložkou prilepené k stene puzdra. To ale nijako nevadí.
Zmontované pokope všetko drží pevne a puzdro s SSD prežije aj naozaj tvrdý pád. Na rozdiel napríklad od Netac WH61. Beznástrojovú montáž majú tieto puzdra spoločnú, ale zatiaľ čo Netac drží na plastoch, tak vyhotovenie Cooler Master je prakticky celokovové. Poistka (takisto kovová), ktorá je v kontakte s klietkou, sa však za veľmi nepriaznivých podmienok poškodiť asi môže. Prasknutie nejakej zo slabších častí posuvného mechanizmu sa asi vylúčiť nedá. Aj tak je to ale nadštandardne robustné vyhotovenie, ktoré „niečo znesie“. Hádzanie o zem vám ale odporúčať nebudeme aj s ohľadom na to, že telo nemá žiadne „tlmiče“ a na zbytočne by ste si poškodili (nejakými oderkami) inak veľmi pohľadné puzdro.
Signalizačná LED (modrá) je na kratšej strane pri konektore USB-C, medzi oboma polovicami pasívu. Ten je, mimochodom, pozdĺžne rebrovaný, čo sľubuje aj nadštandardný chladiaci výkon.
Testovacia metodika
Základom pre všetky merania je CrystalDiskMark s veľkosťou knižnice 1 GB. Rýchlosť SSD testujeme v dvoch situáciách. Pred záťažou a potom, po 10-minútovej záťaži pre maximálne sekvenčné čítanie a zápis. Takýmto spôsobom sa odhalí, aký má na rýchlosť SSD Samsung 980 Pro (1 TB) vplyv chladiaci výkon externého puzdra. Hodnoty k rýchlostným meraniam sú pre dosiahnutie vyššej presnosti priemerom troch priechodov. Puzdrá sú pripojené cez rozširujúcu kartu USB (3.2 gen. 2×2) – Renkforce RF-4538236 s radičom ASMedia ASM3242. Testy prebiehajú na základnej doske Asus ROG Strix Z790-E Gaming WiFi s procesorom Intel Core i9-13900K (a pamäťami G.Skill Trident Z5 Neo – 2× 16 GB, 6000 MHz/CL30) pod operačným systémom Microsoft Windows 10 (22H2).
Spotrebu meriame pomocou power metra PCIe vlastnej výroby, ktorý poznáte aj z testov grafických kariet. Ten je zapojený pred kartou PCIe (s radičom USB), ktorej odber je súčasťou výsledku. Spotrebu v záťaži meriame pre maximálnu rýchlosť sekvenčného čítania i zápisu.
Zahrievanie sledujeme iba povrchové, na puzdre. Pri jeho vyhodnocovaní pozor, vyššia teplota nemusí automaticky znamenať horší výsledok (spomeňte na testy teplovodivých podložiek a zahrievanie sa pasívov…), ale ani lepší. Smerodajné z pohľadu chladenia by tu bolo zahrievanie SSD, nad tým však nemáme kontrolu. Testovacie SSD síce má svoje snímače, ale po pripojení (SSD) do puzdra sa k nim už základná doska nedostane. Robíme tak iba tepelné mapy IR snímaním (termokamerou Fluke Ti125), na základe ktorých možné aspoň vidieť, ako sa teplo šíri puzdrom a či vás ten nepopáli. Termovízia je pre stranu s rebrami puzdra alebo pre tú, ktorá je v kontakte s radičom SSD (pokiaľ puzdro rebrá nemá).
Puzdrá SSD sú pri testovaní umiestnené vždy v rovnakej polohe – pozdĺžne, vo voľnom priestore, kde na podložke stoja spodnou stranou. Prietok vzduchu v testovacej miestnosti je vždy porovnateľný, a to pri teplote v kontrolnom bode pohybujúcej sa v rozmedzí 21,0–21,3 °C.
Príjemná škatuľka pre NVME disky s čipmi na jednej strane. V prípade obojstranných dávať pozor na odizolovanie čipov od skrutiek drižiacich plošný spoj. Vrátil som ho lebo kolidovali a disk raz nabehol, raz nie, kým som si to všimol…
Veľmi užitočná poznámka, díky! Vedeli by ste ju prosím napísať aj do komentárov pod EN článok? Prípadne môžem ja, ale od Vás, čo máte s týmto priamu skúsenosť, by to bolo lepšie/autentickejšie. 🙂
Chybí jen kloudné disky. Zrovna tady by se skutečně výhodné QLC hodily, kdyby nějaké takové byly.
Hmm… boli by tie QLC SSD s ohľadom na pravidelné prepisovanie, s ktorým sa tu často počíta, naozaj vhodné? Asi možno v nejakých väčších kapacitách? Tam sa dá ale asi zase naraziť na to, čo poznamenával hofkosk.
Těch přepisů tady celokvě proběhne spíše méně než při použití jako interního disku. O životnost bych neměl obavy.
Hlavní je (by bylo), myslím si, spíše to, že neutopím drahý, přehnaně výkonný disk.
Jasné, rozumiem. Z QLC modelov sú teraz za celkom pekné ceny Adata Legend 710 – 1 TB pod 60 eur. V parametroch majú síce uvádzané pomerne nízke rýchlosti čítania aj zápisu, ale i tak bude asi úzkym hrdlom hlavne rozhranie USB 3.2 gen. 2 na strane puzdra.
Do jaké míry, pokud vůbec, se tady za NVMe/USB řadičem vlastně má šanci uplatnit DRAM disku?
Tak to si vôbec netrúfam odhadovať.