Dostupnost GeForce se má zlepšit, příští měsíc bude víc RTX 3060

Vyšší dodávky RTX 3060 na trh by mohly stlačit ceny v obchodech dolů

Před pár dny přišly zprávy, že krize nedostupnosti (a cen) grafických karet už je asi za zenitem a situace by se teď už měla postupně lepšit. Teď se k tomu přidávají další dobré zvěsti, příští měsíc by se údajně mohly zlepšit dodávky karet Nvidie, což by mohlo dál ceny stlačit dolů. Podle dálnovýchodních informací prý Nvidia zvyšuje výrobu karet GeForce RTX 3060 a od července/júla by se mohla zlepšovat jejich dostupnost a ceny.

Čínský web ITHome vydal zprávu, podle které Nvidia zvýší dodávky grafik GeForce RTX 3060, tedy mainstreamového modelu GPU Ampere (který by se za normálních okolností měl prodávat možná nejvíce ze všech). Informace prosákla z fóra Board Channels, podle kterého Nvidia a výrobci karet plánují, že se na trh dostane vyšší množství GeForce RTX 3060 od příštího měsíce – v Číně by to mělo být od 10. července. Tady na západě se takové změny v objemu výroby logicky mohou projevit se zpožděním.

Výrobci karet na tyto várky karet již údajně přijímají i platby/zálohy. Mělo by jít už o druhou generaci GeForce RTX 3060, vybavenou aktualizovaným omezovačem hashrate (výkonu v těžbě kryptoměn), což by mělo zlepšit její dostupnost, protože pro kryptotěžbu bude už méně atraktivní.

Nvidia údajně ukončila výrobu původní edice GeForce RTX 3060, jejíž omezovač těžby byl částečně prolomen. Tento přechod na novou revizi asi přechodně dostupnost tohoto modelu ještě zhoršil, ale navýšení výroby snad teď nejen dožene tento deficit, ale přinese i zlepšení.

Post z fóra Board Channels hlásících navýšení výroby RTX 3060 (Zdroj: VideoCardz)

V Číně nicméně zvýšené množství vyrobených nemusí hned skončit přímo u běžných gamesníků. Zdá se, že Nvidia by mohlo ze začátku dávat prioritu provozovatelům internetových kaváren, které v Číně slouží zároveň jako počítačové herny. Tento systém PC hraní je v Číně tak oblíbený, že se dokonce pro kavárny vyrábějí speciální edice a někdy i úplně speciální modely grafik. Alokace GPU pro kavárny ovšem může také být krok proti tomu, aby karty skončily v rukou scalperů a kryptotěžařů luxujících karty dodané do obvyklé distribuční sítě.

Graf ukazující úroveň reálných cen (v procentech doporučené ceny) grafik GeForce a Radeon oproti oficiálním cenám v německých obchodech dle 3DCenter.org. Zdá se, že jsme se už přehoupli přes nejhorší bod a ceny GPU zase začínají klesat

Jak rychle se zlepšení dá očekávat i u nás, to těžko říct, zvýšené dodávky grafik by mohly prioritně mířit do jiných regionů. Ale trh je propojený, takže nakonec bychom to pocítit měli. K návratu do normálu budou potřeba víc takovýchto impulzů a také další oslabení kryptotěžby, takže zatím ještě není náprava jistá, ale jsme snad aspoň na cestě k ní.

Zdroj: VideoCardz, ITHome

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Ray tracing pro staré hry. Otestovali jsme NVIDIA RTX Remix

Občas lidi říkají, že dnešní hry se nevyrovnají těm starým a kromě grafiky toho moc nenabízí. Co kdyby se ale dala moderní grafika doplnit do klasických pecek starých i třeba dvacet let? Právě k tomu má sloužit technologie (nebo software) RTX Remix od NVIDIE, která má umožnit relativně snadno přidat i do velmi starých her pomocí modu kvalitnější grafiku – včetně raytracingových efektů i věcí jako je DLSS nebo DLAA. Podíváme se, jak to funguje. Celý článok „Ray tracing pro staré hry. Otestovali jsme NVIDIA RTX Remix“ »

 •  
 •  
 •  

Blackwell vyjde letos, GeForce RTX 5080 a RTX 5090 koncem roku?

O víkendu tu byly informace o nové generaci grafik od AMD, teď pro změnu o tom, co chystá Nvidia. Jak si asi pamatujete, doposud jsme operovali s tím, že příchod nové generace GeForce (pravděpodobně s označením RTX 5000) bude po trošku delší době než po tradičních dvou letech. Přímo oficiální dokument Nvidie totiž next-gen herní GPU ukazoval až na rok 2025. Ale vypadá to, že Nvidia vydání urychlí a bude přece jenom letos. Celý článok „Blackwell vyjde letos, GeForce RTX 5080 a RTX 5090 koncem roku?“ »

 •  
 •  
 •  

[Update] Zákaz exportu GPU do Číny: GeForce RTX 4090D zůstává

USA loni začaly uplatňovat embargo na vývoz výkonných GPU do Číny, což má chránit jejich strategickou bezpečnost tím, že ztíží Číně vývoj pokročilých AI například pro vojenské účely. Na podzim zákaz nastavil limity výkonu tak, že nedovolily vývoz GeForce RTX 4090, na což ale Nvidia zareagovala modelem GeForce RTX 4090D, který má ořezané výpočetní jednotky a výkon tak, aby se do stanovených limitů přesně vešel. Nyní však byl zakázaný také. Celý článok „[Update] Zákaz exportu GPU do Číny: GeForce RTX 4090D zůstává“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *