Intel Core i5-14400F – refresh v najpopulárnejšom rade

Metodika: výkonnostné testy

Na zozname úspornejších procesorov Intel Raptor Lake Refresh s TDP 65 W je aj Core i5-14400F. Teda model, ktorý najmä pre svoj atraktívny pomer ceny k výkonu často končí k počítačových zostavách s nižším rozpočtom. V 14. generácii Intel zrýchľoval jednojadrový boost aj E jadrá. A tých zmien v drobných detailoch je tu viac. Medzi ne patrí napríklad i to, že v e-shopoch sú znovu bežne rôzne steppingy postavené na rôznych kremíkoch.

Herné testy

Výkon v hrách testujeme v štyroch rozlíšeniach s rôznym nastavením grafických detailov. Na rozbeh je to jedno viac-menej teoretické nastavenie v 1280 × 720 px. Pri tomto rozlíšení sme dlho laborovali s nastavením „správnych“ detailov. Konečné slovo nakoniec padlo na najnižšie možné (Low, Lowest, Ultra Low, …), aké hra dovoľuje.

Niekto by mohol voľbu rozporovať tým, že procesor v takýchto nastaveniach nepočíta koľko objektov sa vykresľuje (tzv. draw calls). S vysokými detailmi v tomto veľmi nízkom rozlíšení však nebol veľký rozdiel vo výkone v porovnaní s rozlíšením FHD (ktoré takisto testujeme). Naopak záťaž na GPU bola jasne vyššia a toto nepraktické nastavenie má poukazovať práve na to, aký má procesor výkon pri čo najnižšej účasti grafickej karty.

Vo vyšších rozlíšeniach sú už nastavené detaily a vysoké (pre FHD a QHD) a najvyššie (pre UHD). Vo Full HD ešte obvykle s vypnutým Anti-Aliasingom, celkovo už ale ide o pomerne praktické nastavenia, aké sa i bežne používajú.

Výber hier je s ohľadom na pestrosť žánrov, hráčsku popularitu a náročnosť na procesorový výkon. Kompletný zoznam je v kapitolách 7–16. V hrách, kde je vstavaný benchmark, používame ten, v iných máme vytvorené vlastné scény, ktoré s každým procesorom dookola a vždy rovnako prechádzame. Na záznam fps, respektíve časov jednotlivých snímok, z ktorých sa potom následne počítajú fps, používame OCAT a na analýzu CSV aplikáciu FLAT. Za oboma stojí vývojár a autor článkov (a videí) webu GPUreport.cz. Na čo najvyššiu presnosť sú všetky priechody trikrát opakované a do grafov sú vynášané priemerne hodnoty priemerných i minimálnych fps. Tieto viacnásobné opakovania sa týkajú aj neherných testov.

Výpočtové testy

Začíname zľahka, PCMarkom 10, ktorý v rámci kompletnej súpravy „benchmarku pre modernú kanceláriu“ testuje viac ako šesťdesiat čiastkových úloh v rôznych aplikáciách. Tie následne škatuľkuje do tematických kategórií, ktorých je už podstatne menej a pre čo najlepšiu orientáciu zapisujeme do grafov bodový zisk z nich. Celkové skóre máme potom pre jedno i viacvláknový výkon aj z Geekbench 5. Jednoduchšie úlohy v testoch zastupujú i testy vo webovom prehliadači – Speedometer a Octane. Ďalšie testy predstavujú už obvykle vyššiu záťaž alebo sú cielené na pokročilého používateľa.

Výkon pre 3D rendering meriame v Cinebench. V R20, ktorej výsledky sú rozšírenejšie, ale hlavne v R23. Renderovanie v tejto verzii pri každom procesore trvá dlhšie, cyklí sa minimálne desať minút. 3D renderovanie testujeme aj v Blenderi, s renderom Cycles v projektoch BMW a Classroom. Druhý menovaný si môžete porovnať aj s výsledkami testov grafických kariet (obsahuje rovnaký počet dlaždíc).

Ako sú procesory stavané na prácu s videom testujeme strižných editoroch Adobe Premiere Pro a DaVinci Resolve Studio 17. To prostredníctvom pluginu PugetBench, ktorý sa venuje všetkých úlohám, s ktorými sa môžete pri úpravách videa stretnúť. Služby PugetBenchu využívame aj v Adobe After Effects, kde sa zase testuje výkon pri vytváraní grafických efektov. Niektoré čiastkové úlohy používajú na urýchľovanie GPU, ale to nikdy nevypíname, čo v praxi nebude robiť nikto. Bez GPU akcelerácie niektoré veci ani nefungujú, ale naopak je zaujímavé sledovať, že  je rôzny aj výkon v úlohách, ktoré urýchľuje grafická karta. Časť operácií totiž stále obsluhuje CPU.

Kódovanie videa testujeme v HandBraku a v benchmarkoch (x264 HD a HWBot x265). x264 HD benchmark funguje v 32-bitovom režime (64-bitový sa nám pod W10 nepodarilo konzistentne rozbehať a všeobecne pod novšími OS môže byť nestabilný a vykazovať chyby vo videu). V HandBraku používame pre AVC procesorový kodér x264 a pre HEVC x265. Podrobné nastavenia jednotlivých profilov už nájdete rozpísané v príslušnej kapitole 25. Okrem videa kódujeme i audio, kde sú všetky podrobnosti uvedené takisto v kapitole týchto testov. Do činenia s výkonom procesorových kodérov môžu mať aj hráči, ktorý si svoje hranie nahrávajú na video. Výkon „procesorového broadcastingu“ preto i my testujeme v dvoch dobre rozšírených aplikáciách OBS Studio a Xsplit.

Dve kapitoly máme vyhradené aj pre výkon pre úpravu fotiek. Adobe má samostatnú, kde znovu cez PugetBench testujeme Photoshop. V Lightroome PugetBench ale nepoužívame, pretože ten si pre stabilný chod kladie rôzne úpravy OS a celkovo sme sa ho radšej vzdali (pre vyššie riziko komplikácií) a vytvorili sme si vlastné testovacie scény. Obe sú na procesor náročné, či už ide o export RAWov do 16-bitového formátu TIFF s farebným priestorom ProPhotoRGB alebo generáciu náhľadov 1:1 k 42 fotkám bezstratového formátu CR2.

Máme ale i niekoľko alternatívnych aplikácií na úpravu fotiek, v ktorých testujeme výkon CPU. Patrí medzi ne Affinity Photo, v ktorom používame vstavaný benchmark, alebo XnViewMP pre dávkové úpravy fotografií či ZPS X. Z naozaj moderných sú to potom tri aplikácie Topaz Labz, ktoré využívajú algoritmy AI. DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI. Topaz Labs svoje výsledky často a radi porovnávajú s aplikáciami Adobe (Photoshop a Lightroom) a chváli sa lepšími výsledkami. Tak uvidíme, možno sa na to niekedy pozrieme i z obrazovej stránky. V testoch procesorov nám ale ide predovšetkým o výkon.

Komprimovací a dekomprimovací výkon testujeme v benchmarkoch WinRARu, 7-Zipu a Aida64 (Zlib), dešifrovanie potom v TrueCrypte a Aida64, kde sú okrem AES aj testy SHA3. V Aida64 testujeme v kapitole matematických výpočtov aj FPU. Z tejto kategórie vás ale môžu zaujímať aj výsledky Stockfish 13 a dosahovaný počet šachových kombinácií za jednotku času. Veľa testov, ktoré sa dajú zaradiť do kategórie matematických realizujeme v SPECworkstation 3.1. Jedná sa o súbor profesionálnych aplikácií s presahom i k rôznym simuláciám, ako je napríklad LAMMPS či NAMD, čo sú molekulárne simulátory. Podrobný opis k testom z SPECworkstation 3.1 nájdete v tomto odkaze zo stránok spec.org. Zo zoznamu pre redundanciu netestujeme len 7-zip, Blender a HandBrake, pretože výkon v nich meriame v zvlášť aplikáciách. Detailný výpis výsledkov SPECWS inak predstavuje obvykle časy alebo fps, ale my do grafov uvádzame „SPEC ratio“, ktoré hovorí o bodovom zisku – vyšší znamená lepší.

Nastavenia procesorov…

Procesory testujeme vo východiskových nastaveniach, bez aktívnych technológií PBO2 (AMD) alebo ABT (Intel), ale pravdaže s aktívnym XMP 2.0.

… a aplikačné aktualizácie

V testoch treba počítať aj s tým, že v priebehu času môžu jednotlivé aktualizácie skresľovať výkonnostné porovnania. Niektoré aplikácie používame vo verziách portable (rozvalený archív), ktoré sa neaktualizujú alebo je možnosť ich držať na stabilnej verzii, ale pri niektorých to neplatí. Typicky hry sa v priebehu času aktualizujú. Na druhej strane ani úmyselné zastarávanie (a testovanie niečo neaktuálne, čo sa už správa inak) by nebola úplne cesta.

Skrátka len počítajte s tým, že s pribúdajúcim časom klesá trochu i presnosť výsledkov, ktoré medzi sebou porovnávate. Aby sme vám túto analýzu uľahčili, tak pri každom procesore uvádzame, kedy bol testovaný. Zistíte to v dialógovom okne, kde je informácia o dátume testovania každého procesora. Toto dialógové okno sa zobrazuje v interaktívnych grafoch, pri akomkoľvek pruhu s výsledkom. Stačí naň zájsť kurzorom myši.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?

Od února se začaly veřejně ventilovat problémy s nestabilními procesory Intel Core 13. a 14. generace (přičemž panují i obavy, zda u nich nedochází k degradaci). Intel dlouho k věci nepodával informace a zdá se, že si s reakcí ještě chce dát chvíli na čas. Nicméně teď poskytl podrobnější předběžné vyjádření, které budí spíš otázky než odpovědi. Všechnu vinu totiž připisuje přetaktování a výrobcům desek, což je poněkud alibismus. Celý článok „Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?“ »

  •  
  •  
  •  

Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace

Od února se šíří zprávy o nestabilitě výkonnějších procesorů Intel Core 13. a 14. generace ve hrách. Intel teď udělal netypickou věc, která vyvolává otázku, zda třeba s problémem nesouvisí. Jen pár měsíců po vydání refreshových modelů Raptor Lake, tedy Core 14. generace, ukončuje výrobu předchozích modelů generace 13. Přitom obvykle firma nechávala starší generace dojíždět mnohem déle, takže by to teoreticky mohlo s aktuální chybou souviset. Celý článok „Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace“ »

  •  
  •  
  •  

Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje

Před nedávnem jsme psali o tom, jak mají procesory Intel Raptor Lake problémy se stabilitou ve hrách. Zprávy o pádech často provázených zavádějící hláškou o nedostatku grafické paměti, zdá se, neutichají a naopak se spíš množí, stejně jako počty her, ve kterých jsou tyto problémy hlášené. Intel zatím k věci nezaujal nějaké oficiální stanovisko, ale problém analyzuje. Jde možná o největší takové problémy s procesory Intel v poslední době. Celý článok „Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (15) Pridať komentár

  1. Mobilní Brave prohlížeč, grafy se ukáží jen k prvnímu číslu. Dál je to uříznuté. Šlo by s tím něco dělat?

    1. V krátkodobom časovom horizonte to žiaľ nevyriešime. To neúplne zobrazovanie grafov na mobilných zariadeniách (špeciálne pri vertikálnom zobrazení) je rozsiahlejší problém. Holt treba k tomu sadnúť pri desktope alebo na mobile/tablete s vyšším rozlíšneím a najlepšie s pretočením displeja na šírku.

  2. Nezaujata recenze. Intel ma sice nejake potize s inovacemi, ale stale dokaze nabidnout konkurenceshopny procesor. Alespon pro specificka uziti.

    “ ale v niektorých hrách pre spomaľovanie E jadrami nižší ako u Core i5-12400(F)“
    Nezvladnuta featura uspornych jader znamena, ze je vhodny zejmena do kancelarskych PC.
    Jako hracske ci domaci-univerzalni PC to jiste smart Buy neni.

    Potiz pak nastane, srovname li tento intel s novym AMD apu, urcenym rovnez do kancelare, …
    pak to smart Buy take neni.

    Jako intel nedela spatne procesory, problem je jen v tom ze konkurence dela lepsi.

    1. Ta APU jsou spíše multimediální a víceúčelová. Na co by mi v kancelářském počítači byla tak výkonná grafika. Bohatě postačí non-G 7 Ryzen.

    2. Z pohľadu absolútneho výkonu (t.j. pri akcelerácii všetkých 10 jadier) v pomere k cene (špeciálne s uplatnením lacnejšej platformy s pamäťami DDR4) to ocenenie Smart Buy! Core i5-14400F ťažko uprieť, keď Ryzen 5 7600 sme ho dali (zase hlavne za trochu iné veci…). Špeciálne, keď to je ešte pri efektivite, ktorá je pri maximálnom výkone voči AMD porovnateľná a vyššia. Ale samozrejme sú scenáre použitia, kde R5 7600 (respektíve v kontexte rozhodovania nad Ci5-14400F asi skôr R5 7500F…) dáva podstatne väčší zmysel. Môže to byť ale aj naopak, no. Záleží, ako kto čo zohľadnuje a čo lepšie zapadá do konkrétneho scenáru použitia.

      — Jako hracske ci domaci-univerzalni PC to jiste smart Buy neni.

      Jasné, v hernom počítači bude mať navrch procesor AMD, ale to univerzálne domáce použitie… keď to má niekto v rámci neho tak trochu aj ako pracovnú stanicu na strih videa či v rámci štúdia strojariny, grafiky alebo skrátka nejakého odboru, kde príde na aplikácie profitujúce z tých 16 vlákien. A ešte sa pri takejto zostave hľadí na čo najnižšiu cenu. To si zase myslím, že sa najlacnejší Ryzen 5 oplatí už menej ako najlacnejšia Core i5.

  3. V čom je tento model najpopulárnejší? V predajoch zrejme nie. Či?

    Škoda, že sa nepodarilo otestovať nejakú 35W alebo 65W novinky s nejakým non-K modelom (stepping B0) s 2MB L2 cache u velkých P-jadier a 4MB L2 cache v klastry štyroch malých E-jadier tj. modelov Intelu ako:

    • Core i5 14600 (6C + 8c, 65W TDP, 20MB L2 cache)
    • Core i5 14600F (6C + 8c, 65W TDP, 20MB L2 cache)
    • Core i5 14600T (6C + 8c, 35W TDP, 20MB L2 cache)

    • Core i7 14700 (8C + 12c, 65W TDP, 28MB L2 cache)
    • Core i7 14700F (8C + 12c, 65W TDP, 28MB L2 cache)
    • Core i7 14700T (8C + 12c, 35W TDP, 28MB L2 cache)

    • Core i9 14900 (8C + 16c, 65W TDP, 32MB L2 cache)
    • Core i9 14900F (8C + 16c, 65W TDP, 32MB L2 cache)
    • Core i9 14900T (8C + 16c, 35W TDP, 32MB L2 cache)

    P.S. a stále ten Windows 10 …

    1. Áno, titulok naráža na predaje. Mrknite napríklad na Mindfactory, ktoré má verejné informácie o počte predaných kusov. Procesory zo série „400“ (… 12400F, 12400, 13400F, 13400) sú na tom oproti iným modelom Intelu výrazne lepšie.

      1. Jako redaktor HW webu je jasne ze chcete mit o cem psat, a mlaceni mrtveho kone je malo poplarni.
        Tak treba pridat clanky o prodejich. Jak to v predvanocni dobe pekne vyskocilo.
        https://twitter.com/TechEpiphanyYT/status/1742197924216385816/photo/2
        Je videt ze intel stale kupuji nejaci lide, bylo by zajiimave zjistit, kdo nebo proc ?
        Rakovina mozku nebo proste ze zvyku ?
        Napriklad na klasicke TV vysilani se take stale nekdo kouka …
        Statisika popularity vsak rika ze vybehova platfforma AMD je vice popularni jak novinky Intelu.
        https://twitter.com/TechEpiphanyYT/status/1742197924216385816

        1. Intel pořád drží punc prémiového zboží. Při nákupu většinou nejde o objektivní srovnání kvalit, tak se běžný zákazník prostě nechová. Napříč různými produkty můžeš vidět, že zákazníci-výrobci-prodejci trpí mnoha zvláštními a těžko pochopitelnými vrtochy.

          1. Neviem úplne, čím to vzniklo, ale i vo svojom blízkom okolí mám ľudí, ktorí AMD považujú za „lačnejšiu voľbu pre tých, čo nemajú peniaze na Intel“. Možno toto myslenie môže byť ovplyvnené dobami procesorov Core 2 Extreme QX9770, Core i7-990X a podobných vecí za astronomické prirážky?

            1. Určitě je to historická záležitost, AMD jsou asi provždy ti odvození. Je to přirozené, ale samozřejmě úsměvné, když si toho lidé nejsou vědomi.

        2. V mojom pripade bolo rozhodovanie „na zelenej luke“, nemal som ziadnu preferenciu/zvyk intel vs amd a riadil som sa radami na forach a vysledkami testov. Jeden z faktorov ktory u mna zavazil bol napr. vysledok enkodovania flac: i7-14700K 90.3s / 48.65W vs. Ryzen 9 7900X 93.4s / 52.97W https://www.hwcooling.net/wp-content/uploads/2023/11/intel-core-i7-14700k-g346.png a dalsi vyznamny faktor pre intel bol ze sa chladic da namontovat zrotovany o 90° aby fukal dohora.

          1. Horizonálna montáž chladiča je možná aj na platformách AMD. Ale je pravda, že je to pomerne vzacna vec a pre drvivú vačšinu chladičov je možnosť iba vertikálnej orientácie.

      1. Díky. Každopádne to nebolo myslené ako „najpopulárnejší rad procesorov celkovo“, ale iba v rámci ponuky Intelu. Ak to tak vyznieva aj v kontexte ďalšieho textu, tak sa ospravedlňujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *