Intel Core i5-14400F – refresh v najpopulárnejšom rade

Záver

Na zozname úspornejších procesorov Intel Raptor Lake Refresh s TDP 65 W je aj Core i5-14400F. Teda model, ktorý najmä pre svoj atraktívny pomer ceny k výkonu často končí k počítačových zostavách s nižším rozpočtom. V 14. generácii Intel zrýchľoval jednojadrový boost aj E jadrá. A tých zmien v drobných detailoch je tu viac. Medzi ne patrí napríklad i to, že v e-shopoch sú znovu bežne rôzne steppingy postavené na rôznych kremíkoch.

Záver

Po všeobecný záver ku Core i5-14400F by bolo použiteľné aj hodnotenie z recenzie Core i5-13400F. Sú to veľmi podobné procesory a aj u Core i5 Raptor Lake Refresh platí, že z pohľadu viacvláknového výkonu má oproti AMD Ryzen 5 7600 navrch. Koľko presne záleží od konkrétnej aplikácie, respektíve od škálovania E jadier.

Efektívne (E) jadrá robia z Core i5-14400F procesor, ktorý má nielen špičkový pomer cena/výkon pri relatívne vysokej rýchlosti, ale takisto je efektívny. Minimálne taký efektívny, ako je Ryzen 5 7600 a môžeme predpokladať, že to môže byť aj viac. To na tom základe, že testovaný stepping B0 (Raptor Lake Refresh) je pri vyššej záťaži v porovnaní s kremíkom C0 menej efektívny aj v 13. generácii, k čomu máme podrobnú analýzu. Core i5-14400F stepping C0 by sa tak od Ryzen 5 7600 mohla eventuálne viac odpichnúť, čo sa týka efektivity, aj tentokrát. Týmto sa budeme zaoberať v neskorších testoch, kde oba steppingy tradične postavíme proti sebe.

Pokiaľ ide o medzigeneračné porovnanie, tak k nárastu rýchlosti príliš nedochádza. E jadrá (na 3,5 GHz) sú síce o 200 MHz rýchlejšie, ale all-core boost P jadier (4100 MHz) sa nezmenil. Výraznejší nárast rýchlosti je v jednovláknových úlohách, v ktorých procesory s TB 2.0, čo je aj Ci5-14400F za Ryzenmi (5) z rovnakej triedy dlhodobo zaostávajú. To pre konzervatívnejšie jednojadrové frekvencie, ktoré sa však teraz trochu (o 100 MHz) zvýšili. Vďaka tomu možno v jednovláknových úlohách pozorovať zrýchlenie oproti Ci5-13400F o 2–6 %. Na Ryzen 5 7600 to stále často nestačí, ani vo webovom prostredí, ani v rámci kancelárskych aplikácií, ktoré bývajú závislé od jednovláknového výkonu. Procesor AMD tu je svižnejší, ale iba o chlp. S priamym konkurenom (cenou i výbavou bez iGPU – Ryzen 5 7500F) to už ale bude vychádzať na remízu.

Pre niekoho ale nadvláda Intelu vo viackláknových úlohách môže pri výbere viac zavážiť. A aj keď, ako už bolo spomenuté, je Ci5-14400F jednovláknovo skôr pomalší procesor ako Ryzen 5 7600, tak treba poznamenať, že to pri vyššej energetickej efektivite. Úspornejší než Ryzen 5 7600 je o nejakých 7–10 %. AMD v tomto smere dopláca aj na čipletový dizajn so samostatným I/O čipom, ktorý zvyšuje spotrebu. Skôr či neskôr zistíme ak to bude v porovnaní s Ryzen 5 7500F, pokiaľ má niekto počas čítania hodnotenia opodstatnené výhrady, že staviame vedľa seba procesory, ktoré si úplne priamo nekonkurujú.

Herný výkon Core i5-13400F je v porovnaní s Ryzen 5 7600 skôr nižší pre znovu výrazne nižšie frekvencie all-core boostu, efektivita je pritom porovnateľná. Procesor Intel sa však pre rýchlejší prestup tepla pri rovnakej spotrebe menej zahrieva, čo umožňuje použitie so slabším a lacnejším chladičom. Ale ani Ryzen 5 7600 netreba výrazne intenzívnejšie ochladzovať na to, aby ste sa pri akomkoľvek booste (kritický je teoreticky jednojadrový) vyhli teplotám, ktoré bude škrtiť frekvencie jadier CPU.

V určitých hrách môže tak ako aj pri Core i5-13400/F dochádzať vplyvom aktivity E jadier k znižovaniu výkonu, čím sme sa zaoberali aj v tomto tematickom teste. To typicky z dôvodu, keď sa náročnejšia úloha počíta na slabšom (E) jadre namiesto silnejšieho (P). A pri Core i5-14400F je ešte jedno špecifikum, ktoré súvisí s vyššími frekvenciami na E jadrách. Kvôli tým sú niekedy ovplyvňované frekvencie na P jadrách, ktoré sú nižšie aj v porovnaní s Ci5-13400/F. Napríklad v Total War Saga: Troy sa menej často sa aplikuje násobič 41. Aj toto sa podieľa na tom, že Ci5-14400F obvykle nemá vyšší herný výkon ako Ci5-13400F a pri priereze viacerými hrami možno hovoriť o rovnakej úrovni. K podobnému javu, samozrejme, dochádzať aj mimo hry. Za slabšími výsledkami Ci5-14400F SRN47 (stepping B0) môže stáť aj o trochu horšie výsledky testov pamäťového sub-systému. Tých ste si už mohli všimnúť aj v testoch Core i5-13400F, kde stepping C0 vykazuje na viacerých úrovniach vyššiu priepustnosť.

Agresívnejšie napájanie E jadier sa pravdepodobne prejavuje aj na vyššej spotrebe mimo záťaže, kde Ci5-14400F už nedosahuje mimoriadne úsporného chodu ako Ci5-13400F, hoci násobič na P jadrách padá rovnako na 4 (400 MHz). Približne 11 W však možno stále chváliť. Ryzen 5 7600 je na tom výrazne horšie.

Aj keď sme v texte hodnotenia venovali pomerne dosť priestoru drobným zhoršeniam oproti minulej generácii, tak je Core i5-14400F mimoriadne výhodný procesor, ktorý má pri nezmenenej cene zase o trochu vyšší jednovláknový výkon a s pamäťami DDR4 nebude lacnejšia ani porovnateľná platforma s Ryzen 5 7500F. Na mieste je tak ocenenie „Smart buy!“.

Za spoluprácu na zabezpečovaní testovaného hardvéru ďakujeme e-shopu Datacomp

Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio), Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI) a Zoneru (za licenciu k Photo Studio X)


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?

Od února se začaly veřejně ventilovat problémy s nestabilními procesory Intel Core 13. a 14. generace (přičemž panují i obavy, zda u nich nedochází k degradaci). Intel dlouho k věci nepodával informace a zdá se, že si s reakcí ještě chce dát chvíli na čas. Nicméně teď poskytl podrobnější předběžné vyjádření, které budí spíš otázky než odpovědi. Všechnu vinu totiž připisuje přetaktování a výrobcům desek, což je poněkud alibismus. Celý článok „Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?“ »

  •  
  •  
  •  

Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace

Od února se šíří zprávy o nestabilitě výkonnějších procesorů Intel Core 13. a 14. generace ve hrách. Intel teď udělal netypickou věc, která vyvolává otázku, zda třeba s problémem nesouvisí. Jen pár měsíců po vydání refreshových modelů Raptor Lake, tedy Core 14. generace, ukončuje výrobu předchozích modelů generace 13. Přitom obvykle firma nechávala starší generace dojíždět mnohem déle, takže by to teoreticky mohlo s aktuální chybou souviset. Celý článok „Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace“ »

  •  
  •  
  •  

Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje

Před nedávnem jsme psali o tom, jak mají procesory Intel Raptor Lake problémy se stabilitou ve hrách. Zprávy o pádech často provázených zavádějící hláškou o nedostatku grafické paměti, zdá se, neutichají a naopak se spíš množí, stejně jako počty her, ve kterých jsou tyto problémy hlášené. Intel zatím k věci nezaujal nějaké oficiální stanovisko, ale problém analyzuje. Jde možná o největší takové problémy s procesory Intel v poslední době. Celý článok „Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (15) Pridať komentár

  1. Mobilní Brave prohlížeč, grafy se ukáží jen k prvnímu číslu. Dál je to uříznuté. Šlo by s tím něco dělat?

    1. V krátkodobom časovom horizonte to žiaľ nevyriešime. To neúplne zobrazovanie grafov na mobilných zariadeniách (špeciálne pri vertikálnom zobrazení) je rozsiahlejší problém. Holt treba k tomu sadnúť pri desktope alebo na mobile/tablete s vyšším rozlíšneím a najlepšie s pretočením displeja na šírku.

  2. Nezaujata recenze. Intel ma sice nejake potize s inovacemi, ale stale dokaze nabidnout konkurenceshopny procesor. Alespon pro specificka uziti.

    “ ale v niektorých hrách pre spomaľovanie E jadrami nižší ako u Core i5-12400(F)“
    Nezvladnuta featura uspornych jader znamena, ze je vhodny zejmena do kancelarskych PC.
    Jako hracske ci domaci-univerzalni PC to jiste smart Buy neni.

    Potiz pak nastane, srovname li tento intel s novym AMD apu, urcenym rovnez do kancelare, …
    pak to smart Buy take neni.

    Jako intel nedela spatne procesory, problem je jen v tom ze konkurence dela lepsi.

    1. Ta APU jsou spíše multimediální a víceúčelová. Na co by mi v kancelářském počítači byla tak výkonná grafika. Bohatě postačí non-G 7 Ryzen.

    2. Z pohľadu absolútneho výkonu (t.j. pri akcelerácii všetkých 10 jadier) v pomere k cene (špeciálne s uplatnením lacnejšej platformy s pamäťami DDR4) to ocenenie Smart Buy! Core i5-14400F ťažko uprieť, keď Ryzen 5 7600 sme ho dali (zase hlavne za trochu iné veci…). Špeciálne, keď to je ešte pri efektivite, ktorá je pri maximálnom výkone voči AMD porovnateľná a vyššia. Ale samozrejme sú scenáre použitia, kde R5 7600 (respektíve v kontexte rozhodovania nad Ci5-14400F asi skôr R5 7500F…) dáva podstatne väčší zmysel. Môže to byť ale aj naopak, no. Záleží, ako kto čo zohľadnuje a čo lepšie zapadá do konkrétneho scenáru použitia.

      — Jako hracske ci domaci-univerzalni PC to jiste smart Buy neni.

      Jasné, v hernom počítači bude mať navrch procesor AMD, ale to univerzálne domáce použitie… keď to má niekto v rámci neho tak trochu aj ako pracovnú stanicu na strih videa či v rámci štúdia strojariny, grafiky alebo skrátka nejakého odboru, kde príde na aplikácie profitujúce z tých 16 vlákien. A ešte sa pri takejto zostave hľadí na čo najnižšiu cenu. To si zase myslím, že sa najlacnejší Ryzen 5 oplatí už menej ako najlacnejšia Core i5.

  3. V čom je tento model najpopulárnejší? V predajoch zrejme nie. Či?

    Škoda, že sa nepodarilo otestovať nejakú 35W alebo 65W novinky s nejakým non-K modelom (stepping B0) s 2MB L2 cache u velkých P-jadier a 4MB L2 cache v klastry štyroch malých E-jadier tj. modelov Intelu ako:

    • Core i5 14600 (6C + 8c, 65W TDP, 20MB L2 cache)
    • Core i5 14600F (6C + 8c, 65W TDP, 20MB L2 cache)
    • Core i5 14600T (6C + 8c, 35W TDP, 20MB L2 cache)

    • Core i7 14700 (8C + 12c, 65W TDP, 28MB L2 cache)
    • Core i7 14700F (8C + 12c, 65W TDP, 28MB L2 cache)
    • Core i7 14700T (8C + 12c, 35W TDP, 28MB L2 cache)

    • Core i9 14900 (8C + 16c, 65W TDP, 32MB L2 cache)
    • Core i9 14900F (8C + 16c, 65W TDP, 32MB L2 cache)
    • Core i9 14900T (8C + 16c, 35W TDP, 32MB L2 cache)

    P.S. a stále ten Windows 10 …

    1. Áno, titulok naráža na predaje. Mrknite napríklad na Mindfactory, ktoré má verejné informácie o počte predaných kusov. Procesory zo série „400“ (… 12400F, 12400, 13400F, 13400) sú na tom oproti iným modelom Intelu výrazne lepšie.

      1. Jako redaktor HW webu je jasne ze chcete mit o cem psat, a mlaceni mrtveho kone je malo poplarni.
        Tak treba pridat clanky o prodejich. Jak to v predvanocni dobe pekne vyskocilo.
        https://twitter.com/TechEpiphanyYT/status/1742197924216385816/photo/2
        Je videt ze intel stale kupuji nejaci lide, bylo by zajiimave zjistit, kdo nebo proc ?
        Rakovina mozku nebo proste ze zvyku ?
        Napriklad na klasicke TV vysilani se take stale nekdo kouka …
        Statisika popularity vsak rika ze vybehova platfforma AMD je vice popularni jak novinky Intelu.
        https://twitter.com/TechEpiphanyYT/status/1742197924216385816

        1. Intel pořád drží punc prémiového zboží. Při nákupu většinou nejde o objektivní srovnání kvalit, tak se běžný zákazník prostě nechová. Napříč různými produkty můžeš vidět, že zákazníci-výrobci-prodejci trpí mnoha zvláštními a těžko pochopitelnými vrtochy.

          1. Neviem úplne, čím to vzniklo, ale i vo svojom blízkom okolí mám ľudí, ktorí AMD považujú za „lačnejšiu voľbu pre tých, čo nemajú peniaze na Intel“. Možno toto myslenie môže byť ovplyvnené dobami procesorov Core 2 Extreme QX9770, Core i7-990X a podobných vecí za astronomické prirážky?

            1. Určitě je to historická záležitost, AMD jsou asi provždy ti odvození. Je to přirozené, ale samozřejmě úsměvné, když si toho lidé nejsou vědomi.

        2. V mojom pripade bolo rozhodovanie „na zelenej luke“, nemal som ziadnu preferenciu/zvyk intel vs amd a riadil som sa radami na forach a vysledkami testov. Jeden z faktorov ktory u mna zavazil bol napr. vysledok enkodovania flac: i7-14700K 90.3s / 48.65W vs. Ryzen 9 7900X 93.4s / 52.97W https://www.hwcooling.net/wp-content/uploads/2023/11/intel-core-i7-14700k-g346.png a dalsi vyznamny faktor pre intel bol ze sa chladic da namontovat zrotovany o 90° aby fukal dohora.

          1. Horizonálna montáž chladiča je možná aj na platformách AMD. Ale je pravda, že je to pomerne vzacna vec a pre drvivú vačšinu chladičov je možnosť iba vertikálnej orientácie.

      1. Díky. Každopádne to nebolo myslené ako „najpopulárnejší rad procesorov celkovo“, ale iba v rámci ponuky Intelu. Ak to tak vyznieva aj v kontexte ďalšieho textu, tak sa ospravedlňujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *