MSI RTX 4060 Ti Gaming X Trio 8G: Skvelá efektivita a tichý chod

Záver

Do generácie Ada Lovelace pribudla konečne už aj stredná trieda grafických kariet s GPU Nvidia. Medzinegeračný progres v rýchlosti je u RTX 4060 Ti síce relatívne nižší, ale zato výrazne klesla spotreba a celkovo sú prevádzkové vlastnosti sympatické. Najmä pokiaľ ide o konštrukcie podobné MSI Gaming X Trio s dobre naddimenzovaným chladičom. Tri ventilátory, spotreba do 170 W a herný výkon výrazne nad Radeon RX 6650 XT.

Záver

Podstatne viac než nárast rýchlosti RTX 4060 Ti prichádza so zlepšením energetickej efektivity. Pokiaľ toto nie je parameter, ktorý vás zaujíma, tak výmenu vašej súčasnej grafickej karty tejto triedy asi ešte radšej odložte. V rozlíšení FHD (1080p) je herný výkon RTX 4060 Ti bez ray-tracingovej grafiky oproti RTX 3060 Ti vyšší v priemere o 13 %v rozlíšení QHD (1440p) už iba o 7 %. S RT grafikou je to o nejaké to percento viac, ale zaujímavejší je tu pokles spotreby.

V porovnaní s RTX 3060 Ti má RTX 4060 Ti v závislosti od záťaže nižšiu spotrebu o 70–90 W. Oproti o 15–20 % pomalšej RX 6650 XT je najnovšia GeForce tiež aspoň o 10 % úspornejšia. Toto zvýšenie efektivity je potom dobre vidieť v grafoch, ktoré ilustrujú pomer herného výkonu na jednotku wattu, kde je RTX 4060 Ti mimo rozlíšenie UHD (2160p) vo vedení s veľkým náskokom. O ten v Ultra HD táto grafika prichádza z dôvodu výrazného poklesu rýchlosti, na takto vysoké rozlíšenie sa 8-gigabajtová RTX 4060 Ti príliš nehodí. Nižšie rozlíšenie QHD by sa už však dalo označiť za optimálne, pokiaľ nevlastníte vysokorýchlostný monitor a v tituloch s vyššími hardvérovými nárokmi sa nestránite DLSS alebo FSR. Aj v tomto prípade je podporované DLSS 3, tak ako u celej série grafických kariet RTX 4000.

Do rozlíšenia Full HD môžeme pokojne siahnuť aj po monitoroch s vyššou obnovovacou frekvenciou. Framerate RTX 4060 Ti je v tomto prostredí často trojciferný a obzvlášť v jednoduchých, typicky e-sportových hrách. Môžeme teda konštatovať, že ide o veľmi efektívnu grafickú kartu vhodnú do nižších až stredných rozlíšení, ktorá má i pomerne atraktívny pomer cena/výkon. GeForce RTX 3060 Ti v kvalitatívne porovnateľnom vyhotovení nie sú zase až o toľko lacnejšie.

Variant Gaming X Trio má mimoriadne tichý chladič, hoci sme od MSI testovali aj tichšie karty s vyššou spotrebou (napríklad RTX 3060 Ti Gaming X Trio). Dané to je cievkami, ktoré sú hlučnosťou nad aerodynamickými frekvenciami zvuku. Stále sa však nedá tvrdiť, že by boli cievky hlučné, ale takisto ani to, že ich ľahko prepočujete. Najmä, keď je ich zvuk ostrejší, okolo 5,4 kHz, s menším podielom naozaj vysokých frekvencií. V tomto smere môže byť návrh grafickej karty v tejto výkonnostnej triede určite lepší. To je ale zároveň jediné, čo sa dá RTX 4060 Ti Gaming X Trio z konštrukčných vlastností vytknúť.

Potom sú tu síce ešte väčšie rozmery a tým pádom horšia kompatibilita s menšími skrinkami, ale tie ospravedlňuje vzhľadom na možnosti TIM grafického jadra nadštandardne nízke zahrievanie.

Dosahované frekvencie GPU sú vysoké, o 240–300 MHz nad tým, čo pre boost grafického jadra uvádza Nvidia pri referenčnom modeliplus 105–165 MHz voči parametrom MSI. Taktovanie GPU sa, samozrejme, odvíja aj od intenzity jeho zahrievania a výsledky sú podmienené napríklad aj účinnosťou systémového chladenia.

Z celkového pohľadu RTX 4060 Ti staršie modely strednej triedy jasne prekonáva, hoci Nvidia kládla väčší dôraz na zvýšenie efektivity ako na zvýšenie rýchlosti. Testovaného modelu Gaming X Trio 8G sa MSI zhostilo dobre, negatív je minimum a prevažne musíme chváliť. Aj čo sa týka kľúčových detailov okolo chladiča, ktorých prínos sme rozobrali v úvode rozboru.

Za spoluprácu na zabezpečovaní testovaného hardvéru ďakujeme e-shopu Datacomp


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Příznivá spotřeba, hlučnost a 16GB paměti pravděpodobně zní jako rajská hudba někomu, kdo chce kartu využívat primárně pro CUDA. V relativním srovnání se pak dá mluvit i o příznivé ceně. Bude asi zábavné srovnávat jednotlivá provedení. Těším se, co výrobci s tímto modelem předvedou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *