MSI: větráky na deskách s AMD X570 se při nižší teplotě vypnou

MSI slíbilo na deskách s čipsetem X570 technologii Zero Frozr

Dvakrát už jsme tu psali o čipsetu AMD X570, který má mít vyšší TDP a na deskách bude mít chladiče s ventilátorem. Teď k této z hlediska hlučnosti problematické věci máme pro změnu dobrou zprávu. MSI oficiálně odhalilo některé své desky a slíbilo přitom, že ventilátory na nich budou mít polopasivní chod, jaký se dnes často používá u GPU. A nebudou se tedy naštěstí točit pořád. Zároveň by podle MSI měly být celkem kvalitní.

MSI ve středu pořádalo livestream, ve kterém ukazovalo dopředu některé novinky, které firma uvede na Computexu 2019 (ten se rozběhne příští týden). A v závěru tohoto videa byly ukázány také desky platformy AMD X570. Nejdřív model MPG X570 Gaming Plus, který už jsme tu měli, ale vedle toho také nadšenecký dražší model MEG X570 Ace, který jsme ještě neviděli.

MEG X570 Ace vypadá na první pohled jako pasivně chlazená deska, což by bylo skvělé, ale bohužel to tak úplně není. Ve skutečnosti má pořád v plochém pasivu na čipsetu schovaný ventilátor – je pod mřížkou, na videu to bylo i výslovně přiznáno. Ventilátor je použitý i přesto, že tato deska po vzoru modelů ze začátku této dekády, kdy TDP čipových sad bývalo vyšší, než dnes, používá heatpipe k vyvedení tepla z grafickými kartami zakrývaného prostoru jižního můstku pryč.

MSI MEG X570 Ace

Z chladiče čipsetu vychází dlouhá černá heatpipe, táhne se nalevo od slotů DIMM pro paměti a úplně na horní straně desky je propojená do chladiče na napájecí kaskádě nad socketem. Ten má vyšší a tedy asi lépe chlazený hliníkový pasiv, lépe se k němu dostane průvan ve skříni. Ovšem je třeba připomenout, že zejména při přetaktování CPU s vyšším TDP jsou na napájecí kaskádě značné ztráty, tvořící nejspíš i více tepla, než čipset. Vyvedení tepla do tohoto pasivu tedy nemusí nutně vyřešit problém se zahříváním čipu X570.

MSI MEG X570 Ace bude mít všechny pasivy propojené dlouhou heatpipe

Heatpipe pak jinak ještě pokračuje do druhé poloviny pasivu, který je na VRM po levé straně od socketu. Všechny tyto pasivy jsou tedy vzájemně propojené. Každopádně přes toto řešení má i MEG X570 Ace v pasivu nad čipsetem schovaný ventilátorek. Podle MSI nemá být ale moc slyšitelný, zejména při hraní má podle zástupců firmy vesměs být překrytý pod hlukem ze skříňových ventilátorů a GPU (což ale bude muset teprv potvrdit praxe).

Pod mřížkou na chladiči je i u tohoto modelu ventilátor

Desky MSI budou ventilátor spouštět až nad určitou teplotou

Co je ovšem podstatné: podle komentáře ve videu firma při chlazení použila zkušenosti z chlazení grafických karet a regulace ventilátoru bude používat systém „Zero Frozr“. To není nic jiného než tzv. „0dB“ nebo polopasivní režim. Ventilátor se bude tedy zapínat jen pod větší zátěží. Mělo by to patrně být regulováno podle teploty – při překročení určité meze se začne točit, při poklesu pod hraniční hodnotu se zase vypne. V dobře větrané skříni by tedy měl hluk být mírnější. Spotřeba X570 by měla záviset na tom, kolik slotů PCI Express 4.0 (a portů USB/SATA) bude aktivních. V mnoha případech by asi sloty mohly být z části nevyužité, tím pádem spotřeba nižší, a ventilátor by díky tomu mohl být častěji vypnutý. MSI ovšem zatím neprozradilo, jak budou zvoleny hranice teplot pro pasivní chod.

Samotný ventilátor, který na těchto deskách (i údajně levnějším modelu Gaming Plus) bude osazený, má podle MSI být převzatý z chladičů GPU, a to ze staršího, ale tehdy dost kladně hodnoceného typu Twin Frozr IV. Nebudou to asi větráky zcela identické, protože průměr je poměrně malý (tipl bych si maximálně 70 mm). Údajně podle MSI ale mají dobře fungovat i v této velikosti. Jaká mají ložiska, nebylo sděleno. I jejich životnosti by ale asi měl polopasivní režim pomáhat.

Ventilátor na deskách MSI s X570 vychází z toho použitého v GPU chladičích Twin Frozr IV

MSI by s polopasivním chlazením mělo snad být inspirací a motivací i pro další výrobce, aby podobnou techniku použili, pokud to už neplánovali sami od sebe. Takže toto dává naději, že to s aktivním chlazením platformy X570 bude nakonec snesitelnější, než to vypadlo. Doufejme, že podobná možnost bude u co největšího množství modelů. Jinak je třeba říci, že možnosti regulace na některých deskách umožňují vypnutí ventilátorů nastavit ručně. Například Smart Fan5+, který má Gigabyte už u desek s čipsety řady 400, dovoluje v BIOSu nastavit hranice teplot, pod kterými se větráky úplně zastaví. Pokud bude tato volba dostupná i pro chladič na čipsetu, pak by i na deskách Gigabyte mělo být možné si vypínání ventilátoru nastavit třeba ručně, pokud by nebylo použité ve výchozím stavu.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce

Vypadá to, že se opět zmenší výběr grafických karet AMD Radeon. Ty výrobci obvykle nabízejí v menším počtu variant proti grafikám Nvidia GeForce, ale je i o dost více výrobců, od nichž se dá koupit grafika Nvidie, proti těm, kteří vyrábějí Radeony. Mezi těmi teď ubude společnost MSI, která podobně jako Asus nebo Gigabyte dlouho vyráběla grafiky obou značek, ale nyní se přeorientovává čistě na Nvidii. A prakticky s okamžitou platností. Celý článok „MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce“ »

  •  
  •  
  •  

Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2

Letos Microsoft naplnil mlhavá varování provázející od vydání kompatibilitu Windows 11 se staršími počítači, jejichž procesory nejsou oficiálně podporované, a začal používat instrukci POPCNT, čímž systém přestává fungovat na řadě procesorů. To však nebylo všechno a požadavky se mohou dále zvyšovat. Teď totiž Windows 11 začínají vyžadovat další instrukční rozšíření, které odstaví další skupiny procesorů, mezi nimi i Phenomy a první APU. Celý článok „Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu. Celý článok „Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *