Nidec Servo Gentle Typhoon D1225C hociaký ventilátor neporazí

Detaily Nidec Servo Gentle Typhoon D1225C (2150/12)

Zaujíma vás, ako si dnes Gentle Typhoon D1225C, pôvodca efektívne tvarovaného rotora, počína v porovnaní s podstatne novšími ventilátormi? Veľmi dobre. Mimo pásma najintenzívnejších vibrácií s otravnými rezonančnými frekvenciami má aj zo súčasného pohľadu tento ventilátor špičkový pomer výkonu k hlučnosti. V niektorých je dokonca stále neprekonaný a vtedajší konštruktéri stavali na silných fyzikálnych základoch.

Vysvetlivka: Za ventilátor „Nidec Servo Gentle Typhoon D1225C“ v kontexte tohto testu vždy považujeme jeho variant D1225C12B6ZPAA6 (t.j. s max. 2150 ot./min na 12 V a bez spevňujúcej obruče cez rotor, ktorú majú varianty s rýchlosťami do 3000 ot./min a vyššími). V ďalšom texte už presné modelové označenie neuvádzame a pre jednoznačné zadefinovanie v grafoch je v zátvorke „2150/12“, čo značí maximálnu rýchlosť/maximálne napätie testovaného modelu. Gentle Typhoon D1225C s 2150 ot./min pri 12 V je s nálepkou Nidec Servo iba jeden.

Geometriu ventilátora Gentle Typhoon D1225C dozaista možno označiť za nadčasovú, stala sa inšpiráciou pre mnohé moderné ventilátory. Zároveň však u noviniek neradi vídame, že sa jedná „len o ďalší Gentle Typhoon“ a že vývoj ventilátorov 15 rokov (od vydania GT D1225C stagnuje). Je to totiž podobné, ako keby sa autám vyčítali kolesá s kruhovým bokorysom – taký bol už predsa na stredovekých kočoch a zo všetkých možností je to tá najlepšia, oválne či mnohouholníkové kolesá by fungovali horšie. A podobné je to u ventilátorov.

Vymýšľať výrazne odlišné geometrie od Gentle Typhoon D1225C by bola pre potreby počítačov vždy cesta k horšiemu výsledku. To uvidíte aj v dnešných testoch, kde mnohé ventilátory GT jasne poráža aj napriek tomu, že sa jedná o výrazne starší návrh. To je dôvod, prečo sa výrobcovia ventilátorov s novými modelmi k týmto tvarom uchyľujú a snažia sa zdokonaľovať detaily. Najďalej sa v tomto smere dostala Noctua s NF-A12x25 PWM a použitím veľmi pevného materiálu na konštrukciu lopatiek eliminovala hlavný nedostatok D1225C, vysoké vibrácie.

Výhoda väčšieho počtu lopatiek s výraznejším zakrivením je v tom, že prúdnice vzduchu netlačí do radiálnej osi. A keď, tak v oveľa menšej miere ako počítačové ventilátory, ktoré sa dajú označiť za štandardné, bežné. To znamená sedem širších lopatiek s menším uhlom, so zhruba rovnakými stranami (aj keď tá pri motorčeku je vždy o trochu kratšia) a s menším rádiusom nábežných hrán. Záber a orientácia prúdenia pri týchto konštrukciách výraznejšie zasahuje do radiálnej osi a trajektória je tak kužeľovitá. Na nej by v zásade nebolo nič zlé, ale pri zasadení ventilátora do rámčeka/tunela, dochádza na úrovni samotného ventilátora k vyššiemu vždy treniu vzduchu (pod klenbami rámčeka) a väčším mikroturbulenciám na ostrých hraných rámčeka. Už len to je dosť výrazný hendikep pre to, aby pri rovnakej hlučnosti ventilátor dosahoval vyšší prietok.

Pokiaľ by sa konštrukcie obidvoch ventilátorov dotiahli k svojim fyzikálnym hraniciam (dobre viete, že u ventilátorov nezáleží iba na tvar rotora či rámčeka, ale aj na pevnosti lopatiek alebo na vlastnstiach ložísk, motočeka) tak je často technicky nemožné, aby bol ventilátor tvarom rotora pripomínajúci Gentle Typhoon pri rovnakom prietoku hlučnejší.

Lopatky ventilátora Gentle Typhoon majú síce veľmi podobné proporčné vlastnosti vrátane snáď rovnakej plochy na lopatku a takisto rovnakých (alebo minimálne veľmi) podobných rozstupov, ale je to aj zopár odlišností. GT nemá tak ostré špičky lopatiek (ako NF-A12x25) a je aj bez „akceleračných“ kanálikov na odtokovej strane jednotlivých listov. Za to má ďalej, pri puzdre motorčeka, malé zúbky, ktoré v týchto miestach znižujú mikroturbulencie a zlepšujú akustický prejav. Pozoruhodné je, že ich kedysi používala aj Noctua, ale zo svojich návrhov ich postupne vyhodila ako napríklad aj Fractal Design.

      

Gentle Typhoon D1225C je kompletne  vyrobený z kompozitu PBT, ABS a sklených vlákien (GF30), rotor aj rámček. Pevnosť materiálu je nižšia a tepelná rozťažnosť vyššia ako ventilátorov na báze LCP (medzi ne okrem NF-A12x25 z otestovaných modelov patrí napríklad aj MSI MEG Silent Gale P12), takže je u GT v porovnaní s NF-A12x25 väčšia medzera medzi lopatkami a rámčekom. Nejde však o veľký rozdiel, je to zhruba o tretinu, a zase až tak na ňom nezáleží. D1225C má veľmi vysoký staticky tlak, a to aj pre poriadnu hrúbku lopatiek. Celkovo sa jedná o veľmi robustný ventilátor s hmotnosťou 198 g. Subtílnejší, nezviazaný, je iba kábel. Ten má jednotlivé vodiče „navoľno“, bez sieťky.

Od roku 2008, hoci Gentle Typhoon D1225C najprv dlhšie obdobie niesol značku Scythe, bol jeho výrobcom Nidec Servo. Po „odlúčení“ od Scythe tak zrejme k žiadnym zmenám v konštrukcii nedošlo. Výrobné postupy naprieč časom ale trochu iné byť môžu. Ich vplyv na vlastnosti ventilátora bude však s najväčšou pravdepodobnosťou minimálny.

Dôležitá je ešte poznámka k použitým ložiskám. Tie sú guľôčkové, čiže masívne, aj keď oproti kvapalinovým (FDB, SSO2 a pod.) najmä pri nižších otáčkach percentuálne viac prehovárajú do celkovej hlučnosti ventilátora. Strednú dobu medzi poruchami Nidec Servo uvádza v závislosti od teplotnej záťaže. Stolových počítačov v domácnostiach by sa malo týkať 100 000 hodín. Pre náročnejšie podmienkach s typicky výraznejším zahrievaním vzduchu v miestnosti je uvádzaných ale aj 45 000 hodín pri 60 °C.

* Pri čítaní výkonnostných hodnôt treba vždy počítať s určitou toleranciou. Pre maximálne otáčky sa obvykle uvádza ± 10 %, minimálne otáčky sa kus od kusa môžu rozchádzať podstatne výraznejšie, niekedy sa výrobcovia kryjú aj ± 50 %. To je potom potrebné adekvátne zohľadňovať aj pri hodnotách prietoku vzduchu, statického tlaku či hladiny hluku. Ak je v bunke tabuľky uvádzaná iba jedna hodnota, znamená to, že tá vždy odkazuje na situáciu pri maximálnych otáčkach, ktoré sú dosahované pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM. Spodnú hranicu výkonnostných špecifikácií výrobca vtedy vo svojich materiáloch nezverejňuje. Cena v poslednom stĺpci je vždy iba orientačná.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Odstraňovanie zúbkov na lopatkách ventilátorov? Niekedy chyba

Na hranách lopatiek niektorých ventilátorov bývajú malé výrezy vytvárajúce akési zúbky, typicky na odtokových hranách, bližšie k motorčeku. Tieto prvky slúžia na rozbíjanie tónových špičiek a je pozoruhodné, že sa ich výrobcovia skôr vzdávajú než by ich pridávali. U niektorých návrhov sa však takáto úprava dá považovať za spiatočnícky krok, inde je to pochopiteľný ťah. Máme pre vás zopár ukážok. Celý článok „Odstraňovanie zúbkov na lopatkách ventilátorov? Niekedy chyba“ »

  •  
  •  
  •  

Vysoké vibrácie Gentle Typhoon pripomínajú hriechy SilverStone

Dostávame sa k rozboru ventilátora, ktorý síce siaha do chladiaceho praveku, no veľa výrobcov aerodynamické kvality jeho návrhu objavuje až teraz. Hoci je Gentle Typhoon pre mnohých výrobcov (vrátane Noctuy) veľká inšpirácia, tak jednu slabinu predsa len má. A pomerne zásadnú. Sú ňou veľmi vysoké, nadmerné vibrácie, ktorým netradične vyhradíme samostatný test. Celý článok „Vysoké vibrácie Gentle Typhoon pripomínajú hriechy SilverStone“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. Vďaka za parádnu recenziu.
    Vzhľadom na ako ako dlho trvá vývoj chcel by som občas vedieť na koľkých ľudí stojí. Pamätám sa ako GN robil prehliadku nejakého výrobcu MB a biosy tam pripravovali 1-2 ľudia. Keď vidím do biznisu v ktorom robím (elektrické stanice/elektrárne) je to často krát prekvapivo málo alebo veľa ľudí.

    1. To by ma tiež zaujímalo, ktorá firma koľko zdrojov investuje do prác na ventilátoroch… obávam sa ale, že to bude skôr tá možnosť „málo“.

      Mám nejaké útržkové informácie o tom, ako sa hlavní konštruktéri produktov niektorých firiem tej práci venujú na veľmi malé, v podstate brigádnické úväzky, hoci ide o dlhodobú činnosť. Niektoré veci je asi lepšie nevedieť, zbytočne si berieme ilúzie o tom, že by to mohlo byť inak. Hardvéroví vývojári sú pravdepodobne dosť nedocnení vo všobecnosti (pokiaľ zrovna nejde o architekta CPU), do marketingu pôjdu asi úplne iné peniaze.

  2. Vďaka za ďalší parádny test Ľubo. 🙂
    Je to taká schýza… vidieť, že ten návrh je parádny, len realizácia má svoje muchy. Lebo tam kde sa GT stabilne drží blízko čela tabuľky už vstupujú do hry vibrácie a tam kde sú vibrácie pod kontrolou to klesá skôr do priemeru. Na druhej strane to pekne ukazuje ako Noctua ten koncept očistila od nedostatkov. Čo ma najviac na týchchto fanoch „GT konceptu“ zaujalo je, aký kľúčový je zvolený materiál, a že ten STerrox nebol vôbec marketingový ťah, ale nutnosť, aby ten koncept fungoval bezchybne. Za to rakúšanom ešte raz klobúk dole.

    1. To, že pri nižších rýchlostiach GT na NF-A12x25 stráca nie ani tak dané Sterrox/LCP vs. PBT/GF30, ako tým, že pri meraní aerodynamických vlastností v normalizovaných hladinách hluku sa pri tých tichších na ladení viac podpisujú zvuky motorčeka a ložísk (riešili sme to aj v diskusii pod týmto článkom v angličtine). Aj to je jeden z dôvodov, prečo GT dovolí nižšie otáčky. Pri rovnakých otáčkach by tie pomery vyzerali trochu inak (lepšie v prospech GT), ale NF-A12x25 by bol z tejto dvojice jasne tichší ventilátor.

      1. Nj, vlastne kvôli tomu sme sa aj tešili na Steroxy už od prototypov, že to budú GTčka s lepšími/tichšími ložiskami a motorčekom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *