Philips 16B1P3302: Druhý displej pre každý notebook

Obrazové vlastnosti

Prenosné monitory sú veľkým pomocníkom na cestách pre ľudí s menšími ultrabookmi. Napríklad aj pri potrebe zdieľať obraz klientovi. Jendou z hlavných otázok pri použítí mimo kancelárie sú výdrž batérie a ako monitor udržať v požadovanej polohe. Novinka od Philips na to ide trochu inak ako konkurenčný model od AOC. Za veľmi dôležitú je považovaná aj ochrana (monitora) počas prevozu.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu IPS s uhlopriečkou 15,6″ a tradičným pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 1920 × 1080 px, antireflexnú úpravu. Prekvapením je 75 Hz obnovovacia frekvencia a výrobca hovorí tiež o maximálnom 250 nitovom jase, kontraste 700:1 či odozve 4 ms (GtG). Panel dokáže zobraziť 16 miliónov farieb, čiže ide o 8 bitový panel. Panel by mal podľa špecifikácii vedieť obraziť 64 % sRGB a 46 % NTSC.

Hoci panel dokáže zobraziť viac farieb ako konkurenčný AOC 16T2, namerané výsledky sú veľmi podobné. Namerali sme 65% sRGB, 50 % AdobeRGB, 50 % DCI-P3 a 49 % NTSC, čo sú takmer na vlas rovnaké výsledky ako v prípade 16T2. O niečo lepšia je Farebná odchýlka Delta E s hodnotou 2,19 ale naopak jas je nižší s hodnotou 231 nitov. Čo je bezpochyby lepšie je uniformita displeja, ktorá nemá žiadne výrazne odchýlky ako v prípade modelu od AOC. Gamma viac menej zodpovedá udávaným hodnotám, teda až od 2.2 je presne o 0.1 bodu vyššia. Monitor je vhodný najmä na kancelársku prácu, písanie textov a povedzme prezentácie. Na úpravu fotografií a videí sa ale podobne ako AOC 16T2 nehodí.

Input Lag a Response Time

Vzhľadom na chýbajúcu podporu pripojenia cez HDMI sme nemohli otestovať input lag.

Nakoľko nejde o žiaden herný kúsok, dalo sa očakávať, že ghosting bude viditeľnejší, než na čo sme bežne zvyknutý. Režimy Off a Fast sú len veľmi mierne odlíšené, pri Faster už začína byť vidieť inverse ghosting a pri Fastest je už veľmi viditeľný. Pri bežnej práci s textami by som sa teda veľmi neobťažoval vôbec meniť nastavenie zrýchlenia a nechal by som ho na vypnutom.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný

Ultraširoké monitory boli dlhé roky dostupné predovšetkým v 34-palcovom vyhotovení. Či už išlo o modely s rovnými alebo zahnutými panelmi, na prácu alebo na hranie. Philips však po novom expanduje a prechádza na 40-palcovú uhlopriečku. Jedným z prvých takýcho zväčšenych prírastkov je WQHD monitor s označením 40B1U5601, sprituálny nástupca Philips 34B1U5600. Ten už z testov poznáte. Celý článok „Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný“ »

  •  
  •  
  •  

AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom

Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2. Celý článok „AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Uvažoval som kedysi nad niečim takým, ale príde mi to drahé. Tento model nemá ani akumulátor, a iné obmedzenia, napríklad USB-C ako pripojenie, s DP funkciou. To mnohé notebooky žial nemajú. Ani stolné PC.
    Lepší monitor je so zabudovanou USB grafickou kartou, dá sa tak použiť univerzálne (chce to mať 2 vstupy – USB a USB-C). To že nefungovalo HDMI, a nemá ani reproduktory, nedá sa použiť ani ako televízor (buď pripojený STB, alebo MMC, nejaká tyčinka s android TV).

    Kto by to chce na prezentáciu, väčšinou všade je 230V. Stačí 19 – 22,5″ monitor bez podstavca založený v stojane na „tablety“. Vyjde to na cca 100 Eur, kto si kúpi monitor s externým napájaním, z monitora bude vychádzať tenký napájací kábel.

    Netuším využitie tohto Philipsu. Nemá žiadnu univerzálnosť. K tomu je ešte aj drahý. Keby mu dali Android TV… prečo mi napadlo, že rovnakú službu urobí univerzálny 11″ tablet prepojený s notebookom cez wifi?

    Keď pozerám úvodnú foto, ako je položený na stole. Ergonomické to nie je, za tú cenu je 32″ monitor.
    Keby som šiel do extrému, dá sa použiť aj druhý notebook na rozšírenú plochu, klonovanie obrazu. To som skúšal, funguje to. Je tam cítiť oneskorenie, ale na prezentáciu, statické zobrazenie viac ako dostatočné. Neviem či je to možné aj na chome os, tie sú relaívne lacné, dotykové, klávesnica sa dá použiť ako stojan, cenovo to vychádza podobne ako ten Philips monitor. Len o cca 500g vyššia váha, za to s akumulátorom a plne funkčné samostatne.

    O čo by som mal záujem, o test nejakej USB grafickej karty. Notebooky majú teraz zväčša len HDMI, pri tých do 600 Eur cez USB-C nie je DP, len dáta (dá sa použiť notebook + externý monitor).
    To by mne poriešilo problémy, ušetrilo peniaze.
    Zišlo by sa mi to aj ku PC, ako dočasný 3., 4. monitor, aby som nemusel kupovať novú grafickú kartu, keď už ku tým lowendom urobili pokrok – len 2 video výstupy.
    Základné dosky, väčšinou tiež. I keď niekedy majú aj 3, či 4, zrovna vždy keď som kupoval, neboli na sklade. Aspoň že ich už robia DP+HDMI. Vďaka.

  2. Že nemá baterii imo nelze takto považovat za negativum. Pro mě je to výhoda, jsem rád, že na trhu takové zařízení je a nemusím připlácet za něco, co bude za pár let akorát těžítkem. Mínusem je pro mě cena, jak uvádíte sice nižší, ale neodpovídá výkonu, leda by byl dotykový. Krom toho mi ještě vadí neodnímatelná základna. Uvítal bych pak v příslušenství backplate z plastu s VESA uchycením. A přes nepraktický, vystouplý rámeček bych se taky jen tak nepřenesl.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *