Test obrovskej Asus ROG Strix RTX 2080 Ti O11G Gaming

Parametre a detaily

Podobne ako Gigabyte a EVGA ani Asus nezaháľal a uviedol nové grafické karty RTX. Dnes sa pozrieme na vlajkovú loď ROG Strix vo verzii O11G, ktorá je najvyšší model tohto radu. Novinka má veľmi podobný dizajn ako predchodca zo série Pascal, aké zmeny však výrobca zapracoval?  Minulú generáciu bola GTX 1080 Ti ROG Strix jednou z najlepších (ak nie najlepšia) GTX 1080 Ti. Obháji Asus túto pozíciu i tentokrát?

Hodnotenie

Čo povedať na margo ROG Strix RTX 2080 Ti O11G Gaming? Rozhodne ide o jednu z najlepších RTX 2080 Ti na trhu a výrobca si na nej dal naozaj záležať. Či už ide o nové ventilátory alebo spevnenú konštrukciu, vďaka ktorej sa karta neprehýba, alebo o drobnosti ako možnosť vypnúť podsvietenie tlačidlom na backplate až po duálny BIOS s hardvérovým prepínačom a výborne odladenými režimami Quiet/Performance, resp. Q/P v grafoch.

V tichom režime je karta naozaj kultivovaná a v našich merania suverénne najtichšia spomedzi testovaných kariet a to s veľkým náskokom. Zníženie výkonu pritom nie je nijako razantné a reálne sa pohybuje len na úrovni pár percent. Pre väčšinu používateľov bude tento režim ideálny aj vďaka technológií 0 dB, ktorá je aktívna len v tomto ňom.

Naopak režim performance poskytuje maximálny výkon a v našich meraniach dokazuje, že s prehľadom bojuje o prvú pozíciou vo všetkých testoch a v mnohých z nich aj víťazí. Hlučnosť je už samozrejme vyššia, no má to aj druhú stránku, a to nízke teploty. V porovnaní s XC Ultra je to napríklad až 8 °C vo Firestrike a v porovnaní s Windforce OC až 11 °C. Tento režim s prioritou výkonu má tak tiež svoje pozitíva a mať možnosť vybrať si ten, ktorý viac spĺňa vaše požiadavky jednoduchým prepnutím spínača na boku karty, je úžasné.

Karte je ťažké niečo vytýkať, ak nerátame jej cenu, ktorá sa pohybuje okolo 1500 €, čo je naviac spomedzi testovaných RTX 2080 Ti. Vzhľadom na výbavu a výsledky testov je však cenový rozdiel oproti ostatným testovaným grafikám opodstatnený. Ak si kartu môžete dovoliť, odporúčame ju všetkými desiatimi. Cenová politika Nvidie pri RTX grafikách je bezpochyby kontroverzná, no to je už na inú debatu.

Jediné, čo sa dá na konkrétnom testovanom kuse mierne skritizovať, je výkon po manuálnom pretaktovaní. Moje očakávania boli vzhľadom na masívne chladenie a skvelé výsledky v režime performance veľmi vysoké. Čakal som, že ROG Strix po OC rozdrví konkurenciu a obsadí prvé priečky vo všetkých testoch. Žiaľ, nestalo sa tak. Testovaný kúsok zjavne nevyhral kremíkovú lotériu a stabilné pretaktovanie sa tak zastavilo len na +110 MHz na jadre a +600 MHz na pamätiach. Iné testované grafiky dali až +170 MHz na jadre, čo sa samozrejme odzrkadlilo na výsledkoch. Ak však budete mať viac šťastia a natrafíte na lepší kúsok, ako je tento, ktorí sme testovali, dajú sa očakávať slušnejšie výsledky po OC. Otázkou však je, koľko percent používateľov sa bude týmto zaoberať, ak im stačí prepnúť prepínač do druhej polohy?


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *