Analýza Core i5-14400F je úplna, raritný stepping (C0) otestovaný

Metodika: ako meriame spotrebu

Pre kompletnosť testov procesora Intel Core i5-14400F dopĺňame výsledky jeho druhého steppingu. Variant B0 otestovaný už máme, teraz prichádza rad na variant C0. Jeho dostupnosť v obchodoch je minimálne v súčasnosti podstatne horšie a vzniká sa otázka, či je vôbec o čo stáť. Má zmysel sa cielene uchádzať o stepping C0 alebo je „v poriadku“ aj B0? Alebo je to „jedno“ (k čomu sa v rámci nákupnej lotérie dostanete)?

Metodika: ako meriame spotrebu

Odmerať spotrebu procesora je pomerne jednoduché, podstatne jednoduchšie než pri grafických kartách. Všetko napájanie ide cez jeden alebo dva káble EPS. Dva na zväčšenie prierezu používame i my, čo sa hodí pri výkonných procesoroch AMD do sTR(X)4 či pre Intel HEDT a vlastne skoro už i pre mainstreamové procesory. Na meranie prúdu priamo na vodičoch máme kliešte Prova 15. To je podstatne presnejší a spoľahlivejší spôsob merania ako sa spoliehať na interné snímače.

Jediné obmedzenie našich prúdových klieští môže byť pri testoch najvýkonnejších procesorov. Tie totiž maximálny rozsah našich klieští 30 A, pri ktorom je garantovaná vysoká presnosť, už prekračujú. Na väčšinu procesorov je rozsah optimálny (dokonca aj pre meranie nižšej záťaže, kedy sa dajú kliešte prepnúť na menší a presnejší rozsah 4 A), ale modely so spotrebou nad 360 W budeme testovať až na vlastnom prípravku, ktorého prototyp už máme zostrojený. Jeho merací rozsah obmedzujúci už nebude, ale zatiaľ výhľadovo budeme pracovať s prúdovými kliešťami Prova.

Kliešte sú pred každým meraním riadne vynulované a pripojené k multimetru Keysight U1231A. Ten vzorky z hodnotami prúdov počas testov zaznamenáva cez rozhranie IR-USB a v jednosekundových intervaloch ich zapisuje do tabuľky. Z nej potom môžeme vytvárať čiarové grafy s priebehmi spotreby. Do pruhových grafov však vždy zapisujeme priemerné hodnoty. Merania prebiehajú v rôznych režimoch záťaže. Najnižšiu predstavujú nečinné Windows 10 na pracovnej ploche. Toto meranie prebieha na dobre „odstátom“ systéme.

   

Vyššiu záťaž predstavuje kódovanie audia (FLACu), kde procesor ale využíva iba jedno jadro, respektíve jedno vlákno. Vyššia záťaž, kde sa zapája viac jadier, sú hry. Spotrebu testujeme v F1 2020, Shadow of the Tomb Raider a Total War Saga: Troy v 1920 × 1080 px. V tomto rozlíšení je spotreba obvykle najvyššia alebo minimálne podobná ako v nižších alebo vyšších rozlíšeniach, kde väčšinou spotreba CPU skôr pre jeho nižšie využívanie skôr klesá.

Limity spotrieb sú u procesorov Intel aj AMD vypnuté, odomknuté na úroveň PL4/PPT. Tak, ako je to väčšine prípadov u základných dosiek nastavené aj vo východiskových nastaveniach. To znamená, že časový limit „Tau“ po 56 sekundách neznižuje spotrebu a frekvencie ani vo vyššej záťaži a výkon je stabilný. Zvažovali sme, či úspornejšie nastavenia alebo nebudeme akceptovať. Nakoniec teda nebudeme z dôvodu, že to nerobí ani drvivá väčšina používateľov a tým pádom by boli výsledky a porovnania pomerne nezaujímavé. Riešenie by síce bolo testovať s limitom napájania i bez neho, ale to je už z časového hľadiska v rámci testov procesorov nemožné. Ignorovať túto problematiku však nebudeme a dostane priestor v testoch základných dosiek, kde nám to dáva väčší zmysel.

Základné dosky používame vždy s mimoriadne robustným efektívnym VRM, aby vznikajúce straty na MOSFEToch skresľovali namerané výsledky čo najmenej a testovacie zostavy sú napájané špičkovým zdrojom BeQuiet! Dark Power Pro 12 s výkonom 1200 W. Ten je dostatočne dimenzovaný na to, aby stačil na každý procesor i popri zaťaženej GeForce RTX 3080 a zároveň dosahuje nadštandardnú účinnosť aj pri nižšej záťaži. Kompletný prehľad komponentov testovacej zostavy nájdete v piatej kapitole tohto článku.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?

Od února se začaly veřejně ventilovat problémy s nestabilními procesory Intel Core 13. a 14. generace (přičemž panují i obavy, zda u nich nedochází k degradaci). Intel dlouho k věci nepodával informace a zdá se, že si s reakcí ještě chce dát chvíli na čas. Nicméně teď poskytl podrobnější předběžné vyjádření, které budí spíš otázky než odpovědi. Všechnu vinu totiž připisuje přetaktování a výrobcům desek, což je poněkud alibismus. Celý článok „Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?“ »

  •  
  •  
  •  

Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace

Od února se šíří zprávy o nestabilitě výkonnějších procesorů Intel Core 13. a 14. generace ve hrách. Intel teď udělal netypickou věc, která vyvolává otázku, zda třeba s problémem nesouvisí. Jen pár měsíců po vydání refreshových modelů Raptor Lake, tedy Core 14. generace, ukončuje výrobu předchozích modelů generace 13. Přitom obvykle firma nechávala starší generace dojíždět mnohem déle, takže by to teoreticky mohlo s aktuální chybou souviset. Celý článok „Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace“ »

  •  
  •  
  •  

Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje

Před nedávnem jsme psali o tom, jak mají procesory Intel Raptor Lake problémy se stabilitou ve hrách. Zprávy o pádech často provázených zavádějící hláškou o nedostatku grafické paměti, zdá se, neutichají a naopak se spíš množí, stejně jako počty her, ve kterých jsou tyto problémy hlášené. Intel zatím k věci nezaujal nějaké oficiální stanovisko, ale problém analyzuje. Jde možná o největší takové problémy s procesory Intel v poslední době. Celý článok „Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. To bych teda fakt chtěl, jít si koupit procesor, omylem se nepodívat na hwcooling.net 🙂 a doma zjistit, že mám o 10% horší procesor než byl v testech. Ale tak ono se to nestane, protože nejsem blázen, abych kupoval cokoli od Intelu.
    Mezi steppingy má být maximálně 1% rozdíl, tohle je zase nějaká ojebávka ala Intel.

    1. ±1–2 %, pokiaľ ide o spotrebu (vyššiu, nižšiu), je to v rámci rovnakého steppingu. Pri rôznych je ten rozdiel v prípade Ci5-14400F vyšší. Minimálne, pokiaľ ide o túto rannú produkciu. Asi sa nedá vylúčiť, že v priebehu času bude dochádzať aj k väčším zmenám.

      1. Super, takže si přečtu recenze na i5-14400F a pak dostanu při koupi procák výrazně horší. No ještě, že tě máme a že si dáš tu enormní práci, abys nás od hloupých nápadů kupovat cokoli od Intelu, odradil. 🙂 Díky.

        1. — „… abys nás od hloupých nápadů kupovat cokoli od Intelu, odradil.“

          Toto snáď nerobím. Jasné, pri Ci5-14400F radšej B0 ako C0, ale to vzácnejšie ocenenie efektívnejšieho variantu (B0) zostáva v platnosti. 🙂

          1. Intel ma dnes v cenicich zhruba tri krdele modelu. Podle meho se v tom nevyzna ani Intel Sales Manager. Pokud myslis ze e-shopy zacnou separovat pro Intel i steppingy tak pozadej na pristi vizite zdravotni sestru o zvyseni davek. 🙂

            BTW znas tu historku o navratu Steve Jobsa do Applu? Meli tam v te dobe asi 20 modelu desktopu. Predvolal si marketaky a pozadal je, aby mu vysvetlily jaky je mezi nimi rozdil. Nezvladli to, tak je vyhodil, na miste. Od te doby pak Apple preslo (se vratilo) k tradicnimu 1-2 modely pro vyrobek. Dnes je to opet rozesrane, ale neni nikdo kdo by je tam zliskal.

            1. — „Pokud myslis ze e-shopy zacnou separovat pro Intel i steppingy…“

              To už ale svojim spôsobom robia. Drvivá väčšina predajcov pri procesoroch niekde v popise uvádza objednávkové číslo a to je pre každý stepping unikátny. Dokonca aj v rámci rovnakého steppinu sú na rozlíšenie balení box/tray rôzne:

              Objednávkové číslo Core i5-14400F (box) vo vzácnejšej podobe „C0“ (S-Spec kód SRN3R) je BX8071514400F (resp. CM8071505093011, tray) a pre Core i5-14400F (box) „B0“ zase BX8071514400F (S-Spec kód SRN47), pre balenie bez chladiča (tray) primárne učené do OEM zostáv CM8071504821113.

            2. Tak koncový zákazník to tolik nepocítí, ale vyznat se v té jejich podnikové džungli členění, to jednoho přivede k pití.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *