Analýza Core i5-14400F je úplna, raritný stepping (C0) otestovaný

Záver

Pre kompletnosť testov procesora Intel Core i5-14400F dopĺňame výsledky jeho druhého steppingu. Variant B0 otestovaný už máme, teraz prichádza rad na variant C0. Jeho dostupnosť v obchodoch je minimálne v súčasnosti podstatne horšie a vzniká sa otázka, či je vôbec o čo stáť. Má zmysel sa cielene uchádzať o stepping C0 alebo je „v poriadku“ aj B0? Alebo je to „jedno“ (k čomu sa v rámci nákupnej lotérie dostanete)?

Záver

Stepping C0 u Core i5-14400F je takmer vo všetkých smeroch „horší“ než u stepping B0. Nakoniec je teda i pomerne dobre, že ho je málo (a prevažuje B0). Pri maximálnej záťaži, keď je rýchlosť Ci5-14400F C0 porovnateľná a skôr nižšia oproti Ci5-14400F B0, sme súčasne zaznamenali aj o približne 19 % (20 W) vyššiu spotrebu. To odkazuje aj na nižšiu efektivitu stepping C0.

Rok dozadu to bolo z pohľadu efektivity Ci5-13400F B0 a C0 vyrovnanejšie, ale to pri nižších frekvenciách, s ktorými môže byť výrobný postup Intel 7 (oproti Intel 7 Ultra – Rapor Lake a Raptor Lake Refresh) efektívnejší, a tiež v inom čase. Asi sa nedá vylúčiť ani to, že v rámci 14. generácie sa už čerpá z „posledných zásob“ s najnižšími kvalitatívnymi vlastnosťami alebo s vlastnosťami na vrchnej hranici tolerancií. V stepping C0 má Core i5-14400F až o približne 31 % vyššiu spotrebu než Core i5-13400F.

Isteže, určité navýšenie spotreby je tu pre o 200 MHz vyššie frekvencie jadier CPU, ale to je aj pri stepping B0, pri ktorom sa energetická náročnosť dokonca o trochu znížila. Z cca 112 W (Ci5-13400F) na cca 108 W (Ci5-14400F). Nejaké malé percento naprieč vzorkami môže fluktuovať (napriek tomu, čo je napísané v poznámke záveru prvej kapitoly), ale rozhodne nie do takej miery, aby sa tieto pomery otočili – toto sú už príliš veľké rozdiely. A dobre poukazujú i na to, že dochádza aj k nejakému zefektívňovaniu výroby naprieč generáciami aj pri použití rovnakého postupu, ktorý je pre firmu kľúčový, v tomto prípade Intel 7 Ultra. Do tejto úvahy logicky celkom dobre zapadá aj uplatnenie starších waferov (C0) pre úspornejšie (35 W) modely procesorov (14400T14500T), u ktorých sa nižšia efektivita tak výrazne neprejaví alebo môžu byť ich pracovnom pásme dokonca aj efektívnejšie. To sa už pri modeloch s TDP 65 W nedeje nikdy, aj pri nižšej záťaži je Core i5-14400F stepping B0 úspornejší procesor.

V jednovláknovej záťaži je Ci5-14400F B0 úspornejšia o približne 7 % a v hrách je to 12–34 % v neprospech stepping C0. Pri hernom nasadení treba ešte poznamenať, že v niektorých prípadoch je Ci5-14400F C0 rýchlejší procesor, v rozlíšeniach 1080p a 1440p je dosahované o 17–25 % vyšší priemerný framerate v CS:GO a +8 % (v 1080p) je napríklad aj v DOOMe Eternal. Môžeme vás pritom ubezpečiť, že rozhodne nejde o chybu merania, takto to vychádza opakovane. Vo vyšších rozlíšeniach, keď za ne považujeme FHD a QHD, je stepping C0 väčšinou rýchlejší, čo sa potom odráža aj na vyššom priemernom hernom výkone o 3 %, respektíve 5 %. V UHD (2160p) sú to už iba 2 %, ale s výkonnejšou grafickou kartou, ako je RTX 3080/RTX 4070 či RX 7800 XT to môže byť aj viac.

Frekvencie jadier CPU sú naprieč rôznymi záťažami u obidvoch steppingov Core i5-14400F prakticky rovnaképokiaľ ide o zahrievanie, tak pri B0 je nižšie. Vyššie teploty C0 súvisia hlavne s vyššou spotrebou, menšia plocha čipu (cca 209 vs. 257 mm2) sa na nich podpisuje zrejme minimálne.

Všeobecné hodnotenie Core i5-14400 nájdete v štandardnej analýze, v rámci tejto bolo cieľom iba vzájomné porovnanie existujúcich steppingov. V rámci slovného hodnotenia a odporúčaní sa v podstate nič zásadné nemení, hoci steppingu C0 už viac zodpovedá ocenenie „Approved“ než „Smart buy!“ (Ci5-14400F stepping B0).

Za spoluprácu na zabezpečovaní testovaného hardvéru ďakujeme e-shopu Datacomp

Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio), Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI) a Zoneru (za licenciu k Photo Studio X)


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?

Od února se začaly veřejně ventilovat problémy s nestabilními procesory Intel Core 13. a 14. generace (přičemž panují i obavy, zda u nich nedochází k degradaci). Intel dlouho k věci nepodával informace a zdá se, že si s reakcí ještě chce dát chvíli na čas. Nicméně teď poskytl podrobnější předběžné vyjádření, které budí spíš otázky než odpovědi. Všechnu vinu totiž připisuje přetaktování a výrobcům desek, což je poněkud alibismus. Celý článok „Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?“ »

  •  
  •  
  •  

Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace

Od února se šíří zprávy o nestabilitě výkonnějších procesorů Intel Core 13. a 14. generace ve hrách. Intel teď udělal netypickou věc, která vyvolává otázku, zda třeba s problémem nesouvisí. Jen pár měsíců po vydání refreshových modelů Raptor Lake, tedy Core 14. generace, ukončuje výrobu předchozích modelů generace 13. Přitom obvykle firma nechávala starší generace dojíždět mnohem déle, takže by to teoreticky mohlo s aktuální chybou souviset. Celý článok „Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace“ »

  •  
  •  
  •  

Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje

Před nedávnem jsme psali o tom, jak mají procesory Intel Raptor Lake problémy se stabilitou ve hrách. Zprávy o pádech často provázených zavádějící hláškou o nedostatku grafické paměti, zdá se, neutichají a naopak se spíš množí, stejně jako počty her, ve kterých jsou tyto problémy hlášené. Intel zatím k věci nezaujal nějaké oficiální stanovisko, ale problém analyzuje. Jde možná o největší takové problémy s procesory Intel v poslední době. Celý článok „Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. To bych teda fakt chtěl, jít si koupit procesor, omylem se nepodívat na hwcooling.net 🙂 a doma zjistit, že mám o 10% horší procesor než byl v testech. Ale tak ono se to nestane, protože nejsem blázen, abych kupoval cokoli od Intelu.
    Mezi steppingy má být maximálně 1% rozdíl, tohle je zase nějaká ojebávka ala Intel.

    1. ±1–2 %, pokiaľ ide o spotrebu (vyššiu, nižšiu), je to v rámci rovnakého steppingu. Pri rôznych je ten rozdiel v prípade Ci5-14400F vyšší. Minimálne, pokiaľ ide o túto rannú produkciu. Asi sa nedá vylúčiť, že v priebehu času bude dochádzať aj k väčším zmenám.

      1. Super, takže si přečtu recenze na i5-14400F a pak dostanu při koupi procák výrazně horší. No ještě, že tě máme a že si dáš tu enormní práci, abys nás od hloupých nápadů kupovat cokoli od Intelu, odradil. 🙂 Díky.

        1. — „… abys nás od hloupých nápadů kupovat cokoli od Intelu, odradil.“

          Toto snáď nerobím. Jasné, pri Ci5-14400F radšej B0 ako C0, ale to vzácnejšie ocenenie efektívnejšieho variantu (B0) zostáva v platnosti. 🙂

          1. Intel ma dnes v cenicich zhruba tri krdele modelu. Podle meho se v tom nevyzna ani Intel Sales Manager. Pokud myslis ze e-shopy zacnou separovat pro Intel i steppingy tak pozadej na pristi vizite zdravotni sestru o zvyseni davek. 🙂

            BTW znas tu historku o navratu Steve Jobsa do Applu? Meli tam v te dobe asi 20 modelu desktopu. Predvolal si marketaky a pozadal je, aby mu vysvetlily jaky je mezi nimi rozdil. Nezvladli to, tak je vyhodil, na miste. Od te doby pak Apple preslo (se vratilo) k tradicnimu 1-2 modely pro vyrobek. Dnes je to opet rozesrane, ale neni nikdo kdo by je tam zliskal.

            1. — „Pokud myslis ze e-shopy zacnou separovat pro Intel i steppingy…“

              To už ale svojim spôsobom robia. Drvivá väčšina predajcov pri procesoroch niekde v popise uvádza objednávkové číslo a to je pre každý stepping unikátny. Dokonca aj v rámci rovnakého steppinu sú na rozlíšenie balení box/tray rôzne:

              Objednávkové číslo Core i5-14400F (box) vo vzácnejšej podobe „C0“ (S-Spec kód SRN3R) je BX8071514400F (resp. CM8071505093011, tray) a pre Core i5-14400F (box) „B0“ zase BX8071514400F (S-Spec kód SRN47), pre balenie bez chladiča (tray) primárne učené do OEM zostáv CM8071504821113.

            2. Tak koncový zákazník to tolik nepocítí, ale vyznat se v té jejich podnikové džungli členění, to jednoho přivede k pití.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *