Alternativa DLAA od AMD: FSR dostalo režim Native bez upscalingu

FSR ne pro výkon, ale pro vyhlazování a vylepšení detailů

Letos vydalo AMD novou generaci svého herního upscalingu – FSR 2.0, v níž už byla také aplikovaná temporální rekonstrukce, kterou předtím úspěšně zavedla Nvidia v DLS 2.0. V rámci FSR 2.0 to naštěstí mělo podobně dobré výsledky. Teď se do FSR chystá další věc, která se dříve objevila v DLSS – využití tohoto filtrování bez vykreslování na nižším rozlišení (které kvalitu samo zhoršuje). Tedy nativní režim, který čistě zlepšuje kvalitu.

Jak DLSS, tak FSR 2.0 v sobě zahrnují kromě upscalingu také vyhlazovací efekt (anti-aliasing). Už v roce 2018 bylo u DLSS 1.0 zamýšleno, že by se toho využilo a existoval by režim DLSS 2X, kdy se upscaling vypustí (vykreslování tedy běží na nativním, ne na sníženém rozlišení) a neuronová síť „udělá svoje“ na nativním snímku. V rámci DLSS 1.0 nebyl tento nápad realizován (možná kvůli problémům s kvalitou obrazu u této první čistě spatiální generace). Nakonec se objevil až o hodně později po příchodu DLSS 2.0 – pod označením DLAA (Deep Learning Anti-Aliasing), stále ho však příliš mnoho her nepoužívá.

Více: DLAA: Elder Scrolls Online má AI vyhlazování z DLSS bez upscalingu. Návrat idey DLSS 2X

Nvidia DLAA funguje tak, že hra vykresluje snímky na svém nativním rozlišení, takže neuronová síť má vstup se stejným rozlišením, jaké produkuje na výstupu. Kvůli tomu u tohoto režimu nemůžete počítat se zvýšením výkonu, ten naopak o trošku klesne proti běžnému vykreslování (tento postprocessing potřebuje nějaký výkon). Získáváte tímto ovšem vyšší úroveň obrazové kvality, protože temporální rekonstrukce je schopná obohatit detaily a při celém tomto procesu také probíhá vyhlazování hran (rovněž temporálně, tedy jako v TAA používajícím vektory).

FSR 2.1 „Native Quality“

AMD FSR (FidelityFX Super Resolution) 2.0 a 2.1 mají také temporální rekonstrukci, která obohacuje detaily skládáním informace z po sobě jdoucích snímků, a v rámci tohoto procesu je zabudovaný temporální anti-aliasing využívající pohybové vektory. Firma již dříve připustila, že také umožní vývojářům her použít FSR čistě jako postprocessing bez upscalingu. Až teď se to ale stává skutečností.

Vizuál pro hru Judgment (zdroj: Steam)

Nyní se tato možnost objevila v první hře, a sice v Judgment. Tato hra dostala podporu FSR 2.1 a v aktuálním patchi 1.02 se objevil nový režim nastavení kvality, který v předchozích hrách není. Je označen „Native“ (nativní…) a je přesně tím ekvivalentem DLAA, který funguje jen jako postprocessing obrazu v nativním rozlišení.

Addition of FSR2.1 Native quality. Native works only when it has the same drawing resolution, adopting only the FSR2.1 Anti-aliasing effect.

Mělo by platit totéž, co pro DLAA, s FSR „Native Quality“ by měl být obraz tedy lepší než v běžném nastavení bez FSR, ale také za to zaplatíte snížením výkonu (nižší dosaženou snímkovou frekvencí). Dopad by asi mohl být o něco větší než u grafik Nvidie (které mohou využít offload neuronové sítě na tensor jádra), ale toto záleží na více faktorech, takže jistě to nevíme.

Judgment má i upscaling od Intelu

Hra Judgment v patchi 1.02 přináší ovšem ještě jednu zajímavost. Dostala se do ní totiž také implementace upscalingu XeSS pro změnu od Intelu. Lze na ní tedy porovnávat, jak se podařilo nově příchozímu výrobci samostatných GPU vyrobit vlastní alternativu k upscalingu Nvidie a AMD.

Více: AI upscaling XeSS pro grafiky Intel Arc vyjde se zpožděním, až v létě s výkonnějšími GPU

XeSS také již obsahuje temporální rekonstrukci (Intel tedy začal rovnou s ekvivalentem druhé generace upscalingových technologií Nvidie a AMD) a do značné míry vypadá jako hybrid mezi FSR a DLSS. Používá totiž na grafikách Arc neuronovou síť akcelerovanou specializovanými jednotkami XMX, ale současně má i jednodušší záložní verzi, která funguje i na ostatních či starších GPU bez těchto jednotek.

Princip fungování Intel XeSS (Zdroj: Intel, via Digital Trends)

To znamená, že zatímco DLSS funguje jen na kartách GeForce RTX, použitím XeSS mohou vývojáři dosáhnout toho, že upscaling půjde všem hráčům bez ohledu na značku GPU. Což už ovšem poskytuje i FSR od AMD (a zatím asi o něco lépe, protože XeSS je zdá se méně zralé – byť to může být jen dočasná věc).

Zdroj: VideoCardz, Steam

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce

Vypadá to, že se opět zmenší výběr grafických karet AMD Radeon. Ty výrobci obvykle nabízejí v menším počtu variant proti grafikám Nvidia GeForce, ale je i o dost více výrobců, od nichž se dá koupit grafika Nvidie, proti těm, kteří vyrábějí Radeony. Mezi těmi teď ubude společnost MSI, která podobně jako Asus nebo Gigabyte dlouho vyráběla grafiky obou značek, ale nyní se přeorientovává čistě na Nvidii. A prakticky s okamžitou platností. Celý článok „MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce“ »

  •  
  •  
  •  

Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2

Letos Microsoft naplnil mlhavá varování provázející od vydání kompatibilitu Windows 11 se staršími počítači, jejichž procesory nejsou oficiálně podporované, a začal používat instrukci POPCNT, čímž systém přestává fungovat na řadě procesorů. To však nebylo všechno a požadavky se mohou dále zvyšovat. Teď totiž Windows 11 začínají vyžadovat další instrukční rozšíření, které odstaví další skupiny procesorů, mezi nimi i Phenomy a první APU. Celý článok „Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu. Celý článok „Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *