AOC U27V4EA: 4K na 27″ pre sporivých, ale s panelom IPS

Obrazové vlastnosti

Monitory s rozlíšením 4K sú tu s nami už nejaký ten rok, ale ich výraznejšiemu rozšíreniu dlho bránila vyššia cena. Za solídnejšie modely ste zaplatili aj viac ako 500 eur a tie lacnejšie zase často ponúkali pomerne nekvalitné panely s matricou TN. Doba sa však zmenila a 4K monitor už nemusí byť výsada, ale bežný mainstreamový produkt. Presne o to sa snaží firma AOC s novinkou U27V4EA.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu IPS s uhlopriečkou 27″ a klasickým pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 3840 × 2160 px, antireflexnú úpravu a minimálne rámčeky z troch strán. Z parametrov na stránke výrobcu nájdete informácie o 4 ms GtG odozve, 350 nit jase, kontraste 1000:1 či údajnej 75 Hz obnovovacej frekvencii. Reálne však monitor ponúka bežných 60 Hz. Vo výbave nájdete tiež Adaptive Sync a môžem potvrdiť, že pri pripojení Nvidia grafiky je možné aktivovať G-Sync, hoci monitor nepatrí medzi oficiálne G-Sync Compatible displeje. Absentuje akákoľvek podpora HDR, hoci ako iste viete, najnižší štandard HDR400 je tak skôr marketingový ťah ako pridaná hodnota.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Výrobca udáva 112 % pokrytie sRGB, 83 % AdobeRGB a 79 % NTSC. Nám sonda ukázala 100 % sRGB, 83 % AdobeRGB, 81 % NTSC. Priemerná farebná odchýlka Delta E má hodnotu 1,91, ktorá podlieza magickú hranicu 2,0. Po prepnutí do sRGB režimu vidíme, že gamut sa zmenšil a namerané hodnoty sú nasledovné: 98 % pokrytie sRGB, 75 % AdobeRGB a 70 % NTSC. Delta E sa zlepšila na hodnotu 1,51.

Monitor ponúka tri režimy Gamma 1, 2 a 3. Namerané boli hodnoty 2.1 a 1.9 a 2.3 s drobnými 0,01 a 0,02 odchýlkami. Maximálny nameraný jas je 382 nitov v základnom režime, čo je niečo menej ako prezentovaných 350 nitov. Rovnomernosť podsvietenia je trochu slabšia v ľavej hornej časti displeja. Poukazujú na to aj odchýlky s viditeľnými kontrastnými rozdielmi na mape s meraniami uniformity.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch Overdrive.

Základné nastavenie Vyp. má input lag na úrovni 9,6 ms. Zmenami na režimy Medium a Strong klesne hodnota na 9,5 ms a 9,1 ms, zatiaľ čo Weak hodnotu nezmení. Ide o veľmi dobré hodnoty, ktoré skôr vídame pri herných monitoroch.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu o 4 ms response time GTG, teda rýchlosti obnovy pixelov. Overdrive mal pozitívny vplyv na zníženie input lagu, pri ghostingu sú zmeny menšie. Rozdiely medzi Off, Weak a Medium sú pomerne malé. Pri Strong je už vidieť inverse ghosting, čo je nežiadúci efekt. V praxi sa tak oplatí použiť Weak a Medium.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom

Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2. Celý článok „AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom“ »

  •  
  •  
  •  

Dostupný herní OLED monitor. AOC má 26,5″ a 1440p pod 24 tisíc

Příchod technologie OLED do herních monitorů trval dlouho a šel tak trochu oklikou, kdy nejpočetnější jsou velkoplošné monitory založené na panelech z televizí, kde se OLEDy uchytily dřív. Už se ale konečně objevují i standardní herní modely v obvyklých stolních velikostech a také s rozlišením, které je pro hry dnes asi pořád optimální – 2560 × 1440 bodů. AOC teď vydává takový herní model s úhlopříčkou 26,5 palce a 240Hz frekvencí. Celý článok „Dostupný herní OLED monitor. AOC má 26,5″ a 1440p pod 24 tisíc“ »

  •  
  •  
  •  

Test monitora AOC CU34P2C. Vo výbave konečne aj USB-C

V poslednej dobe sme otestovali dvojicu monitorov AOC zo série P2, ktoré zaujali dobrým pomerom ceny a výkonu. Chýbala im však jedna vec a tou je USB-C. V závere testu U28P2A sme ale spomenuli, že výrobca začal ponúkať aj verzie s absentujúcim konektorom a dnes sa preto pozrieme na jeden z nich. Konkrétne ide o novinku CU34P2C s 34″ zahnutým panelom LCD. Celý článok „Test monitora AOC CU34P2C. Vo výbave konečne aj USB-C“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. Problém 4K rozlíšenia na 27″ je práve tých 27″. Na konzum využitie povedzme OK, ale na pracovné využitie vo win prostredí v podstate utópia.

        1. Těch 5K je pro gui windows programů v současnosti příliš, ale 4K běžně používám (grafika, správa databáze). Musím zaklepat, netrpím žádnou vadou zraku. Běžně dnes taky můžeš vidět lidi, kteří k práci užívají zakřivený monitor, na kterém je každá linka a graf zkreslený. Rád bych viděl náhradu za ty zmíněné modely Dellu, bohužel převládá postoj, který zastáváš, tak se asi příznivější ceny a pokroku v grafických rozhraních aplikací nikdy nedočkáme.

          1. Tak ty budeš to promile ľudí, ktorým to nevadí. Pre mňa hustejší raster než majú bežné 27″ QHD už začína byť nekomfortný na moju bežnú pozorovaciu vzdialenosť, cca 60 cm. A to zatiaľ nemám problém so zrakom. 4K na 32″ by som ešte možno dal, menej už ani náhodou.

            Inak tiež som jeden z tých čo robia na oblúku, doma mám 34″ zakrivený QHD ultrawide, v práci plochý 27″ QHD a na oboch robím grafiku. S linkami nie je problém, oko si zvykne, a to aj keď striedam pravidelne plochý a zakrivený panel. Ale je pravda, že je to jeden z tých konzervatívnejších oblúkov 1900R.

        2. Líbí se mi dostupnost QHD 24″, na tom dokážu komfortně pracovat, ale jsem vážně vděčný za každý přírůstek v dostupných parametrově solidních 4K 27″ a méně, které by mi mohly posloužit v případě, že můj milášek vypoví službu. Možná se tady na závěr hodí obecně mířené staré moudro, že člověk si zvykne i na šibenici 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *